- Címoldal
- Lendület
Lendület program 2020. évi pályázati felhívása
A Magyar Tudományos Akadémia pályázati felhívása új Lendület-kutatócsoportok létrehozására 2020-2025
TOVÁBB
A Magyar Tudományos Akadémia pályázati felhívása új Lendület-kutatócsoportok létrehozására 2020-2025
TOVÁBBA Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programja a kiválóságot, a kimagasló teljesítményt célozza meg, ezzel járulva hozzá a hazai fiatal kutatóbázis erősítéséhez. A program kiemelkedő fiatal tehetségek és kimagasló teljesítményű kutatók számára áttörő eredményeket ígérő kutatócsoportok létrehozásához biztosít forrást.
TOVÁBBHogyan viselkednek az agy laterális szeptum nevű részében azok a gondolkodással kapcsolatos agyműködés szempontjából fontos idegsejtek, amelyek acetil-kolin segítségével kommunikálnak egymással? Erre a kérdésre keresi a választ az MTA Lendület Programjának támogatásával Hangya Balázs és kutatócsoportja. A kutatók az idegsejtek működése mellett az Alzheimer-kór kialakulásában játszott szerepüket is vizsgálják.
TOVÁBBA stroke eredményes kezelésében szó szerint minden perc számít, hiszen az oxigénhiányos agyterületek azonnal elkezdenek elhalni. A krízist legtöbbször egy vérrög okozza, amit vagy gyógyszeresen próbálnak feloldani, vagy mechanikailag kihúzni az érből. A vérrögoldás ugyanakkor súlyos mellékhatásokkal járhat, és az orvosoknak jelenleg nem áll rendelkezésükre olyan gyorsteszt, ami alapján dönthetnének a legmegfelelőbb kezelésről. Bagoly Zsuzsa, a Debreceni Egyetem ÁOK Laboratóriumi Medicina Intézet Klinikai Laboratóriumi Kutató Tanszékének egyetemi docense a Lendület Program támogatásával éppen egy ilyen tesztet igyekszik kifejleszteni, az eredményeik pedig szinte azonnal hasznosulhatnak majd a betegellátásban.
TOVÁBBAz elméleti kémia mára kilépett a kísérletes vegyészet árnyékából, és saját jogon is felfedező tudománnyá vált. Manapság már gyakran megesik – érvel Czakó Gábor egyetemi docens, az MTA doktora, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék Lendület Elméleti Reakciódinamika Kutatócsoportjának vezetője –, hogy ha a kísérletes és a számított eredmények nem stimmelnek, akkor a kísérletekkel nincs rendben valami. Az általa vezetett Lendület-kutatócsoport a legalapvetőbb szerves kémiai reakciók molekuláris és atomi mechanizmusait igyekszik matematikai módszerekkel feltárni.
TOVÁBBA Lendület pályázatok kötelező melléklete a kutatási adatkezelési terv. Ennek elkészítéséhez nyújtanak tájékoztatást az érdeklődőknek az MTA Könyvtár és Információs Központ munkatársai 2025. február 11-én, 10:00 órától.
TOVÁBBA közösségi média térnyerése a politikai kommunikációban is teljesen új helyzetet teremtett. Ez hatással lehet a politikai képviselet működésére is, ami több politikakutató szerint az elmúlt évtizedekben sok demokráciában válságba került. Bene Márton, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a „Politikai Képviselet a Közösségi Média Korában” Lendület-kutatócsoport vezetője és munkatársai ezért a közösségi média hatásait vizsgálják. E hatások nemcsak a választók szintjén érvényesülhetnek, de befolyásolhatják a politikusok üzeneteit is.
TOVÁBBA daganatsejtek felületén ülő membránfehérjékhez sokszor cukoroldalláncok kapcsolódnak, amelyek jelentős hatással vannak a fehérje, illetve az egész sejt működésére. Sok esetben például ezek az oldalláncok határozzák meg, hogy egy gyógyszermolekula bejut-e a sejtbe, vagy sem. Ezért e jellegzetességek vizsgálatával előre lehet jelezni, hogy a különböző terápiák mennyire lehetnek sikeresek egy adott beteg esetében. Turiák Lilla, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Szerves Kémiai Intézet tudományos főmunkatársa, az MTA–TTK Lendület Glikán Biomarker Kutatócsoport vezetője és munkatársai olyan módszereket fejlesztenek a Lendület Program támogatásával, amelyekkel a cukoroldallánccal rendelkező fehérjék rákra gyakorolt hatása vizsgálható.
TOVÁBBA csillagok és bolygók születésének körülményeit vizsgálja az MTA Lendület Programjának támogatásával Maria Lugaro. A csillagász és munkatársai ennek érdekében csillagpor laboratóriumi vizsgálatával szerzett adatokat fognak elemezni. Maria Lugarót, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársát, aki „A meteoritokban megőrzött nukleáris égéstermékek mint nyomjelzői a Nap és a bolygók születésének” című pályázatával immár másodszor nyerte el a Lendület Program támogatását, mindig is lenyűgözték a meteoritokban található, igen ritka csillagporszemcsék.
TOVÁBBAz automorf formák napjaink matematikai kutatásainak legérdekesebb objektumai közé tartoznak, hiszen kapcsolódási pontként szolgálnak a matematika számos részterülete, például a számelmélet és a parciális differenciálegyenletek között. Maga Péter, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa és Lendület-kutatócsoportja az elkövetkező években az automorf formákat fogja vizsgálni magasabb rangú csoportokon.
TOVÁBB