

Magyar vegyészek cáfolták a katalitikus kémia tavalyi nagy szenzációját
A szerves kémikusok régóta keresik a palládiumot kiváltó katalizátorokat, mivel – bár katalitikus tulajdonságai kiválóak (és sok a gyógyszeriparban megkerülhetetlen reakció esetében egyenesen pótolhatatlan) – rendkívül drága és mérgező. Tavaly ezért szenzációt keltett, amikor egy kínai kutatócsoport azzal állt elő, hogy talált egy fémet egyáltalán nem tartalmazó, teljesen szerves katalizátormolekulát. A dolog túl szép volt ahhoz, hogy igaz legyen, ahogy mások mellett az ELTE TTK Kémiai Intézetének munkatársai – közöttük az MTA Lendület Program által támogatott kutatók – is bizonyították. A cikket visszavonták, a Nature pedig most hosszú, a magyar kutatókat is idéző cikkben mutatja be a palládiumtól való szabadulás (eddig inkább hamis reményekkel teli) történetét.


The Oxford Guide to the Uralic Languages – magyar nyelvészprofesszor az uráli nyelvcsaládról szóló, átfogó tudományos kiadvány szerkesztői között
A ma elérhető legátfogóbb tudományos kiadvány az uráli nyelvcsaládról az a kötet, amely 2022 tavaszán jelent meg Bakró-Nagy Marianne, Johanna Laakso és Elena Skribnik szerkesztésében. A „The Oxford Guide to the Uralic Languages” című könyv a nyelvtörténettől a nyelvpolitikáig számos nyelvtudományi témát érint. Az ismertebb uráli nyelvek mellett több olyan kisebbségi nyelvről is részletes tájékoztatást nyújt, amelyet korábban angolul nem írtak le. Bakró-Nagy Marianne-nal, az MTA doktorával beszélgettünk.


A 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum kincsei – kiállítás nyílt az archívum létrejöttének 10. jubileuma alkalmából
Kottás kéziratok, levelek, fényképek, személyes tárgyak, valamint hangzó dokumentumok várják a látogatókat azon a reprezentatív kiállításon, amely a Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programjának támogatásával alakult 20–21. Századi Magyar Zenei Archívumban őrzött dokumentumokból ad ízelítőt. A kiállítás a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet (MTA Kiváló Kutatóhely) Zenetörténeti Múzeumában nyílt meg.


Környezetvédelmi Pályadíj a hőhullámokkal kapcsolatos kutatási eredményekért
Mennyire sérülékenyek a budapesti kerületek a hőhullámok okozta kihívásokkal szemben? Erre a kérdésre kereste a választ az MTA Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjának egyik idei nyertese. Buzási Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszékének docense két másik fiatal kutatóval együtt szerdán vette át az elismerést az MTA Székházban.


A mai magyar tanárképzés helyzete és problémái – Az Akadémián tartott tanácskozás felvétele
Melyek a hazai pedagógusképzés főbb jellemzői? Milyen szintjei vannak a tanárképzésnek, és mit jelent a kutatásalapú pedagógusképzés? Miért megkerülhetetlenül fontos a pedagógusok jólléte? Hogyan látjuk a magyar tanárképzés lehetséges jövőjét az adatok tükrében? Ezekre a kérdésekre is válaszokat kerestek az MTA Filozófiai és Történettudományok Osztálya Pedagógiai Tudományos Bizottsága által az MTA Székházban szervezett konferenca előadói..


Az orosz–ukrán háború háttere és kárpátaljai vetületei – Videón az akadémiai konferencia
A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézete (MTA Kiváló Kutatóhely) szervezésében megvalósult konferencia résztvevői az orosz–ukrán háború földrajzi hátterét, geopolitikai aktualitásait, illetve Kárpátaljára és a kárpátaljai magyarokra gyakorolt hatásait elemezték. Cikkünkben megtekinthető a május 26-i tanácskozásról készült felvétel.


Több mint térkép – Beszélgetés a Magyarország Nemzeti Atlasza – Társadalom című kötetről
Miért különleges, hogyan készült és kiknek ajánlják a négykötetesre tervezett atlaszsorozatot? Erről beszélt a második kiadvány megjelenése után az mta.hu-nak Kocsis Károly akadémikus főszerkesztő és Nemerkényi Zsombor szerkesztő.


A barlangok és a karszt nemzetközi éve – Az Akadémián tartott előadóülés videón
A magyarországi karsztos területek növény- és állatvilágáról, a hazai cseppkövek paleoklimatológiai kutatásáról és a barlangok védelme érdekében folytatott munkáról is hallhattak előadásokat az érdeklődők azon a tanácskozáson, amelyet az MTA Földtudományok Osztálya, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földtani és Geokémiai Intézete, az MTA Természetföldrajzi Tudományos Bizottsága, valamint az MTA Geokémiai, Ásvány- és Kőzettani Tudományos Bizottsága rendezett az MTA Székházban.


Az ember élményvilágának és viselkedésének természettudományos pszichológiája – Interjú Pléh Csaba akadémikussal
Pszichológia címmel, Pléh Csaba akadémikus, Széchenyi-díjas pszichológus és nyelvész főszerkesztésében új könyv látott napvilágot 2022 tavaszán. A kézikönyv az MTA Filozófiai és Történettudományok Osztályának támogatásával, az Akadémiai Kiadó gondozásában jelent meg, és eligazítást kíván nyújtani „a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában”. Pléh Csabával a könyv születéséről, megírásának vezérelveiről, főbb tartalmi szálairól, az innovatív és integratív témakezelésről, valamint további szakmai és személyes szempontokról beszélgettünk.


Példaértékű munka az ember szolgálatában – Semmelweis Ignác-díjjal tüntettek ki két akadémikust
Az egészségügy területén végzett, kiemelkedően magas színvonalú, példaértékű munkájáért Semmelweis Ignác-díjat vehetett át Schaff Zsuzsa akadémikus orvos és kutató, a Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézet professor emeritája, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar II. Sz. Patológiai Intézetének volt igazgatója, valamint Mandl József akadémikus kutatóorvos és biokémikus, a Semmelweis Egyetem Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézet professor emeritusa, az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöke.
- 885 találat