Filmklub az Akadémián
Kedves Vendégeink! A tavaszi vetítéssorozat várhatóan 2019. áprilisban indul majd. Részletek hamarosan.
Kedves Vendégeink! A tavaszi vetítéssorozat várhatóan 2019. áprilisban indul majd. Részletek hamarosan.
Szigetvári hagyományőrzők által eljátszott csatajelenetek, animációs filmrészletek és megszólaló történészek színesítik Gerebics Sándor hiánypótló alkotását. 2019. január 30-án mutatták be a Filmklub az Akadémián keretében A régi fény ragyogjon – Szigetvár 1566 című filmet.
Néhány hete mutatta be a Filmklub az Akadémián a Budapest Inferno című filmet, amely a budapesti Molnár János-barlangban folytatott barlangbiológiai kutatásokról szól. A vizsgálatokat végző tudósokat most munkájuk, felfedezéseik részleteiről kérdeztük, minthogy mára nyilvánvalóvá vált: a Molnár János-barlang a tudomány számára eleddig ismeretlen fajokat rejt, életközössége pedig általános evolúciós folyamatok modelljeként is értelmezhető.
A Luther Márton életét bemutató tízrészes rajzfilmsorozatot a Magyarországi Evangélikus Egyház megbízásából Richly Zsolt Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező készítette. A sorozat 2017-ben a reformáció kezdetének 500. évfordulója alkalmából készült. Csepregi Zoltán egyháztörténész és a rendező a Filmklub az Akadémián legutóbbi vetítése után beszélt a film keletkezéséről.
Hogyan segíthet evolúciós kérdések megfejtésében egy, a főváros alatt húzódó termálvizes barlang? Milyen új állatfajokat fedeztek fel a barlangban, és mi a táplálékforrásuk az itt található élőlényeknek? Európa legnagyobb hidrotermális barlangjának járatai jelenleg is feltárás alatt vannak. A meghívott barlangbiológusok legújabb felfedezéseiről is hallhattak a Filmklub az Akadémián legutóbbi eseményén.
Mikorra készülhet el a jelenleg építés alatt lévő legnagyobb fizikai-technológiai kísérleteként nyilvántartott fúziós reaktor? Mi a hazai kutatók szerepe a kísérletben? A film rendezője négy évig dolgozott azon, hogy utánajárjon a dél-franciaországi projekt hátterének, és egyúttal bemutassa a fúziós energia történetét a nézőknek. A Filmklub az Akadémián sorozat telt házas nyitófilmje Mila Aung-Thwin Let there be light című alkotása volt az Akadémia Dísztermében.
Mi hajtja az ITER fúziós erőművet, és mi a magyar fizikusok szerepe minden idők legnagyobb fizikai kísérletében? Milyen titkokat rejt Európa legnagyobb és leglátványosabb hidrotermális barlangja, a Molnár János-barlang? Áruló volt-e Görgei Artúr? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat, ha ellátogat az április 11-én kezdődő Filmklub az Akadémián programjaira.
Az erdélyi magyar anyától és román apától származó, Bukarestben élő Vlad és testvére, Mălina felnőtt fejjel úgy döntenek, hogy felveszik a magyar állampolgárságot. Magyarul tanulnak, és unitáriusként megkeresztelkednek. Mi lehetett a döntésük oka? Milyen körülmények között éltek eddig, és miért épp most keresik intenzívebben magyarságukat? Szabó Attila filmjéből ezekre a kérdésekre is kirajzolódnak a válaszok.
Mi motiválja a fiatalokat, hogy külföldön folytassák az életüket? Kalandvágy, pénzkeresés, nyelvtanulás? Csak a 20-30 éves korosztályt érinti a kérdés? Tartják-e a kapcsolatot az otthon maradt családtagokkal, barátokkal a külföldre távozók? Ezekre és hasonló kérdésekre kerestük a választ a Menjek/maradjak című filmsorozat holland epizódjának vetítése utáni beszélgetésen.
Az antropológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy a honfoglaló magyarok viszonylag gyorsan keveredtek a Kárpát-medencében lakó népekkel. Mit tudnak róluk a régészek és milyen új módszerekkel vizsgálják a leleteket? Ez is kiderült a tudományos magazin legújabb adásából.
A Tanácsköztársaság története és a történelemhamisítás kérdése, Szigetvár ostroma egy játékprogrammal életre keltve, a 2033-as Mars-misszió, a dunai halak élővilága Budapestnél – csupán néhány azok közül a témák közül, amelyekről többet is megtudhat az április 12-én induló Filmklub az Akadémián sorozatunk vetítésein.