Hírarchívum

„Szellemi öröksége iránymutató” – A Magyar Tudományos Akadémia egykori főtitkárára emlékeztek „Szellemi öröksége iránymutató” – A Magyar Tudományos Akadémia egykori főtitkárára emlékeztek

„Szellemi öröksége iránymutató” – A Magyar Tudományos Akadémia egykori főtitkárára emlékeztek

A Magyar Tudományos Akadémia főtitkári posztját másfél évtizedig betöltő természettudósra, tudománytörténészre és nyelvészre, Szily Kálmánra emlékeztek akadémiai vezetők, szakmai testületek és egykori alma matere képviselői halálának 100. évfordulóján a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben. Köszöntőjében Kollár László Péter, az Akadémia főtitkára olyan kutatóként méltatta Szily Kálmánt, akinek figyelme nem önmagára, nem saját tudományos karrierjének egyengetésére irányult, hanem arra, hogy munkáját a legapróbb cselekedetekig mások szolgálatába állítsa.

TOVÁBB
Négymilliárd év után újra megszülethet az élet a Földön Négymilliárd év után újra megszülethet az élet a Földön

Négymilliárd év után újra megszülethet az élet a Földön

Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja három külföldi kutatótársával azt vállalta az Európai Kutatási Tanács legrangosabb pályázatának elnyerésével, hogy kémiai molekulákból kiindulva hat év alatt életet teremtenek a laboratóriumban. Ez a MiniLife projekt, amelynek sikere esetén egy tápoldattal teli tartályban mikroszkopikus golyócskák úszkálnak, növekednek és osztódnak majd.

TOVÁBB
Az mta200.hu-ról ajánljuk: Úttörő magyar nők a tudományban és az oktatásban – életpályák két angol nyelvű kötetben Az mta200.hu-ról ajánljuk: Úttörő magyar nők a tudományban és az oktatásban – életpályák két angol nyelvű kötetben

Az mta200.hu-ról ajánljuk: Úttörő magyar nők a tudományban és az oktatásban – életpályák két angol nyelvű kötetben

Az MTA Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság égisze alatt, az Akadémiai Kiadó gondozásában megjelent Pioneer Hungarian Women in Science and Education (Úttörő magyar nők a tudományban és az oktatásban) című kötetek a tudományos kutatás és oktatás területén jelentős eredményeket elért magyar nők életútjának és pályaívének bemutatására vállalkoznak.

TOVÁBB
Újra lehet pályázni az MTA Kiváló Kutatóhely címre Újra lehet pályázni az MTA Kiváló Kutatóhely címre

Újra lehet pályázni az MTA Kiváló Kutatóhely címre

A Magyar Tudományos Akadémia 2024-ben második alkalommal hirdeti meg az „MTA Kiváló Kutatóhely” pályázatot az egyetemek és a kutatóintézetek, illetve kutatóközpontok keretében működő kutatóhelyek számára. Az első pályázat eredményeként 2022-ben 95 kutatóhely nyerte el az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést. Elérkezett az idő arra, hogy további kutatóhelyek is lehetőséget kapjanak tudományos kiválóságuk elismertetésére.

TOVÁBB
Felvállalni a magyar gyökereket – Az MTA külső tagjainak világtalálkozója a 200 éves évforduló alkalmából Felvállalni a magyar gyökereket – Az MTA külső tagjainak világtalálkozója a 200 éves évforduló alkalmából

Felvállalni a magyar gyökereket – Az MTA külső tagjainak világtalálkozója a 200 éves évforduló alkalmából

2025. május 8–9-én rendezik az MTA Székházban a Külső Tagok Tudományos Szimpóziumát, amelyen számos magyar vagy Magyarországhoz kötődő Nobel- és Abel-díjas tudós is részt vesz. Az egyik szervezővel, Tigyi Gáborral, a Tennessee-i Állami Egyetem orvosi karának professzorával beszélgettünk a szimpózium céljairól, illetve az MTA külső tagjainak szerepéről a magyar tudományosságban.

TOVÁBB
  • 2613 találat
  • További