A Lendület Program 2025. évi pályázati felhívása
MTA LENDÜLET PROGRAM
A Magyar Tudományos Akadémia pályázati felhívása
új Lendület-kutatócsoportok létrehozására
2025-2030
A pályázat célja
A Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: MTA) főtitkára, a Lendület Bizottság elnöke a Lendület Program keretében pályázati felhívástA teljes pályázati felhívás ide kattintva letölthető (pdf) tesz közzé 2025-ben induló kutatócsoportok létrehozására. A Lendület Program célja a hazai fiatal kutatóbázis erősítése nemzetközi szinten is kimagasló teljesítményű kutatók és kiemelkedő fiatal tehetségek külföldrőlfor English version please click here történő hazahívásával, illetve itthon tartásával, és ezzel egyidejűleg a fiatal kutatók önállósodási törekvéseinek támogatása. A Lendület Program a kiválóság támogatására irányul, ennek megfelelően célja, hogy a befogadó kutatóhelyeken áttörő eredményeket ígérő kutatásokat végző kutatócsoportok számára biztosítson forrást. A Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló 2024. évi XC. törvény (Kvtv.) a XXXIII. Magyar Tudományos Akadémia fejezet, 6. Fejezeti kezelésű előirányzat 6.6. Lendület Program alcímen rendelkezésre álló keretből az új Lendület-kutatócsoportok támogatására 1 milliárd Ft fordítható, amelyből várhatóan 18-20 Lendület-kutatócsoport indítására van lehetőség 2025. szeptember 1. és 2025. december 1. közötti kezdési idővel. A teljes támogatási időszak – a jelen pályázati felhívásban és a támogatói okiratban foglaltak szerint – minimum 3, illetve maximum 5 év. A támogatás folyósításának feltétele, hogy az adott év központi költségvetésében a Lendület Program céljára megállapított keret a Lendület-kutatócsoportok további támogatásához szükséges mértékben rendelkezésére álljon.
A pályázat benyújtására jogosultak köre, részvételi feltételek
1. Lendület-kutatócsoport vezetésére PhD/DLA tudományos fokozattal rendelkező kutatók –életkoruknak és tudományos teljesítményüknek megfelelően – az alábbi kategóriákban pályázhatnak:
Lendület I „Induló” kategória
Új, önálló kutatócsoportot alapító, fiatal kutatók hazahívását, illetve itthon tartását célzó támogatási forma ígéretes, új kutatási projektek megvalósítására. Azok a kiemelkedő és folyamatosan növekvő teljesítményt mutató, tehetséges fiatal kutatók pályázhatnak, akikre teljesülnek az alábbi feltételek:
a) 40 évnél fiatalabb (1985. január 1. után született),
b) PhD fokozatát 2015. január 1. után és 2021. december 31. előtt szerezte meg,
A kiskorú gyermeket nevelő kutató esetében a pályázó kutató kérésére a pályázati korhatár és a PhD megszerzési idejére vonatkozó határ megnövelhető: a nők esetében gyermekenként 2 évvel, vagy a tudományos fokozatszerzést követően gyermeknevelési céllal igénybe vett távollétek hosszával (ha az több mint 2 év), a férfiak esetében a gyermeknevelésre igénybe vett távollétek hosszával.
c) korábban rangos hazai (OTKA/NKKP, MTA Bolyai, MTA Prémium posztdoktori) vagy ezekkel összemérhető (időtartamban és támogatási összegben) nemzetközi posztdoktori vagy kutatási pályázatokon, saját kutatási témával, egyénileg vagy kutatócsoport-vezetőként támogatást nyert[1],
vagy 2022. január 1-ét követően az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) „Starting”, „Consolidator”, „Advanced” vagy „Synergy” pályázatán az értékelés második fordulójáig jutott;
d) nem nyert korábban Lendület támogatást kutatócsoport-vezetőként;
e) a kategória nyertese vállalja, hogy a Lendület támogatás ideje alatt pályázik az ERC valamelyik kiválósági felhívására, és záró szakmai beszámolójában bemutatja ezt a pályázatot is.
Lendület H „Haladó” kategória
Olyan pályázók számára, akik új, áttörő kutatási eredményeket ígérő téma kidolgozását, vagy már jól működő, kiváló kutatási projektek folytatását tűzik ki célul.
Azok a nemzetközileg is elismert, tartósan kiemelkedő és növekvő teljesítményű vezető kutatók pályázhatnak, akik már rendelkeznek kutatócsoport-vezetői tapasztalattal az alábbi elvárások szerint:
a) saját kutatási téma kidolgozására Lendület (I, II, Célzott), Lendület I (Induló), Élvonal vagy egyéb, a Lendület támogatással összemérhető (pl. legalább 4-5 éves futamidejű alapkutatás, kiemelt támogatási összeggel) nemzetközi pályázatokon[2] nyert támogatást, és a támogatás 2019. december 31. után ért véget. Korábban Lendület támogatást nyert pályázók az alábbi feltételek mellett pályázhatnak:
- 2025-ben záruló Lendület kutatás esetén feltétel, hogy a hároméves szakmai beszámoló minősítése „kiváló” volt,
- lezárt Lendület kutatás esetén feltétel, hogy a kutatás 2019. december 31. után zárult és záróminősítése „kiváló” volt.
