„OTDK70 kitűző” – Freund Tamás, az MTA elnöke is átvehette az egyszeri alkalommal odaítélt elismerést

Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia kitüntetésével azoknak a munkáját ismerték el, akik hosszú ideje, azon belül jelentős mértékben a 21. században segítették és segítik a TDK-s hallgatókat és a tudományos diákköri tevékenységet.

2025. október 14.

Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia 2025-ben ünnepli alapításának 70. évfordulóját. A tudományos diákköri tevékenység ezen évtizedek alatt a magyar felsőoktatásban eggyé vált a mindenkori tudományos és szakmai kiválósággal, a törekvő egyetemisták és főiskolások, valamint az őket segítő, elkötelezett oktatók és kutatók, azaz a tanítványok és mestereik közös sikerével.

A folytonosságot ebben a 70 éves történelemben a témavezetők, a szervezők és a támogatók jelentik.

Ezért a 70. születésnap alkalmából az OTDT Elnöksége „OTDK70 kitűző” elismerést alapított. A kitűzővel azon személyek munkáját ismeri el az OTDT, akik hosszú ideje, azon belül jelentős mértékben a 21. században segítették és segítik a TDK-s hallgatókat és a tudományos diákköri tevékenységet.

Az OTDK70 kitűzőt egyszeri alkalommal, összesen 365 magyarországi és határon túli személy részére ítélte oda az Elnökség. Az elismerések átadására ünnepélyes keretek között 2025. szeptember 29-én került sor a Semmelweis Egyetem Nagyvárad Téri Elméleti Tömbjének Dísztermében.

Freund Tamás
Fotó: OTDK

A 365 kitüntetett egyike Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Az ünnepségen elmondott beszédében Freund Tamás emlékeztetett rá, hogy az MTA az indulásától fogva figyelemmel kísérte a diákköri mozgalmat, s egyes dolgozatokat érdemesnek tartott saját fórumain is bemutatni és folyóirataiban publikálni.

„A Tudományos Diákköri mozgalom túlélte a rendszerváltozást, és fennállásának 70 évén egyenlően osztozik létezésének állampárti és rendszerváltozás utáni korszaka. Mindkét korszakában érte elismerés és bírálat, de senki nem tudott jobbat kitalálni nála.

Ebben nagy szerepe van azoknak, akik a folytonosságot képviselik ebben a 7 évtizedes történetben: a témavezetőknek, a szervezőknek és a támogatóknak

– mondta Freund Tamás, aki nagyszerű gesztusnak nevezte, hogy az OTDT Elnöksége az elismerésükre kitüntetést alapított, s szívből gratulált valamennyiüknek. – Büszke vagyok rá, és köszönöm, hogy témavezetői munkámmal én is kiérdemeltem az »OTDK70 kitűző« kitüntetést. Amikor átveszem az Akadémia elnökeként, a mozgalmat kezdettől fogva támogató MTA képviseletében is teszem.”

Freund Tamás beszéde ide kattintva olvasható.

További részletek és a kitüntetettek listája ide kattintva olvasható.