Osztály-állásfoglalás
a tudománymetria.com adatbázisnak az „OTKA-pályázatok” értékelésében történő alkalmazásáról
Az MTA Nyelv- és Irodalomtudományi Osztálya figyelemmel kísérte az NKFIH által kezelt „OTKA-pályázatok” 2020. évi értékelése során történt változtatásokat, amelyek a zsűrik és a kollégiumok egyeztetett rangsorait érintették, továbbá tisztában van a közelmúltban kiadott pályázati tájékoztatónak azzal a részével, amely a tudománymetria.com (TMcom) adatbázisnak a pályázatok értékelésében betöltendő szerepével foglalkozik.
Az Osztály ismeri mindazokat a kifogásokat is, amelyek a TMcom-nak a pályázati értékelésekben való kiemelt jelentőségű felhasználására vonatkoznak, így például azokat a fenntartásokat, amelyek az MTA tudományos osztályai szintjére korlátozott szempontrendszerrel, vagyis az osztályokon belüli tudományágak közötti különbségek elhanyagolásával, a humán és társadalomtudományokra jellemző paraméterek figyelmen kívül hagyásával, az életkor kitüntetett szerepével, a társszerzőség kezelésével stb. kapcsolatosak.
Tekintettel a fentiekre, az Osztály kinyilvánítja véleményét, hogy az általa képviselt tudományterületekről érkező pályázatok tudománymetriai értékelésére a TMcom szempontrendszere nem alkalmas; alapul vétele veszélyt jelent e területek fejlődésére, többek között azért is, mert e tudományértékelési rendszer előkészítetlen bevezetése nem ad felkészülési időt a lehetséges pályázók számára. Ezért nyomatékkal kérjük, hogy a további egyeztetések eredményének megszületéséig a TMcom-ot csupán kiegészítő forrásként használják az OTKA-pályázatok értékelése során. Addig, amíg az új tudománymérési szempontrendszer pontosítása és bevezetésének előkészítése zajlik, az osztályunk által képviselt tudományterületekről érkező pályázatok tudománymetriai értékelése során az MTA doktora cím szakterületenként (bizottságonként) kidolgozott habitusvizsgálati szempontjait vegyék alapul.
A pályázati felhívás releváns szövegrésze
"Alapvető törekvés a kiemelkedő tudományos teljesítménnyel rendelkező pályázók támogatása. A K, FK, ANN és SNN pályázatok értékelésében ezért hangsúlyos szerepet kap a szakmai publikációs tevékenység, különösen a benyújtást megelőző 5 év eredményei. Az anonim bírálók és a pályázatértékelő testületek munkáját segítik a [https://tudomanymetria.com/] (https://tudomanymetria.com/) oldal által számított, tudományterületre vonatkozó, életkorra normalizált mérőszámok, melyek az MTMT adatbázis adatait veszik alapul. A szakértői csoportok mind a pályázó Vezető kutató, mind a résztvevő szenior kutatók publikációs és hivatkozási adatait részletes elemzésnek vetik alá, ami a pályázat szakmai tartalmának megítélésével együtt alapvető bírálati szempont. A Kollégiumok a szakértői csoportok által felállított rangsorokat alátámasztó indokolásokat a tudománymetriai mérőszámok figyelembevételével áttekintve tesznek javaslatot a támogatandó pályázatokra. A támogatásra javasoltak közé azok a pályázatok kerülhetnek, amelyek a korábbi tudományos kiválóság mellett a tudományterület fejlődése szempontjából fontos ötleteket, terveket tartalmaznak, és azt a bírálók számára meggyőzően mutatják be."