

Vizes összeállítás a Biologia Futura 2020. decemberi kötetében
Megjelent a Biologia Futura (korábban Acta Biologica Hungarica) folyóirat 2020. decemberi száma a víztudományokkal foglalkozik, amelyet az egy évvel ezelőtti WSF Symposium ihletet meg.
Megjelent a Biologia Futura (korábban Acta Biologica Hungarica) folyóirat 2020. decemberi száma a víztudományokkal foglalkozik, amelyet az egy évvel ezelőtti WSF Symposium ihletet meg.
Mire véljük, ha zöldes trutymó jelenik meg kedvenc tavunk felszínén? Mi köze mindennek a Balaton vízállásához? És mit szólnak mindehhez a halak? Cianobaktériumok, zöldalgák és kovamoszatok a tófenéken, a vízben, a felszínen és a parti köveken: Vörös Lajos, az ÖK Balatoni Limnológiai Intézet kutatójának összefoglaló írása az mta.hu számára.
Report from Marco Petitta and Peter Szucs News and Information Magazine IAH - THE WORLD-WIDE GROUNDWATER ORGANISATION December 2020
Korunk sokat emlegetett problémái a klímaváltozás, vagy a tiszta ivóvíz kérdése, de vannak kevésbé ismert, ugyanakkor fontos kihívások is.
Melyek a legfontosabb víztudományi kutatások és hogyan tudnak az eddiginél is eredményesebben együttműködni kutatók és döntéshozók a vízzel kapcsolatos feladatok megoldásában? Ezekről a kérdésekről tanácskoztak a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat Tudomány és Parlament című rendezvényének résztvevői. Az előadások és a panelbeszélgetés videofelvétele cikkünkben elérhető.
Kiemelt szerepet kapott a Magyar Tudomány Ünnepének központi programjai között az MTA Nemzeti Víztudományi Programja.
A Limnológiai Intézet kutatóinak nemrég megjelent tanulmánya a Balaton rehabilitációjának mintegy 20 éves időszakában vizsgálta a biomassza mennyiségét a tóban, és arra kereste a választ, hogy milyen hatással voltak a megfigyelhető tendenciák a tó halállományának változásaira.
1988-tól napjainkig elérhetőek a világ folyóinak vízhozam adatai a Global Runoff Database adatbázisában. Az adatbázist a Német Hidrológiai Intézetben működő GRDC hozta létre.