Továbbá pályázhat az, aki 2022. január 1-ét követően ERC „Starting”, „Consolidator”, „Advanced” vagy „Synergy” pályázattal az értékelés második fordulójáig jutott.
Amennyiben a pályázónak folyamatban lévő támogatott kutatása van, akkor a jelenlegi pályázat kutatási projektjének rövid leírásában ki kell térni az attól való eltérésekre.
b) a kategória nyertese vállalja, hogy a Lendület támogatás harmadik évének lezárulta előtt pályázik az ERC „Consolidator” vagy „Advanced” kategóriájában és a hároméves szakmai beszámolójában bemutatja ezt a pályázatot is.
Mindkét kategória nyertesei esetén elvárás, hogy a pályázó kutatócsoport-vezető fiatal kutató-csoportot alakítson ki, ezzel is segítve a Lendület Program elsődleges célkitűzését, mely a hazai fiatal kutatói közösség erősítése és a fiatal kutatók önállósodási törekvéseinek támogatása.
Mindkét Lendület kategóriában (I, H) a támogatás csak egyszer nyerhető el.
Nem részesülhet Lendület pályázati támogatásban 2025-ben az a kutató, aki a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program EXCELLENCE kutatási pályázatán támogatást nyert 2024-ben.
2. A Lendület Program keretében pályázni a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény (KFI tv.) alapján meghatározott kutatóhelyen és költségvetési kutatóhelyen folytatandó kutatási tevékenységre lehet.
A felhívásra történő jelentkezést a kutatócsoportot befogadó intézmény vezetője vagy a befogadó felsőoktatási intézmény rektora a csoport megalakítására és vezetésére pályázó kutatóval közösen nyújtja be.
3. A kutatási témának olyan, nemzetközi érdeklődésre számot tartó, ígéretes kutatási irányba kell illeszkednie, amelynek eredményességi mutatója – nemzetközi értékelés szerint – kiváló, és az utóbbi 5 évben folyamatosan növekedett. Ennek részletezésére a kutatási tervben külön ki kell térni.
4. A támogatás vissza nem térítendő. Minimális összege évi 25 millió Ft, maximális összege a Lendület I kategóriában átlagosan évi 40 millió Ft, a Lendület H kategóriában átlagosan évi 50 millió Ft lehet. Az igényelt teljes támogatás legfeljebb 17%-a tervezhető rezsiköltségként. A támogató saját forrás meglétét nem követeli meg.
5. Egy kutató egyszerre csak egy támogatott Lendület-kutatócsoportnak lehet résztvevője vagy vezetője.
6. A Lendület pályázatra jelentkező kutató vállalja, hogy a Lendület támogatás elnyerése esetén a projekt ideje alatt életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik.
7. A Lendület pályázatra jelentkező kutató rendelkezik azonosítóval a Magyar Tudományos Művek Tárához (MTMT azonosító) és az ott tárolt publikációs adatai naprakészek.
8. A megalakítandó Lendület-kutatócsoportba posztdoktor kutató bevonására is lesz lehetőség 2026 januárjától az MTA által 2025 áprilisában meghirdetésre kerülő Momentum MSCA Posztdoktori Ösztöndíjprogram[3] keretében. Az Ösztöndíjprogramban elnyerhető támogatás legfeljebb három évre nyújt olyan posztdoktoroknak kiemelt posztdoktori ösztöndíjat (szuperbruttó 3 980 EUR/hó, bruttó 3 522 EUR/hó), akik Lendület-kutatócsoporthoz kapcsolódó kutatómunkát végeznek. Az ösztöndíjra való pályázás feltételei között mobilitási szabály is szerepel, mely szerint azok a posztdoktor kutatók pályázhatnak, akik a pályázat benyújtásának határidejét közvetlenül megelőző 3 évben nem tartózkodtak Magyarországon, illetve ezen időszakon belül fő tevékenységüket (munka, tanulmányok stb.) 12 hónapnál hosszabb ideig nem Magyarországon végezték. Abban az esetben, ha a Lendület-kutatócsoporthoz pályázó posztdoktor kutató elnyeri az ösztöndíjat, a Lendület-kutatócsoport évi 10 millió Ft kiegészítő kutatástámogatást kap a posztdoktor kutató csatlakozási idejére. Amennyiben a Lendület-kutatócsoportba terveznek bevonni Momentum MSCA posztdoktori ösztöndíjast, akkor rögzítsék ezt a szándékukat a Lendület pályázati felületen.
A pályázat benyújtása, tartalmi és formai követelmények
A pályázatot angol nyelven kell benyújtani a Lendület elektronikus pályázati rendszerbe (https://palyazatok.mta.hu/lendulet_2025) való feltöltéssel. Bölcsészet- és társadalomtudományi pályázatok esetében magyar nyelvű pályázat csak akkor nyújtható be, ha azt a pályázó a pályázat készítését megelőzően a Lendület Zsűritől kérelmezi és arra engedélyt kap.
A pályázati anyag feltöltésének határideje
2025.február 28. 14:00 (közép-európai idő szerint).
