- Címoldal
- Magyar Tudományosság Külföldön
- Emléktáblát avattak a Magyar Kémikusok Egyesület...
Emléktáblát avattak a Magyar Kémikusok Egyesülete első elnökének, Fabinyi Rudolfnak Jolsván
Emléktáblát avattak az első magyar nyelvű kémiai folyóirat, a Vegytani Lapok alapítójának, a Magyar Kémikusok Egyesülete első elnökének, az MTA tagjának, a jolsvai születésű Fabinyi Rudolfnak.
A Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács (SZMAT) emléktábla-állításainak következő állomása 2024. október 4-én a gömöri Jolsva (Jelšava) volt, ahol a város szülöttjének, Fabinyi Rudolf vegyésznek, az MTA tagjának leplezték le emléktábláját. Az avatáson csaknem ötven ember vett részt, mivel az időben egybeesett a helybeli iskola kerek évfordulójával, így az iskola jelenlegi és korábbi alkalmazottai, valamint Tótkomlós partnertelepülés képviselői is tanúi voltak az eseménynek. A laudáció szövegét magyarul Mészáros András, a SZMAT elnöke, az MTA külső tagja, szlovák változatát pedig az iskola igazgatónője, Mgr. Andrea Houšková olvasta fel. Beszédet mondott továbbá MVDr. Milan Kolesár, a város polgármestere – aki külön megköszönte a SZMAT kezdeményezését az emléktábla elhelyezését illetően –, valamint MUDr. Juhász Péter, a besztercebányai kerület alelnöke, aki a magyar–szlovák közös történelem ilyen jellegű bemutatásának fontosságát emelte ki. Az emléktábla az iskola falán lett elhelyezve, így emlékeztetve az oda járó diákokat (is) a város jelentős múltjára.
Mészáros András, a SZMAT elnöke laudációjában elmondta, hogy szervezetük feladatai közé tartozik az is, hogy felelevenítsék és ápolják azoknak az akadémiai tagoknak az emlékét, akiknek az élete a volt Felső-Magyarországhoz, a mai Szlovákia területéhez kötődött.
Ünnepi beszédében felelevenítette Fabinyi életének azon mozzanatait, amelyek őt a szerves kémia jelentős képviselőjévé avatták: egyetemi tanulmányait, munkásságát tanársegédként, laboratóriumi pályafutását Würzburgban, Grazban, Heidelbergben és a Sorbonne Egyetemen. 1878-ban meghívták Kolozsvárra, az akkori Magyarország második egyetemére, ahol a Vegytani Intézetet vezette. Az általa vezetett intézményben szerves és szervetlen kémiai, analitikai kémiai és kémiai technológiai kutatások is folytak. 1882-ben Fabinyi saját költségén megindította a Vegytani Lapokat, az első magyar nyelvű kémiai szakfolyóiratot. A havonta megjelenő Vegytani Lapok a tanszéken folyó kutatások eredményei mellett friss nemzetközi kutatási eredményeket is közölt. Fabinyit 1891-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd 1915-ben rendes tagjának választotta. Az 1907-ben megalakuló Magyar Kémikusok Egyesülete első elnöke is ő lett.
A SZMAT elnöke kiemelte továbbá azon tényt, hogy Fabinyi komolyan vette a tudományos eredmények népszerűsítését, melyet illene elsajátítanunk ma is, amikor a társadalomban növekszik a tudományos eredmények lebecsülése, sőt elutasítása.
Mészáros András Fabinyi pedagógusi elveiről is szólt néhány szót. Hangsúlyozta a néhai vegyész azon álláspontját, hogy az oktatás csak az elméleti és gyakorlati tudás összekapcsolásával lehet sikeres. Azt vallotta ugyanis, hogy a kémiát csak laboratóriumokban lehet megtanulni. Meggyőződése volt, hogy általában úgy az elméleti, mint a gyakorlati oktatásban a fő célt nem az ismeretek nagy halmazának a közlése, hanem inkább mérsékeltebb körű tananyag lehető kiaknázása képezi. A hallgatókkal szemben is ezt a módszert követte.
A SZMAT elnöke zárszavában kiemelte, hogy azzal, hogy most leleplezik Fabinyi Rudolf emléktábláját, egyrészt visszahozzák őt szülővárosába, mely büszke lehet rá, másrészt maga a város is kap egy olyan emlékhelyet, amely méltó módon utal Jolsva jelentős múltjára.