Az MTA Zenetudományi Bizottság állásfoglalása
A Zenetudományi Bizottság titkos szavazásban egyhangú támogatással fogadta el az alábbi állásfoglalást.
TOVÁBB
A Zenetudományi Bizottság titkos szavazásban egyhangú támogatással fogadta el az alábbi állásfoglalást.
TOVÁBBA Magyar Tudomány folyóirat szerkesztőbizottsága úgy tiszteleg a Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200. évfordulója előtt, hogy 2025-ben minden hónapban egy-egy tudományos osztály számára biztosít bemutatkozási lehetőséget egy tematikus összeállításban. A sort a Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya nyitja, amely nemcsak a mai akadémiai osztályszerkezetben az I. Osztály, hanem történetére nézve is a tudós testület legkorábbi szervezete. Cikkünkből elérhető az ünnepi összeállítás.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2025. május 19-én vegyes jelenlétű osztályülést tart.
TOVÁBBA Szegedi Tudományegyetem és az MTA Sajtótörténeti Munkabizottsága közös konferenciája Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából 2025. április 24–25-én az MTA Székház Felolvasótermében (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2025. április 14-én vegyes jelenlétű osztályülést tart.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2025. március 17-én vegyes jelenlétű osztályülést tart.
TOVÁBBAz ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete és az Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport előadást és kerekasztal-beszélgetést szervez Többre becsülni a gondolkodás etikáját címmel Németh G. Béla munkássága előtt tisztelegve születésének 100. évfordulóján.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2025. február 17-én vegyes jelenlétű, kihelyezett osztályülést tart a Néprajzi Múzeumban.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2024. december 9-én vegyes jelenlétű osztályülést, majd azt követően az akadémikusok (hazai és külső tagok) részvételével zárt ülést tart.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2024. november 11-én vegyes jelenlétű osztályülést, majd azt követően az akadémikusok (hazai és külső tagok) részvételével zárt ülést tart.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2024. október 14-én vegyes jelenlétű osztályülést tart.
TOVÁBBMilyen etnikumok éltek és milyen nyelveket használtak a Kárpát-medencében a honfoglalás korában, illetve az azt követő évszázadokban? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a történettudomány, a régészet, az archeogenetika, valamint a szlavisztika, a turkológia és a magyar nyelvtörténet legújabb módszereinek és eredményeinek felhasználásával az MTA I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya által szervezett konferencián. Az előadásokról készült felvételek cikkünkben megtekinthetők.
TOVÁBBAz MTA rendes tagja az elismeréssel egyúttal a Török Tudományos Akadémia (TÜBA) tiszteleti tagja is lett.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2024. szeptember 16-án vegyes jelenlétű osztályülést, majd azt követően az akadémikusok (hazai és külső tagok) részvételével zárt ülést tart.
TOVÁBBKurtág Györgynek a magyar és az egyetemes zeneművészetre gyakorolt inspiráló hatását méltatta Hudecz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke azon a budapesti ünnepségen, amelynek keretében barátok, pályatársak, kollégák, valamint Izrael állam képviselői részvétele mellett átadták a Wolf-díjat a magyar zeneművésznek.
TOVÁBBA díjat idén dr. Oláh Tamás színháztörténész, dramaturg kapja.
TOVÁBB2024. július 31-én, 94 éves korában elhunyt Manfred Bierwisch, a Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának tiszteleti tagja.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2024. június 10-én vegyes jelenlétű osztályülést, majd azt követően az akadémikusok (hazai és külső tagok) részvételével zárt ülést tart.
TOVÁBBKurtág György zeneszerző, zongoraművész és zenepedagógus, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja nyerte el a 2024. évi zeneművészeti Wolf-díjat a Magyar Tudományos Akadémia és annak zenetudományokat is magában foglaló I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya felterjesztésére. „Kurtág György zenéje hozzájárul a világ kulturális örökségéhez” – indokolta döntését a rangos izraeli kitüntetést odaítélő nemzetközi zsűri.
TOVÁBBAz MTA Magyar Nyelvészeti Munkabizottságának állásfoglalása az anyanyelvi nevelés jelentőségéről és a nyelvi, nyelvészeti stúdiumoknak a tanárképzésben, magyartanárképzésben játszott szerepéről.
TOVÁBBA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya 2024. június 10-én vegyes jelenlétű osztályülést, majd azt követően az akadémikusok (hazai és külső tagok) részvételével zárt ülést tart.
TOVÁBB