Gyertyaláng, énekek, ünnepi asztal – Karácsonyi szokásaink és eredetük
Mi célt szolgált a fokhagyma karácsonykor Baranyában, és miért volt fontos Kárpát-medence-szerte több helyen, hogy mi kerüljön a karácsonyi asztalra? Mit ettek régen bejgli helyett? A karácsonyi szokások hátterében vallási és családi szokások egyaránt állnak – de mennyiben beszélhetünk vallásról, és mennyiben családi hagyományokról? Az mta.hu Iancu Laura néprajzkutató segítségével kereste a választ e kérdésekre.
TOVÁBB„Nem végeztük el a házi feladatunkat” – interjú Stipsicz Andrással, az ERC irányító testületének új magyar tagjával
Az Európai Kutatási Tanács (ERC) irányító testületébe a leköszönő Lovász László helyére egy újabb neves magyar matematikust, Stipsicz Andrást választották meg, aki az mta.hu kérdéseire válaszolva beszélt az előtte álló feladatokról és a magyar kutatótársadalom európai pályázati sikereinek szükséges feltételeiről.
TOVÁBBA végéhez közeledik az MTA Székház felújításának első üteme – Videó az elmúlt hónapok munkálatairól
A 2025-ös ünnepi közgyűlést már a teljes pompájában ragyogó Díszteremben tarthatják, a bicentenáriumi év őszi rendezvényeire pedig elkészülnek a jelentős renováláson átesett harmadik emeleti terek is.
TOVÁBBAz MTA Közgyűlése támogatta az akadémiai ingatlanvagyon eladását
A Magyar Tudományos Akadémia 198., rendkívüli közgyűlése 182 igen szavazattal, 141 ellenében, 17 érvénytelen vokssal elfogadta az MTA Elnökségének előterjesztését arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia eladja a kutatóhálózat által használt vagyonelemeit a magyar államnak 80 milliárd forint ellentételezésért azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek.
TOVÁBBRendkívüli közgyűlés a Magyar Tudományos Akadémia ingatlanvagyonának értékesítéséről
A Magyar Tudományos Akadémia legfőbb döntéshozói fóruma szerdán tanácskozik a kormány vételi ajánlatáról. A kabinet a 2008-ban ingyenes állami vagyonjuttatás révén a köztestület tulajdonába került, de törvényi erővel öt éve a korábbi akadémiai kutatóhálózat ingyenes használatába adott vagyonelemeket vásárolná meg.
TOVÁBBA 2025-ös akadémiai tagválasztás rendes, levelező, külső és tiszteleti tagi ajánlottjai tudományos osztályonként
A Magyar Tudomány című folyóirat decemberi száma közli az MTA új tagjainak ajánlott kutatók névsorát és az ajánlásokat.
TOVÁBBA tudományba vetett bizalom globális megerősítésére szólítanak fel a WSF résztvevői
Az alapító és partnerszervezetek, valamint résztvevők egyhangúlag fogadták el a 11. alkalommal megrendezett World Science Forum zárónyilatkozatát. A tudomány jövőbeli szerepéről szóló viták 2026-ban Indonéziában folytatódnak: a 12. fórumot Jakartában rendezik meg „Tudomány a globális ellenálló képességért és méltányosságért” címmel 2026-ban.
TOVÁBBA szerénység segít visszanyerni a bizalmat – Sir Peter Gluckman üzenete a tudósoknak
Egy olyan korszakban, amelyet globális válságok, az intézményekbe vetett bizalom csökkenése és a gyors technológiai fejlődés jellemez, a tudomány társadalmi szerepe különösen a figyelem középpontjába került. Sir Peter Gluckman, a Nemzetközi Tudományos Tanács elnöke őszinte értékelést adott ezekről a kihívásokról és a lehetséges megoldásokról a 2024-es budapesti World Science Forum (WSF) előestéjén készült interjúban.
TOVÁBBMegnyílt a World Science Forum 2024: Budapesten találkoznak a nemzetközi tudományos élet meghatározó szereplői – Videón a nyitóünnepség
A Magyar Tudományos Akadémia szervezésében megvalósuló konferencia fő témája a tudomány és a szakpolitikai döntéshozatal kapcsolata a globális átalakulások idején. Cikkünkben megtekinthető a nyitóünnepségről készített felvétel.
TOVÁBB- 1317 találat