Tájékoztatás a Lendület programra pályázóknak az adatkezelési tervről
A Lendület pályázatok kötelező melléklete a kutatási adatkezelési terv. Ennek elkészítéséhez nyújtanak tájékoztatást az érdeklődőknek az MTA Könyvtár és Információs Központ munkatársai 2025. február 11-én, 10:00 órától.
TOVÁBBSzférák között: kiállítás tudomány és művészet kapcsolódásáról
„Szférák között: művészet és tudomány” címmel nyílt kiállítás kortárs képzőművészek alkotásaiból a Várkert Bazár – YBL6 Művészeti Térben. A Magyar Nemzeti Bank művészeti gyűjteményébe tartozó munkákból rendezett tárlat létrehozói egyúttal a Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200. évfordulójára és a Magyar Tudomány Évére is szeretnék ráirányítani a figyelmet.
TOVÁBBA római jogi tradícióban gyökerező jogtudományi témáról Nápolyban
Földi András, az MTA levelező tagja egyedüli kelet-közép-európai kutatóként tartott előadást egy nagyszabású nemzetközi római jogi továbbképző kurzus keretében a Nápolyi II. Frigyes Egyetemen.
TOVÁBBA Török Tudományos Akadémia nemzetközi díját nyerte el Vásáry István akadémikus
Az MTA rendes tagja az elismeréssel egyúttal a Török Tudományos Akadémia (TÜBA) tiszteleti tagja is lett.
TOVÁBBBúcsú Sohár Pál kémikustól, az MTA rendes tagjától
Életének 89. évében, 2025. január 19-én elhunyt Sohár Pál vegyész, az MTA rendes tagja, a hazai molekulaspektroszkópia kiemelkedő alakja, az ELTE Széchenyi-díjas professor emeritusa, korábbi tanszékvezető egyetemi tanára. A kutatói közösség nevében Náray-Szabó Gábor akadémikus búcsúzik tőle.
TOVÁBBA magyar kultúra napján – Kölcsey Ferenc Hymnusa a kutatók szemével
1823. január 22-én fejezte be Kölcsey Ferenc a „Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból” című költeményét. Az Országgyűlés döntése nyomán ez a nap a magyar kultúra napja. A vers születésének 200. évfordulóján a Magyar Tudományos Akadémia Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának, valamint a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének XIX. Századi Osztálya nagyszabású konferenciát rendezett. A magyar kultúra napja alkalmából összegyűjtve közöljük a tanácskozáson készült felvételeket.
TOVÁBBTizenkét külföldi vendégkutató kapcsolódik be akadémiai támogatással a hazai kutatásokba 2025-ben
A magyar kutatócsoportok nemzetközi versenyképességét erősítő program támogatásával újabb 12 nemzetközi hírű vendégprofesszor vehet majd részt a hazai kutatóközpontokban, kutatóintézetekben és felsőoktatási intézményekben működő kutatócsoportok munkájában. A 100 millió forint támogatási keretösszegből az MTA főtitkárának döntése nyomán a sikerrel pályázók 6 millió forinttól 12 millió forintig terjedő támogatást nyertek el 3–6 hónapig tartó közös kutatásra.
TOVÁBBIdén is megválasztják az MTA Borát – A nevezés részletei a cikkben
Tizenhatodik alkalommal rendezi meg a Magyar Tudományos Akadémia minősített borversenyét, amelyen a felkért résztvevők „A Magyar Tudományos Akadémia Bora 2025” elismerő címért pályáznak. A verseny iránti szakmai érdeklődést mutatja, hogy 2024-ben a 22 magyar borvidék közül már 18-ból érkezett nevezés, sőt határon túli magyar borászok is megmérették magukat.
TOVÁBBLendületesek: Bödör Csaba
A daganatos megbetegedések, köztük a vérképző szervek daganatai továbbra is rengeteg ember halálát okozzák, így elsődleges fontosságú a kutatásuk, legyen az felfedező kutatás vagy a kezelésben alkalmazható tudás megszerzése. Bödör Csaba, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet egyetemi tanára és igazgatóhelyettese, a Molekuláris Onkohematológia Lendület-kutatócsoport vezetője már több mint egy évtizede vizsgálja a hematológiai daganatokat. Kutatásaikat a Lendület-pályázat segítségével folytatják, az eredményeik pedig jó eséllyel azonnal alkalmazhatók lesznek a betegellátásban.
TOVÁBBAz MTA doktorai: Bóna Judit a beszédfolytonossági zavarokról
A beszéd folyamatossága árulkodik az agyunkban zajló beszédtervezési folyamatokról, ezért érdemes kutatni a különböző csoportok beszédében fellelhető különbségeket – érvel Bóna Judit beszédkutató, egyetemi tanár, az MTA doktora. Az ELTE BTK dékánhelyettese, az ELTE BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet igazgatója munkássága során vizsgálta a gyerekek és a különféle neurodegeneratív betegségekben szenvedők beszédének folytonosságát és a beszédükben fellelhető megakadások sajátosságait is.
TOVÁBBIn memoriam Tőke László
Életének 91. évében, 2024. december 30-án elhunyt Tőke László kémikus, az MTA rendes tagja, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szerves Kémia Technológia Tanszékének állami díjas professor emeritusa, korábban tanszékvezetője. A kutatói közösség nevében Bakó Péter és Keglevich György, az MTA doktorai búcsúznak tőle.
TOVÁBB- 2270 találat