- Címoldal
- Díjak, kitüntetések
- Akadémiai Aranyérem
Akadémiai Aranyérem
Az Akadémiai Aranyérem kitüntetést az MTA elnöke hozta létre a 10/1960. MTA (A. K. 12. sz.) utasításával. A díj adományozója a Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége, az Akadémia elnöke adja át a májusi közgyűlésen.
Az Akadémiai Aranyéremből évente egy kitüntetés adományozható, kizárólag az Akadémia tagja számára kiemelkedő tudományos, tudományos közéleti, tudománypolitikai és tudományszervezői tevékenysége elismeréseként. A díjazott személyére a tudományos osztályok tesznek javaslatokat, amelyeket az Akadémia Kitüntetési és Díjbizottsága (továbbiakban: Bizottság) zárt ülésen megtárgyal, majd szavaz az Akadémiai Aranyéremre javasolt személyről.

A Bizottság elnöke az Akadémia Elnöksége elé terjeszti a javaslatot, amelynek szavazati joggal rendelkező tagjai titkos szavazással döntenek a kitüntetni kívánt személyéről. Az Akadémiai Aranyérem a Magyar Tudományos Akadémia legrangosabb tudományos díja, amellyel a díjazott teljes tudományos munkásságát ismerik el, csak életműdíjként adományozható. A kitüntetett aranyérmet és díszoklevelet kap. Az aranyérem tervezésére 1961-ben több magyar éremművészt is felkértek, végül a megbízást Vigh Tamás kapta meg. Az érem a modern magyar éremművészet megújulásának egyik első darabja. Előlapján a megmozgatott, ívelt felületen a csónakon álló Arkhimédész balra néző, álló alakja látható, jobb kezében tartva a nevezetes ingát. A háttér teljesen sima, az álló alak kissé jobbra, fent van elhelyezve. A hátlapon hat sorban A / MAGYAR / TUDOMÁNYOS / AKADÉMIA / ARANY- / ÉRME felirat látható. A mindenkori díjazott neve és az adományozás dátuma a peremen olvasható. Az első kitüntetett az Akadémia akkori elnöke, Rusznyák István volt. Az 1999-es évtől vert kivitelben, 375,10 g nyers súllyal és 72 mm átmérővel készül az Akadémiai Aranyérem.

Díjazottak
2018 - Kiefer Ferenc | 1989 – Keresztury Dezső |
Videók
A Kiefer Ferencről készített kisfilm ide kattintva megtekinthető.
A Vizi E. Szilveszterről készített kisfilm ide kattintva megtekinthető.
A Beck Mihályról készített kisfilm ide kattintva megtekinthető.
A T. Sós Veráról készített kisfilm ide kattintva megtekinthető.
A Jobst Kázmérról készített kisfilm ide kattintva megtekinthető.
A Damjanovich Sándorról készített kisfilm ide kattintva megtekinthető.
A Bárdossy Györgyről készített kisfilm ide kattintva megtekinthető.
A Király Tiborról készített kisfilm ide kattintva megtekinthető.