

Magyar Tudomány Ünnepe 2023
Az MTA Nemzeti Víztudományi Program MTÜ rendezvényei 2023-ban
Az MTA Nemzeti Víztudományi Program MTÜ rendezvényei 2023-ban
Szűcs Péter tudomány-népszerűsítő előadása 2023. november 07. 18.00-19.00 óra között az MTA Humán Tudományok Kutatóházában. A hidrológiai ciklus részét képező felszín alatti vízkészletek nélkülözhetetlen elemei a világ vízfelhasználásának. Globális léptékben sajnos nagyon komoly problémaként merül fel a felszín alatti vízkészletek túlhasználata.
Beszámoló konferencia. - A Magyar Tudományos Akadémia elnöke által 2016-ban indított MTA Nemzeti Víztudományi Program által kidolgozott kutatási stratégia első témája a „Tiszta ivóvíz” projekt volt, amelyet az NKFIH Nemzeti Kiválósági Programja 2018-ban 1 Mrd Ft támogatásban részesített (2018-1.2.1-NKP-2018-00011.) A beszámoló 2023. október 18-án 10:00 órától kerül megrendezésre az MTA Könyvtár konferenciatermében.
Az MTA Földtudományi Osztálya, a Hidrológiai Osztályközi Állandó Bizottság, és a Nemzeti Víztudományi Program által 2023. június 6-án szervezett tudományos ülésen elhangzott előadások
Meg kell őrizni a jelenlegi természeti értékeket, és ennek kell alárendelni a fokozódó társadalmi igényeket – vallja Erős Tibor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet igazgatója.
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Németh Tamás akadémikus, az MTA volt főtitkára, egyetemi tanár, az MTA Nemzeti Víztudományi Program Irányító Testületének alapító tagja, életének 72. évében, 2023. május 9-én elhunyt. Emlékét megőrizzük!
2023. március 22-én a víz világnapja alkalmából jelent meg a 2022-es év éghajlati értékelése az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján. Magyarországon a 2022. évi középhőmérséklet országos átlagban a 2019-es és a 2018-as évek után a harmadik legmelegebb az elmúlt 122 évben. Az év során hazánkban lehullott csapadék mennyisége országos átlagban a 17. legszárazabb év volt 1901 óta. 2022 során a megszokott csapadékmennyiség 81%-a hullott le, s mind térben, mind időben igen szélsőségesen alakult az eloszlása.
Báldi András a biológiai sokféleség vizsgálata mellett a mezőgazdasági tevékenység ökológiai hatásait is kutatja. Több nemzetközi kutatási projektben vett részt, és eredményeit számos szakfolyóiratban publikálta. A biodiverzitás megőrzésének fontosságára hívja fel a figyelmet a természeti erőforrások használatában és a mezőgazdasági termelés fenntarthatóságában.
Szűcs Péter széles körű tudományos munkássága a hidrogeológiai modellezés megbízhatósági kérdéseihez, a felszín alatti vízkészletek mennyiségi és minőségi védelméhez, az ásvány- és gyógyvíz-, valamint hévízkészletek feltárásához és hasznosításához, továbbá a regionális léptékű, sok esetben határon átnyúló, felszín alatti áramlási rendszerek vizsgálatához kapcsolódik.
Báldi András ökológust, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagját választották a vezető európai kutatókat tömörítő Academia Europaea Élettudományi Osztálya Organizmus- és Evolúcióbiológiai Szekciójának vezetőjévé. A testület egyik fő célja, hogy tudományosan megalapozott tanácsokkal segítse az Európai Unió döntéshozóinak munkáját.