IV. Agrártudományok Osztálya

Idén is átadásra került a Janelly Agrárkutatási Díj

Janelly Agrárkutatási Díj

2024. október 23.

Október 8-án átadták a Janelly agrárkutatási díjakat

Idén 19. alkalommal adták át a Janelly Akadémia a Kiválóságtámogatásért Alapítvány által életre hívott agrárkutatási díjat fiatal magyar agrárszakemberek kiemelkedő teljesítményének elismerésére, akik „A növényi biomassza-előállítás tudományának minden részterülete” témakörben nyújtottak be pályázatot. A Prof. Lelley János, az MTA külső tagja által alapított díj felett a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományok Osztálya vállalt védnökséget.

A díjátadó ünnepségre 2024. október 8-án került sor az MTA Könyvtárában. Elsőként Prof. Popp József, az MTA levelező tagja, az Agrártudományok Osztályának elnökhelyettese köszöntötte az érdeklődőket, aki kiemelte, hogy a sikeres tudományos kutatások napjainkban egyre inkább interdiszciplináris megközelítést alkalmaznak, ami tetten érhető a díjazott pályaművekben is. Jakab István, az Országgyűlés alelnöke a fiatal kutatók munkájában rejlő innováció lehetőségére hívta fel a figyelmet, és szorgalmazta, hogy jövőre a Janelly-díj 20 éves évfordulója alkalmából egy nagyszabású, ünnepi eseményre kerüljön sor.

Idén a PhD kategóriában hét pályázat érkezett be, ezért a díj kiírója és a kuratórium úgy határoztak, hogy első és második helyezést is kiadnak. A PhD kategória első helyezettje Dr. Kaszás László lett, a Debreceni Egyetem Alkalmazott Növénybiológiai Tanszékének egyetemi tanársegédje, aki a „Csicsóka (Helianthus tuberosus L.) fajták és ökotípusok vizsgálata zöld biomassza hasznosítás céljából” című kiváló értekezésével érdemelte ki az elismerést. Konzulensei Prof. Hodossi Sándor és Dr. Domokos-Szabolcsy Éva voltak. A munka célja az Ereky Károly által több mint száz éve kidolgozott nedves frakcionálási eljárás alkalmazása, és ezáltal a csicsókának, mint ipari növénynek, fehérjeforrásként történő hasznosítása volt. Nagy számú, pozitív élettani hatású vegyületet azonosítottak a csicsóka zöld biomassza frakcióiban, ami igazolja jövőbeli felhasználhatóságukat a takarmányozásban és a humán táplálkozásban egyaránt. A díjazott 2500 eurós pénzjutalomban részesült.

A PhD kategória második helyezését Dr. Borbély Péter Gábor nyerte el a Szegedi Tudományegyetem hallgatójaként megvédett „Az etilén státusz szerepe a paradicsom sóstressz akklimatizációjában” című kiváló PhD munkája elismeréseként. Konzulense Dr. Görgényi Miklósné Dr. Tari Irma volt. Jelenleg a HUN-REN ATK Mezőgazdasági Intézetének Növényi Molekuláris Biológia Csoportjában dolgozik tudományos munkatársként. Munkájának fő megállapítása, hogy az etiléntartalom és a jelátvitel finomhangolása fokozhatja a növények sóstresszel szembeni ellenálló képességét. A díjazott 1500 eurós pénzjutalomban részesült.

A Janelly Agrárkutatási díjakat Prof. Popp József, az Agrártudományok Osztályának elnökhelyettese, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke és Prof. Hegedűs Attila egyetemi tanár, a pályázatokat elbíráló kuratórium elnöke adták át a nyerteseknek.