A Lendület elektronikus pályázati rendszerbe feltöltött pályázati anyag részét képező befogadó nyilatkozatot, amit a befogadó kutatóhely vezetője és gazdasági vezetője tölt ki és ír alá[4], és pályázói nyilatkozatot, amit a pályázó kutatócsoport-vezető tölt ki és ír alá, egy-egy példányban postán is[5] kérjük elküldeni az MTA Titkársága Kutatási Pályázatok Főosztálya (a továbbiakban: Kutatási Pályázatok Főosztálya) címére (1051 Budapest, Nádor utca 7.). A postabélyegző legkésőbbi dátuma a fent megadott feltöltési határidő napja lehet. A borítékon fel kell tüntetni: „Lendület pályázat 2025”. A pályázat benyújtásának díja nincs.
A pályázat benyújtásával kapcsolatos kérdésekben a Kutatási Pályázatok Főosztálya munkatársai adnak tájékoztatást a lendulet [at] titkarsag [dot] mta [dot] hu e-mail címen, illetve az alábbi telefonszámokon:
+36 1 411 6336 (bölcsészet- és társadalomtudományok)
+36 1 411 6287 (matematikai és természettudományok, élettudományok).
A pályázati felületre az MTA Akadémiai Adattárba (AAT) szóló azonosítóval lehet belépni. A pályázati rendszer a kutatócsoport-vezetőre vonatkozó, az AAT-ban tárolt adatokat átveszi, azokat csak egy helyen, az AAT-ban kell és lehet módosítani. A naprakész adatok használata érdekében szükség lehet az AAT-ban tárolt adatok frissítésére.
Amennyiben a pályázatot benyújtó kutatónak még nincs AAT-azonosítója, regisztrációját az 1. számú útmutató segítségével teheti meg. Amennyiben már rendelkezik AAT-azonosítóval (illetve a sikeres regisztrációt követően), az útmutató 3. pontjától kezdődően kap segítséget az AAT-ban a kötelező mezők kitöltéséhez.
A Lendület pályázat elkészítését a 2. számú útmutató segíti.
Az MTA Titkársága a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL törvény (a továbbiakban: MTA tv.) 19. § (1) alapján látja el a pályázattal kapcsolatos adminisztratív feladatokat.
A pályázati anyagnak tartalmaznia kell az alábbiakat:
Az elektronikus pályázati felületen:
• a pályázó kutatócsoport-vezető adatai (név, születési dátum, állampolgárság, biológiai nem, elérhetőség, munkahely, tudományos fokozat és annak megszerzésének időpontja) átemelődnek az AAT-ból – kérjük, ellenőrizze és frissítse az AAT-ban megadott adatait;
• a pályázat alapadatai (Lendület kategória, pályázat címe, tudományterülete, a kutatás rövid leírása, közérthető összefoglaló angolul és magyarul is, a kutatócsoport megnevezése, befogadó kutatóhely);
• a kutatócsoport vezetője által korábban elnyert rangos hazai (pl. OTKA/NKKP, MTA Bolyai, MTA Prémium posztdoktori, MTA Lendület) vagy saját kutatási témával elnyert nemzetközi posztdoktori vagy kutatási pályázati támogatások (pl. MSCA, ERC), valamint jelenlegi kutatási projektjeinek felsorolása, illetve az ERC értékelés második fordulójáig eljutott pályázatok adatai (támogatás megnevezése, téma, időszak/pályázás éve, eredmény/ minősítés);
• a pályázó kutatócsoport-vezető tudományos eredményei és tudománymetriai adatai, publikációs tevékenységét mutató adatok, MTMT azonosító és linkek;
• az igényelt támogatási összeg éves bontásban (a költségtervben szereplő éves összegeket kell pontosan megadni millió Ft-ban);
• kiegészítő adatok (javasolt külföldi vagy külföldön élő magyar bírálók és elérhetőségük, nem kívánt bírálók, a kutatócsoport tervezett tagjai, a pályázó kutatócsoport-vezető gyermekeinek száma korkedvezmény kérése esetén).
Az elektronikus pályázati felületre történő feltöltéssel (PDF formátumban):
• a tervezett ötéves futamidejű kutatási projekt rövid leírása (a pályázati felületről letölthető -short description- sablon szerint)
• a tervezett kutatási projekt első három évére vonatkozó részletes munkaterv éves bontásban a várható eredmények felvázolásával és a tervezett publikációkkal (a letölthető -work plan- sablon szerint)
• a pályázó kutatócsoport-vezető leíró szakmai önéletrajza (a letölthető -narrative cv- sablon szerint)
VAGY az ERC értékelés második fordulójáig eljutott „Starting”, „Advanced”, „Consolidator” pályázat esetében
• a benyújtott ERC pályázati anyag „A”, „B1” és „B2” jelű részei
• az ERC pályázatra kapott értékelés (evaluation report)
• egy rövid összefoglaló, amennyiben az eltérő költségterv okán a projekt szakmai tartalmában is terveznek változtatást (a letölthető -modification- sablon szerint).
„Synergy” pályázat esetén a rövid leírást, a részletes munkatervet, a kutatócsoport-vezető leíró szakmai önéletrajzát, a részvevők önéletrajzát és a kutatóhelyi hátteret is be kell mutatni, továbbá a valamennyi pályázóra vonatkozó mellékleteket (lásd alább) is fel kell tölteni.
