MTA PAB-RÉGIÓ LEGJOBB PHD ÉRTEKEZÉS DÍJ
A díjat Grexa Izabella, a Filozófiai és Történettudományok Osztályának titkára kapta idén.
TOVÁBBA díjat Grexa Izabella, a Filozófiai és Történettudományok Osztályának titkára kapta idén.
TOVÁBBPályatársai, tanítványai, egyben tudós-barátai grandiózus Festschrifttel köszöntötték fel az idén 70 éves Gábor Györgyöt. Fenyves Katalin és Vörös Kata szerkesztésben 37 szerző 34 tanulmány-üzenetet fogalmazott meg
TOVÁBBA lengyel Nemzeti Oktatási Minisztérium által 2024-ben bevezetésre kerülő új lengyel kerettanterv komoly változásokat hoz a lengyel alapfokú oktatásban. A változtatások a történelemoktatást is jelentős mértékben érintik.
TOVÁBBKollegánk, sokunk szellemi mentora és közeli barátja, Kelemen János egyetemi professzor, az MTA rendes tagja, de leginkább mégiscsak Jimmy, 2024 januárjának utolsó napján távozott közülünk. Régóta tudtuk, hogy nem teljesen egészséges. Talán nem olyan régóta, mert ő maga nem verte nagy dobra, de néhányan azt is tudtuk, hogy súlyos beteg. De aki személyesen ismerte őt, az azt is tudta, hogy hozzáállását a világ dolgaihoz mindig is áthatotta a bizakodás és a remény. Ezért is nehéz most elfogadni, hogy már nincs remény újra látnunk őt.
TOVÁBBA 2020-as új Nemzeti Alaptantervnek (NAT) megfelelően az állami fenntartású középiskolákban 2024-től már választható tárgyként sem lesz elérhető a művészettörténet mint önálló tárgy, az abból való érettségi lehetősége pedig teljességgel (gimnáziumokban és szakgimnáziumokban egyaránt) megszűnik Magyarországon. A művészettörténeti ismeretek minimálisra redukált anyagát az új NAT a vizuális kultúra 9–10. évfolyamon oktatott tárgyába olvasztja be (heti 1×45 percben), ami lehetetlenné teszi a tudományág átfogó ismereteinek átadását. A megszüntetett művészettörténet érettségi vizsga mellett a vizuális kultúra középszintű érettségi vizsgájából is kimaradt a művészettörténeti és műelemző ismeretek mérésének lehetősége.
TOVÁBBTudományos ülésen köszöntötték a 80 éves Hunyady György akadémikust, az ELTE közelmúltban avatott díszdoktorát szeptember 12-én, a Magyar Tudományos Akadémia Székházában.
TOVÁBBA Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya tisztelettel meghívja Borhy László, az MTA rendes tagja AETERNITAS - Az Örökkévalóság fogalma és ábrázolása az ókori művészetben című székfoglaló előadására.
TOVÁBBA Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya osztályülésének tagjai — áttekintve a Királyok és szentek – Az Árpádok kora című kiállítás körül kialakult helyzetet — a 2022. január 14. és 17. között lefolytatott elektronikus konzultáció eredményeként az alábbi nyilatkozatot teszik.
TOVÁBBA Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya tisztelettel meghívja A szovjet típusú rendszer időszakának vitatott kérdései című konferenciára.
TOVÁBBA Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya tisztelettel meghívja Simon Attila, az MTA külső tagja „Talán importáljuk Benešt?“ Két magyar világ találkozása 1938-ban című székfoglaló előadására.
TOVÁBBAz MTA II. világháború története albizottság 2021. június 18-án, Ennyi volt… címmel kerekasztal beszélgetést szervezett a hazánkban tartózkodó szovjet csapatok kivonulásának évfordulója kapcsán.
TOVÁBBA Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya Kommunikáció- és Médiatudományi Osztályközi Állandó Bizottság tisztelettel meghívja The Sherry Turkle Miracle című közgyűléshez kapcsolódó online rendezvényére.
