A IX. osztály nyilatkozata
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya 2020. szeptember 18-i online ülését követő e-szavazással elfogadta a következő nyilatkozatot
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya 2020. szeptember 18-i online ülését követő e-szavazással elfogadta a következő nyilatkozatot
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya 2020. szeptember 18-án online osztályülést tart
Kollégák, barátok, valamint az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának több tagja köszöntötte a Széchenyi-díjas és Akadémiai Aranyéremmel is kitüntetett magyar jogtudóst, az Akadémia legidősebb tagját, Király Tibort, aki július 11-én töltötte be 100. életévét.
Az elmúlt három év teljesítménye alapján a SCImago Journal & Country Rank (SJR) citációs rangsorban Q3-ból Q2-be került az Acta Oeconomica, az MTA negyedévenként megjelenő, angol nyelvű folyóirata.
A Közgazdaság-tudományi Bizottság konferenciája 2020. március 19-én
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya 2020. február 19-én tartja következő ülését.
Az MTA Közgazdaság-tudományi Bizottságának állásfoglalása
2020. február 4-én rövid, súlyos betegség után elhunyt Sárközy Tamás, az állam- és jogtudományok doktora.
A magyar tudományosság és a Magyar Tudományos Akadémia szempontjából fontos, jeles tudósok életpályáját mutatják be és egyúttal hozzák közelebb a ma olvasójához a Hamza Gábor akadémikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszékének professor emeritusa szerkesztésében közzétett és többségükben általa is írt portrék. A sorozatban ezúttal Dessewffy Emil életútját ismerhetik meg.
Bayer Józsefet, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját választotta elnökévé a 2020–2023-as akadémiai ciklusra az MTA IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya. Az osztályelnök-helyettes Hamza Gábor, az MTA rendes tagja, illetve Halmai Péter, az MTA levelező tagja lett.
Krajner Imre jogtudós, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja 1791. május 28-án született Esztergomban. 1875. október 5-én hunyt el Hahót-Alsófakos (Zala vármegye) községben.
Varga Attila levelező tag 2019. szeptember 26-án megtartotta akadémiai székfoglalóját. Az előadásról szóló, képgalériával és videóval bővített összefoglaló.
Hogyan változtatta meg egy fiatal pedagógus életét egy virágcsokros küldönc megjelenése, és milyen haszna származott mindebből a magyarországi szociológiának? Egyebek mellett ez is kiderül az Utak a Széchenyi térre című interjúsorozat újabb részéből, amelyben Huszár Tibor akadémikus idézte fel élete és kutatói pályája legemlékezetesebb állomásait. A 2019-ben elhunyt tudóssal készített interjúból egyebek mellett az is kiderül, hogy milyen volt az ötvenes évek elején külföldi egyetemistának lenni Moszkvában, és megelevenedik a magyarországi szociológia hőskora is.
Szülessen egy olyan nemzetközi szerződés vagy deklaráció, amely rögzíti világjárvány idején az államok közötti együttműködés legfontosabb elveit, s mintául szolgálhat az államok belső jogának harmonizálásához – ezt a célt tűzte ki a Nemzetközi Jogi Intézet, a világ legkiválóbb nemzetközi jogászait tömörítő tudós társaság. A dokumentum kidolgozására felállított, a világ számos országának nemzetközi köz- és magánjogászaiból álló, 15 tagú különbizottság tagjai között van Lamm Vanda akadémikus, az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának elnöke, aki az mta.hu-nak beszélt a közelmúltban megkezdett munkáról.
A magyar tudományosság és a Magyar Tudományos Akadémia szempontjából fontos, jeles tudósok életpályáját mutatják be és egyúttal hozzák közelebb a ma olvasójához a Hamza Gábor akadémikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszékének professor emeritusa szerkesztésében közzétett és többségükben általa is írt portrék.
A COVID-19 koronavírus járványnak az egészségügyi és gazdasági hatások mellett a polgári jogi szerződéses jogviszonyokra nézve is nagyon komoly következményei vannak.