További, valamennyi pályázó által feltöltendő mellékletek:
• a tervezett kutatási projekt résztvevőinek (a csoportvezető kivételével) önéletrajza (a letölthető -group member cv- sablon szerint)
• a tervezett kutatási projekt kutatóhelyi háttere (a letölthető -institutional background- sablon szerint)
• költségterv, a befogadó kutatóhely gazdasági vezetőjének aláírásával (a letölthető -budget plan- sablon és a 4. számú útmutató szerint);
• költségterv indoklása (a letölthető -budget plan justification- sablon és a 4. számú útmutató szerint);
• kutatási adatok kezelési terve (a letölthető -data management plan- sablon szerint[6]);
• összesítő és szakterületi MTMT táblázatok a pályázat nyelvén (a táblázatok beállításához és letöltéséhez használja a 3. számú útmutatót);
• a kutatócsoport-vezető által aláírt pályázói nyilatkozat (az adatok valódiságáról, életvitelszerű magyarországi tartózkodásáról, korkedvezmény igénybevételéről, valamint a személyes adatai kezeléséről a letölthető -applicant declaration- sablon szerint).
• a befogadó kutatóhely vezetője és gazdasági vezetője által aláírt befogadó nyilatkozat (a letölthető -host research entity declaration- sablon szerint).
Eredeti dokumentumok benyújtásával (postai úton) – elektronikus aláírás esetén nem kell postázni:
• a pályázó kutatócsoport-vezető által aláírt pályázói nyilatkozat (a letölthető -applicant declaration- sablon szerint).
• a befogadó kutatóhely vezetője és gazdasági vezetője által aláírt befogadó nyilatkozat (a letölthető -host research entity declaration- sablon szerint).
A pályázati felhívásban nem kért mellékleteket, tartalmakat (pl. ajánlólevelek, együttműködési szándéknyilatkozatok) kérjük, ne csatoljanak.
A pályázat benyújtásáról a pályázó kutatócsoport-vezető visszaigazoló e-mailt kap.
A benyújtott pályázati anyagot a Kutatási Pályázatok Főosztálya ellenőrzi.
A formailag megfelelő pályázat befogadásáról a Kutatási Pályázatok Főosztálya a benyújtási határidőt követő 7. napig tájékoztatja a pályázót.
Ha a pályázati anyag nyilatkozatait vagy költségtervét a pályázó hibásan, hiányosan nyújtotta be, a Kutatási Pályázatok Főosztálya hiánypótlásra szólítja fel a pályázót. Csak a szakmai értékelést nem érintő részek hiánypótlására van lehetőség (költségterv, nyilatkozatok). Hiánypótlásra egy alkalommal van lehetőség, amelyre az értesítés kézhezvételét követő 5 munkanap áll a pályázó rendelkezésére. Ha a pályázó a hiánypótlást hibásan, hiányosan nyújtja be, vagy a hiányosságokat határidőn belül nem pótolja, a pályázat további, érdemi vizsgálat nélkül kerül elutasításra. Továbbá érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül a pályázat, ha (1) a pályázó kutatócsoport-vezető vagy a pályázó befogadó kutatóhely nem felel meg a felhívás feltételeinek, (2) a felhívásban előírt dokumentumok határidő után érkeznek be, (3) a pályázó a döntés tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis, vagy megtévesztő adatot szolgáltatott. Az érdemi vizsgálat nélküli elutasítás esetén az arra vonatkozó tájékoztatásnak tartalmaznia kell az elutasítás okát, valamint a kifogás benyújtásának lehetőségét és módját.
Jogorvoslat
A pályázat eredményéről szóló döntés ellen érdemi jogorvoslatnak helye nincs.
Tájékoztatás a kifogás benyújtásának lehetőségéről
A pályázó kutató a Lendület Bizottság elnökének címzett kifogást nyújthat be, ha a pályázati eljárásra, a támogatási döntés meghozatalára, a támogatói okirat kibocsátására, a költségvetési támogatás folyósítására vagy visszakövetelésére vonatkozó eljárás véleménye szerint jogszabálysértő, vagy a jelen pályázati felhívásban foglaltakkal ellentétes. A pályázat szakmai értékelésével kapcsolatosan kifogás nem nyújtható be. A kifogásnak tartalmaznia kell a kifogást tevő nevét, lakcímét, a kifogásolt intézkedés vagy mulasztás meghatározását, a kifogás alapjául szolgáló tényeket és a kifogásolt vagy elmaradt intézkedéssel megsértett jogszabályi, vagy a pályázati felhívásban foglalt rendelkezés pontos megjelölését és a kifogást tevő aláírását.
A kifogást a kifogásolt intézkedésről vagy mulasztásról szóló döntés kézbesítésétől számított 15 napon belül, egy alkalommal, elektronikusan a lendulet [at] titkarsag [dot] mta [dot] hu elektronikus címre lehet benyújtani, annak egyidejű postai[8] megküldésével (MTA Titkársága Kutatási Pályázatok Főosztálya, 1051 Budapest, Nádor u. 7.) A kifogást – kizárólag az abban vitatottak kivizsgálására szorítkozva – a beérkezéstől számított 30 napon belül bírálja el a Lendület Bizottság elnöke. A hiányos tartalommal, illetve a határidőn túl benyújtott, vagy a pályázat szakmai értékelésére irányuló kifogás érdemi vizsgálat nélkül kerül elutasításra.