TOVÁBBA Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya tisztelettel meghívja Pál Judit, az MTA külső tagja Kiből le(hete)tt főispán? A főispánok rekrutációja a dualizmus korában című székfoglaló előadására.
TOVÁBBCsépe Valéria rendes tag 2020. november 26-án megtartotta akadémiai székfoglalóját. Az online előadásról készült videó megnézhető az mta.hu-n.
TOVÁBBAz MTA elnöke minden év őszén, a következő évre vonatkozó, a könyvekre nyílt, a tudományos folyóiratokra meghívásos pályázatot ír ki. A meghívásos pályázaton részt venni jogosult folyóiratok körét az MTA tudományos osztályai határozzák meg.
TOVÁBBTörök László akadémikus, Széchenyi-díjas ókortörténész, régész, núbiológus, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének professor emeritusának búcsúztatására 2020. november 20-án, 12.00 órakor kerül sor a Farkasréti temetőben.
TOVÁBBA két világháború közötti Magyarország társadalompolitikájáról, politikai rendszeréről, külpolitikájáról, kultúrájáról, az ország második világháborús részvételéről, Horthy Miklós szerepéről és az antiszemitizmusról rendezett szakmai konferenciát a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya 2020. szeptember 14–15-én a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében. A rendezvényen készült videófelvétel megnézhető az mta.hu-n.
TOVÁBBA Filozófiai és Történettudományok Osztálya 2020. szeptember 24-én tartotta tisztújító osztályülését.
TOVÁBBÉletének 81. évében, 2024. január 31-én elhunyt Kelemen János Széchenyi-díjas magyar filozófus, italianista, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Emléke előtt az MTA Filozófiai Tudományos Bizottsága tiszteleg.
TOVÁBBÉletének 84. évében, 2023. december 14-én elhunyt Szabó Miklós Széchenyi-díjas magyar régész, ókorkutató, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az Eötvös Loránd Tudományegyetem volt rektora. A tanítványok, kollégák és barátok nevében Borhy László akadémikus búcsúzik tőle.
TOVÁBBÉletének 89. évében, 2023. november 28-án elhunyt Vajda Mihály filozófus, Széchenyi-díjas egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
TOVÁBB2023. március 21-én elhunyt Galavics Géza művészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A hazai művészettörténész-közösség mindenki által szeretett, tisztelt mentora 83 éves volt.
TOVÁBBA laikusok számára is érthetőbb, egyúttal színes képet adni egy a történelemtankönyvekben sem túl részletesen tárgyalt, de több mint négy évszázadot átölelő korszakról – ez volt az alapvető célja a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Nemzeti Múzeum együttműködésének eredményeként tavaly év végén megjelent kötet két szerkesztőjének. Ritoók Ágnes és Simonyi Erika régészek az mta.hu-nak adott interjúban elmondták: a több mint 600 oldalon bemutatott tárgyak mindegyikének története van, amelyek elmesélésével a szerzőgárdával közösen próbáltak feleleveníteni egy rég letűnt kort.
TOVÁBBSzámot adni a Kárpát-medencei magyar kisebbségek gazdasági, társadalmi, jogi, politikai és kulturális helyzetének alakulásáról 1920-tól 2020-ig – ez volt a célja annak a tudományos tanácskozásnak, amelyet szeptember 22-én és 23-án rendeztek az MTA Széchenyi téri épületének Dísztermében. A kétnapos rendezvényről készült felvételek cikkünkben megnézhetők.
TOVÁBBA társadalmi változás pszichológiai indítékai és fékjei címmel rendezett konferenciát a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományi Osztálya és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kara az Akadémia Székházában. A tudományos ülés előadói Hunyady György nyomán értelmezték a rendszerigazolás és a rendszerkritika fogalompárt.
TOVÁBBBorhy László rendes tag 2022. április 14-én megtartotta akadémiai székfoglalóját. Az előadásról szóló, képgalériával és videóval bővített összefoglalót követően az akadémikussal készített interjú is megnézhető cikkünkben.
TOVÁBBAz MTA Filozófiai és Történettudományok Osztálya tudományos és osztályközi állandó bizottságainak szakterületi összefoglalói.
TOVÁBB