A benyújtott pályázatok elbírálása
Az elbírálás során előnyt élveznek a jelenleg külföldön élő és külföldön végzett munkájuk során már nemzetközileg elismert, jelentős eredményeket elért, Magyarországra települni kívánó kutatók és azok a pályázók, akik a korábbi Lendület támogatásuk alatt vagy azt követően jelen pályázat benyújtásáig ERC pályázatot is benyújtottak.
Az értékelés két szakaszban történik a Lendület Programról szóló 21/2023 (XII. 04.) számú elnöki határozat, valamint az MTA Lendület Program ügyrendjében meghatározottak szerint, melyek a www.mta.hu honlapon a Pályázatok menüpontban a Lendület Program címszó alatt érhetők el. Az első szakaszban a formailag érvényes pályázatokról legalább két, a Lendület Zsűri által felkért hazai és külföldi külső szakértő anonim bírálatot készít. A külső szakértők a Zsűri által az alábbiakban megadott szempontok szerint értékelik a pályázatokat. Az értékelésben a szakértőnek egyértelműen nyilatkoznia kell arról, hogy támogatásra javasolja-e a pályázatot és reálisnak tartja-e a kért támogatási összeget. Ha a kért összeg a szakértő véleménye szerint nem reális, javaslatot tehet az összeg megváltoztatására.
Bírálati szempontok:
A) A kutatási projekt átfogó szakértői értékelése a téma fontossága, újszerűsége, nemzetközi jelentősége, valamint a várható eredményesség és megvalósíthatóság szempontjai alapján
Maximum 10 pont
B) A pályázó kutatócsoport-vezető tudományos teljesítményének értékelése – a leíró szakmai önéletrajzban foglaltak, az elnyert pályázatai, tudományos eredményei és tudományos közleményei alapján (különös tekintettel az utolsó öt aktív kutatási évre)
Maximum 10 pont
C) A pályázat általános értékelése az alapkutatási jelleg, tudományos jelentőség, társadalmi haszon, alkalmazhatóság, a pályázó kutatócsoport-vezető és a résztvevők alkalmassága a kutatási projekt végrehajtására, az igényelt támogatás realitása, várható hatékonyság (ígért eredmények, ráfordított energia és költségek aránya), a kutatást befogadó kutatóhely alkalmassága tekintetében
Maximum 5 pont
A maximális pontszámot a bírálók minden bírálati szempont esetében külön indokolják.
Összesen maximum 25 pont
D) Nyilatkozat arról, hogy a bíráló támogatandónak tartja-e a pályázatot (igen/nem), figyelembe véve a kutatóhely alkalmasságát is.
E) Nyilatkozat arról, hogy a bíráló reálisnak tartja-e a pályázat benyújtott költségtervét (igen/nem). Amennyiben nem tartja reálisnak a költségtervet, de a pályázat egyébként támogatásra méltó, a bíráló javaslatot tesz a felvázolt kutatási projekt megvalósításához szükséges, általa reálisnak tartott támogatási összegre.
A bírálati eredmények összesítését követően az értékelés második szakaszában a Lendület Bizottság elnöke által felkért Lendület Zsűri – a pályázatok, az anonim bírálatok (szöveges értékelések, pontszámok, a pontszámok közötti eltérések) és az előnyt jelentő pályázati feltételek figyelembevételével – értékeli a pályázatokat és kialakítja a pályázatok kiválósági rangsorát. A Zsűri a Lendület Programra rendelkezésre álló forrásból támogatásban részesíthető pályázatok számánál 30%-kal több pályázatot rangsorol.
A Lendület Zsűri javaslatot tesz a Lendület Bizottság számára a támogatandó pályázatokról és a támogatási összegekről.
A pályázat nyerteseiről a Lendület Bizottság dönt a beadási határidőtől számított 120 naptári napon belül.
A pályázat elbírálásának eredményéről a pályázókat a döntést követő 10 munkanapon belül elektronikus levélben értesíti a Kutatási Pályázatok Főosztálya. Az eredményhirdetést követő 10 munkanap elteltével a pályázók a pályázati felületen megtekinthetik a pályázatukról készült anonim értékeléseket és a zsűrivéleményt. A támogatást elnyerő pályázók névsorát, kutatási témáját és támogatási összegét az MTA a honlapján közzéteszi.
A nyertes pályázók támogatásának feltételei
A támogatói okirat feltételeinek teljesítése esetén a pályázati támogatás vissza nem térítendő, amelynek rendelkezésre bocsátására éves ütemezésben kerül sor. Az éves költségvetési támogatási összegek a Lendület Program céljára szolgáló tárgyévi költségvetési keret ismeretében kerülnek meghatározásra.
A költségvetési támogatás folyósításának és felhasználásának részletes szabályairól, valamint a jogosulatlanul igénybe vett támogatás visszafizetéséről a támogatói okirat rendelkezik.
A Lendület kutatócsoport-vezető a Lendület projekt megvalósításának kezdő időpontjával köteles lemondani a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjról, vagy futó Lendület projektben való részvételéről.
A Lendület kutatócsoport-vezető a támogatói okirat hatályba lépését követően köteles életvitelszerűen Magyarországon tartózkodni.
A támogatás személyi, dologi és beruházási kiadásokra egyaránt felhasználható (lásd 4. számú útmutató). A támogatás tartalmazhatja a kutatócsoport vezetőjének illetményét/munkabérét és annak járulékait, vagy bérkiegészítését. A sikerrel pályázó kutatócsoport-vezetővel (amennyiben korábban a befogadó kutatóhelynél nem állt alkalmazásban) a befogadó nyilatkozatban tett kutatóhelyi kötelezettségvállalás alapján a kutatóhely teljes munkaidejű foglalkoztatási jogviszonyt létesít. Az a sikerrel pályázó kutatócsoport-vezető, aki a pályázat benyújtásakor a befogadó kutatóhelynél alkalmazásban áll, munkabéremelésben/bérkiegészítésben részesülhet a támogatás terhére.
Elvárás, hogy a kutatócsoport-vezető a Lendület támogatás időszakában teljes munkaidejű jogviszonyban legyen a befogadó kutatóhelynél, és munkaideje legalább 50%-át (legalább 0,5 FTE-értéket) a Lendület projekt megvalósítására kell fordítania. Más pályázati és projekt-részvételeinek beszámításával az együttes FTE-érték a Lendület támogatás egyetlen időszakában sem haladhatja meg az 1-et.
A kutatócsoport vezetőjének a projekt terhére tervezhető illetménye/munkabére a Lendület I kategóriában max. bruttó 1 200 000 Ft/hó, a Lendület H kategóriában max. bruttó 1 600 000 Ft/hó lehet. A megadott összegnél magasabb bérnek a pályázati támogatási keret terhére történő tervezése csak különlegesen indokolt esetben lehetséges, amire a költségterv indoklásában külön ki kell térni. Ilyen esetekben az illetményről/bérről a Lendület Zsűri dönt.
A befogadó kutatóhely állományába tartozó pályázó a többletfeladatok teljesítésének ösztönzésére munkabér-emelésre/bérkiegészítésre pályázhat az alábbiakban részletezett két lehetőség közül a számára kedvezőbb opciót választva, és nyertesség esetén a támogatott kutatóhelynek eszerint kell elszámolnia a kutatócsoport-vezető részére történő munkabéremelés/bérkiegészítés jellegű kifizetésekről:
1. a kutatócsoport-vezető legfeljebb a támogatói okirat keltekor érvényes kinevezése vagy munkaszerződése szerinti, valamint a pályázatban megjelölt maximális illetmény/munkabér és járulékai különbségét kaphatja meg munkabéremelésként/bérkiegészítésként a Lendület támogatás terhére, vagy
2. a kutatócsoport-vezető a Lendület I kategóriában havi bruttó 380 000 Ft, illetve a Lendület H kategóriában havi bruttó 450 000 Ft munkabéremelést/bérkiegészítést kaphat a Lendület támogatás terhére.
A támogatott kutatócsoport-vezetőnek a pályázói nyilatkozatban nyilatkoznia, illetve a költségterv indoklásban jeleznie kell, hogy a Lendület támogatásra elszámolható munkabéremelés/ bérkiegészítés melyik változatával kíván élni.
A támogatás a pályázat alapján magában foglalhatja ezen felül egy vagy több kutató munkabérét és annak járulékait, a kutatás dologi és rezsikiadásait, továbbá a kutatáshoz szükséges tárgyi eszközök beszerzésének fedezetét. A kutatócsoport tagja és vezetője a nyertes pályázati projekttel azonos kutatási tevékenységet más jogviszonyában nem végezhet.
Amennyiben a Lendület-kutatócsoport vezetője időközben ERC pályázatot nyer, lehetőség van a Lendület projekt támogatói okiratában rögzített támogatási feltételek módosítására a Lendület Bizottság elnökének döntése alapján.
Amennyiben a kutatás ideje alatt a kutatócsoporthoz Momentum MSCA posztdoktori ösztöndíjas csatlakozik, a Lendület projekt támogatói okirata módosításra kerül a befogadó intézmény által vállalt kiegészítő tevékenység finanszírozásának feltételeivel.
A kutatócsoport munkájáról a kutatócsoport-vezető köteles évente szakmai beszámolót készíteni. A szakmai beszámolók értékelését a Lendület Zsűri végzi és a minősítésekről a Zsűri javaslata alapján a Lendület Bizottság dönt.
Az éves (1. évi, 2. évi és 4. évi) beszámolók az elvégzett munka és az eredmények rövid összefoglalói. A beszámolókról 1-1 zsűritag készít véleményt. A beszámolók jelzés értékű minősítése „eredményes” vagy „nem eredményes” lehet.
A hároméves beszámoló a kutatócsoport 3 év alatt elvégzett munkájának részletes összefoglalása a legfontosabb nemzetközi színvonalú eredmények kiemelésével és szóbeli előadással kiegészítve. Az 5. támogatási évet követően benyújtott záróbeszámoló a kutatócsoport teljesítményének átfogó szakmai összefoglalása, kiegészítve szóbeli előadás megtartásával. A hároméves beszámoló és a záróbeszámoló értékelése első körben beszámolónként 2-2 külső szakértő által történik. A kutatócsoport-vezetők szóbeli előadásait a Lendület Zsűri tudományterületileg illetékes szekciója tagjai hallgatják meg. A beszámolók minősítése „eredményes”, azon belül „kiváló”, „jó”, „megfelelő”, vagy „nem eredményes” lehet.
A bölcsészet- és társadalomtudományi területen pályázó kutatók a pályázati anyagban javaslatot tehetnek arra, hogy a harmadik évtől a projekt főbb elbírálási szempontjai mely eljárásrend szerint érvényesüljenek, ezen azonban a későbbiekben nem változtathatnak:
- az „A” értékelési eljárás esetén az értékelés alapját eredeti saját felfedezések, elméletek, értelmezések, fejlesztések, illetve elnyert pályázati pénzek összege szolgáltatja,
- a „B” értékelési eljárás esetén az értékelés szempontjai a kutatás újdonsága, publikációk, konferenciaelőadások, nemzetközi beágyazottság, utánpótlás-nevelés, nyilvánosság előtti jelenlét.
A beszámolók és az értékelések alapján a Lendület Zsűri tudományterületi szekciói javaslatot tesznek a beszámolók elfogadására, valamint minősítésére a Lendület Bizottság részére. A Lendület Bizottság a tudományterületi szekciók javaslatai és a beszámolók ismeretében alakítja ki véleményét és dönt a minősítésekről. A döntésről értesítést kap a kutatócsoport vezetője és a befogadó kutatóhely vezetője.
Amennyiben a kutatócsoport első 3 évben elért tudományos teljesítménye „nem eredményes”, a Lendület Bizottság döntésének hatályba lépésétől a 4. projektév végéig terjedő időszakra vonatkozó támogatási összegnek csak azon része használható fel, amely a kutatócsoport megszüntetéséhez igazoltan szükséges.
Elvárás, hogy a Lendület I kategóriában támogatást nyert kutatócsoport-vezetők a Lendület támogatás ideje alatt pályázzanak az ERC valamelyik kiválósági felhívására és a záró szakmai beszámolóban mutassák be ezt a pályázatot is. A Lendület H kategóriában induló kutatócsoportok vezetőitől pedig elvárás, hogy a Lendület támogatás harmadik évének lezárulta előtt pályázzanak az ERC „Consolidator” vagy „Advanced” kategóriájában és a hároméves szakmai beszámolóban mutassák be ezt a pályázatot is. Amennyiben a fenti elvárás nem teljesül, a beszámoló minősítése nem lehet „kiváló”.
Elvárás, hogy a kutatócsoportok a támogatás időtartama alatt kidolgozzák önálló tudományos programjukat, részt vegyenek TDK-dolgozatot készítő hallgatók témavezetésében, PhD-hallgatók képzésében, valamint mindent megtegyenek annak érdekében, hogy sikeresen szerepeljenek magyar és nemzetközi pályázatokon.
Szintén elvárás, hogy a támogatás felhasználásával létrehozott/kiadott mű (és tanulmánykötet esetében a benne foglalt összes tanulmány) vonatkozásában a kutatócsoport vezetője gondoskodik arról, hogy a mű adatait digitális formában az MTA Könyvtár és Információs Központ (KIK) Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) rendszerébe, illetve PDF/A formátumban az MTA KIK REAL vagy az MTMT Repozitóriumminősítő Bizottsága által minősített intézményi repozitóriumába feltöltse legkésőbb a szakmai záróbeszámoló benyújtásával egyidejűleg, illetve a záróbeszámoló benyújtását követően megjelenő mű esetében a megjelenést követő 30 napon belül.
A Lendület Program keretében született publikációkban kötelező affiliációként feltüntetni a kutatócsoport teljes megnevezését. A kutatócsoportok teljes megnevezése tartalmazza a támogató és befogadó kutatóhely kötőjellel összekapcsolt betűszós formáját, a Lendület Program megnevezését és a kutatócsoport megnevezését (pl. MTA–XXX Lendület Alfa Kutatócsoport). Az angol megnevezés esetében a Lendület kifejezést a “Momentum” kiegészítés követi (pl. MTA–XXX Lendület “Momentum” Alpha Research Group).
A kutatócsoport vezetőjének kiadvány készítése esetén fel kell tüntetnie, hogy annak megjelentetését a Magyar Tudományos Akadémia támogatta a Lendület Program keretében.
További információk
Az MTA tájékoztatja a pályázókat, hogy
a) a Kincstár monitoringrendszert működtet a költségvetési támogatásokról, és közreműködik a költségvetési támogatások felhasználásának összehangolásában. A monitoringrendszerben nem rögzített támogatási döntés alapján érvényesen támogatás nem nyújtható.
b) Az MTA a monitoringrendszerbe történő adatátadással gondoskodik a pályázati úton biztosított támogatás esetében a pályázati kiírás tárgyára vonatkozó adatoknak az e célra rendszeresített honlapon való közzétételéről, a támogatás felhasználásához kapcsolódóan bekövetkezett vagy az MTA által megállapított, a támogatási jogviszonnyal, a támogatás rendelkezésre bocsátásával és a beszámolással kapcsolatos tényekre, körülményekre vonatkozó adatoknak az e célra rendszeresített honlapon való közzétételéről. A monitoringrendszerben kezelt adatok a támogatási döntés naptári évének utolsó napjától számított öt év elteltével törölhetők.
c)Az információs önrendelkezési jog meghatározza, mi a közérdekű adat. Ami a pályázat során nem minősülne annak, de
- a pályázati kiírást előkészítő,
- a pályázatot kiíró,
- a támogatási igényről meghozott döntést előkészítő,
- a döntéshozó személy vagy testület által kezelt, különleges adatnak nem minősülő adat, és a pályázattal, a pályázati eljárással, a támogatási döntéssel összefüggésben áll, az is nyilvános adatnak tekintendő, közérdek alapján.
d) Az MTA a támogatás felhasználását az Ávr.-ben meghatározott rendelkezések alapján, a támogatói okiratban rögzítettek szerint ellenőrzi.
e) A támogatás felhasználásának éves mértéke jogszabályi változások esetén eltérhet a megítélt támogatási összegtől. A megítélt támogatás összegének csökkenése esetén, az ebből eredő károkért való felelősségét a támogató kizárja jogszabályi változások esetén.
A pályázati eljárás során a személyes adatkezelés célja, és jogalapja
1. A pályázó által megadott személyes adatokat a pályázati eljárás lefolytatása céljából, az MTA Titkárságán belül a Kutatási Pályázatok Főosztálya kezeli, az Akadémia Egységes Pályázati Keretrendszerében (EPK).
Ugyanezen személyes adatokat az MTA Titkárságának a szervezeti és működési szabályzata szerint hatáskörrel rendelkező szervezeti egységei, valamint a pályázat elbírálásában résztvevő felkért bírálók jogszabályban meghatározott feladat teljesítéséhez megismerhetik.
A nyertes pályázók személyes adatait a befogadó kutatóhely a foglalkoztatási szerződés megkötése céljából, valamint az MTA Titkársága a támogatói okirat kibocsátása és támogatás pénzügyi elszámolásának céljából kezeli.
2. A személyes adatkezelés jogalapja a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL törvényben meghatározott közfeladat ellátása a GDPR 6. cikk (1) e) pontja alapján, miszerint az adatkezelés közérdekű feladat végrehajtásához szükséges.
3. A pályázó a személyes adataiban bekövetkezett változásokat a lendulet [at] titkarsag [dot] mta [dot] hu e-mail címre jelezheti.
4. Az MTA adatkezelési tájékoztatója a mta.hu honlap alján a Hasznos információknál az „Adatkezelési tájékoztató” cím alatt érhető el.
Budapest, 2024. december 23.
Kollár László Péter
a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára
[1] Amennyiben kérdésesnek ítéli meg a pályázó a pályázati feltételeknek való megfelelését, kérjen állásfoglalást az MTA Titkársága Kutatási Pályázatok Főosztályán keresztül a Lendület Zsűritől.
[2] Nem számítanak ide az (i) akár hazai, akár külföldi egyszemélyes ösztöndíjak, illetve posztdoktori pályázatok (pl. MSCA, OTKA vagy MTA PD); (ii) azok a nemzetközi konzorciumi pályázatok, amelyeknek a pályázó nem vezetője, csupán résztvevője (pl. EU kutatási hálózat magyar csoportjának vezetője, vagy a nemzetközi irányító testület tagja sem, ha nem ő volt a pályázó); (iii) azok a hazai elbírálású, stratégiai jellegű pályázatok, amelyek értékelési folyamatában az intézmény és nem a pályázó alkalmasságának vizsgálata az elsődleges szempont (pl. NAP, GINOP, INTERREG).
Amennyiben kérdésesnek ítéli meg a pályázó a pályázati feltételeknek való megfelelését, kérjen állásfoglalást a Kutatási Pályázatok Főosztályán keresztül a Lendület Zsűritől.
[3] Részleteket lásd a www.mta.hu honlapról elérhető felületen 2025 februárjától.
[4] Egy dokumentumon csak egyfajta aláírás megengedett: vagy minden aláíró papír alapon írja alá, vagy minden aláíró elektronikus aláírásával látja el a dokumentumot. Az elektronikus aláírásokkal ellátott dokumentumot a pályázati felületen elegendő feltölteni, a papíron aláírta(ka)t postán is el kell küldeni. Vegyes aláírásokkal ellátott dokumentum nem elfogadott.
[5] Amennyiben az elektronikusan benyújtott nyilatkozatokat az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 12. § (1) d) pontjában meghatározott, azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés szolgáltatással (AVDH, vagy más minősített, személyes elektronikus aláírás) látták el, akkor nem szükséges papír alapon is megküldeni. Az AVDH aláírási lehetőség természetes személy esetében 2024. december 31.-ét követően megszűnik, 2025. január 1-től a Digitális Állampolgárság alkalmazás biztosítja az e-aláírást. A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 119. § (2) bekezdése alapján az AVDH 2025. január 1-től csak a digitális szolgáltatást biztosító szervezet részére, a nevében eljáró személy nyilatkozatának hitelesítésére nyújtható.
[6] A kutatási adatok kezelési tervének kitöltéséhez az MTA KIK munkatársai nyújtanak segítséget az openaccess [at] mtak [dot] hu e-mail címen.
[7] Amennyiben az elektronikusan benyújtott nyilatkozatokat az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 12. § (1) d) pontjában meghatározott, azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés szolgáltatással (AVDH, vagy más minősített, személyes elektronikus aláírás) látták el, akkor nem szükséges papír alapon is megküldeni. Az AVDH aláírási lehetőség természetes személy esetében 2024. december 31.-ét követően megszűnik, 2025. január 1-től a Digitális Állampolgárság alkalmazás biztosítja az e-aláírást. A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 119. § (2) bekezdése alapján az AVDH 2025. január 1-től csak a digitális szolgáltatást biztosító szervezet részére, a nevében eljáró személy nyilatkozatának hitelesítésére nyújtható.