XI. Fizikai Tudományok Osztálya

A CERN 70 éves-Születésnapi Tudományünnep

Ünnepelj velünk a CERN 70. születésnapján, egy színes, tudományos, ismeretterjesztő délutánon, az ELTE Fizikai és Csillagászati Intézetében, az MTA Magyar Tudomány Ünnepe programjának keretében. Ismerd meg velünk az Európai Nukleáris Kutatási Szervezetet, a Nagy Hadronütköztető és az Antiprotongyár otthonát, a világháló, az érintőképernyő és számos Nobel-díjas felfedezés szülőhelyét! Ízelítő a programból: Ismeretterjesztő előadások * Kísérleti bemutatók * Laborlátogatások * Virtuális látogatás a CERN-ben * Tudományos szabadulószoba * Kiállítás * Játékok * Beszélgetés a kutatókkal

2024. november 7.

Ünnepelj velünk a CERN 70. születésnapján, egy színes, tudományos, ismeretterjesztő délutánon, az ELTE Fizikai és Csillagászati Intézetében, az MTA Magyar Tudomány Ünnepe programjának keretében.

Szervezők: ELTE TTK Fizikai és Csillagászati Intézet, az ATOMKI, a Debreceni Egyetem, az ELTE és a Wigner FK kutatóinak társaságában

A rendezvény honlapja: https://ttk.elte.hu/content/unnepelj-velunk-a-cern-70-szuletesnapjan.e.1112

  1. november 16. 14:00-tól

ELTE TTK Fizikai és Csillagászati Intézet Lágymányosi Campus, Északi épület

Az Ismeretterjesztő előadások helyszíne: Északi épület -1.76 (Konferenciaterem)

Ismerd meg velünk az Európai Nukleáris Kutatási Szervezetet, a Nagy Hadronütköztető és az Antiprotongyár otthonát, a világháló, az érintőképernyő és számos Nobel-díjas felfedezés szülőhelyét!
Ízelítő a programból: Ismeretterjesztő előadások * Kísérleti bemutatók * Laborlátogatások * Virtuális látogatás a CERN-ben * Tudományos szabadulószoba * Kiállítás * Játékok * Beszélgetés a kutatókkal

Folyamatosan látogatható kiállítás (Alagsor, -1.75 konferenciaterem előtt) az ATOMKI, a Debreceni Egyetem, az ELTE és a Wigner FK kutatóinak társaságában - Regisztráció nélkül látogatható!

Merülj el:

  • a részecskefizikai kutatások,
  • Nobel-díjas felfedezések,
  • a csúcstechnológia és innováció,
  • a nemzetközi együttműködések,
  • az oktatás, szakemberképzés és tudásmegosztás világában!

PROGRAM

14:00 Részecske-útikalauz stopposoknak
Mi fán teremnek a részecskék, hányféle van és honnan tudunk róluk egyáltalán? Mi tartja össze ezeket a mikroszkópikus építőelemeket, hogy azokból aztán atomok, molekulák és végső soron a körülöttünk lévő világ felépülhessen? Részecskefizikai gyorstalpaló 30 percben.

14:40 Detektorok az elemi részecskék titkainak nyomában
Az elemi részecskék kicsik, gyorsak, rövid életűek -- a mindennapjainkban nem is igazán találkozunk velük. Megfigyelésükre a kutatók különleges berendezéseket épitettek: gyorsítókat a létrehozásukra és detektorokat az észlelésükre. A természet ráadásul alaposan elrejtette az igazán érdekes titkokat: a legtöbb részecske több lépésben elbomlik, bonyolult mintázatot hagyva maga után. Az előadás bemutatja a legfontosabb felfedezésekhez vezető utat és a titkokat feltáró berendezéseket.

15:20 Ólomion-ütközések valós időben - virtuális látogatás a Nagy Hadronütköztetőnél
Fedezd fel a Nagy Hadronütköztető (LHC) lenyűgöző világát egy interaktív, virtuális látogatás keretében, ahol bepillanthatsz az óriás részecskefizikai kísérletek munkájába és megismerheted a világ legfejlettebb technológiáit, amelyekkel a kutatók a tudomány határait feszegetik. Meghallgathatod a szakértők magyarázatait arról, hogyan tárjuk fel az anyag legmélyebb rejtélyeit. A program alatt az LHC ALICE és CMS kísérletei magyar kutatók közreműködésével éppen nehézion-ütközések adatait rögzítik majd, hogy megismerhessük a világegyetemet az ősrobbanás utáni pillanatokban kitöltő különleges kvarkanyag tulajdonságait.

16:20 Hogyan vizsgálható a korai univerzumot kitöltő ősfolyadék?
A korai világegyetem annyira forró volt, hogy nemhogy atommagok, de az azokat alkotó protonok és neutronok sem léteztek még. A forró ősfolyadékban a protonok és neutronok kvarkoknak és gluonoknak nevezett alkotórészei száguldoztak közel fénysebességgel. Ezt az eredetileg csak elméletileg megjósolt anyagot, a kvark-gluon plazmát ma már rutinszerűen állítják elő nehézionokat ütköztető kísérletekben. Az előadásban áttekintjük ennek az extrém körülmények között létező anyagnak a legfontosabb tulajdonságait, és hogy honnan tudjuk egyáltalán, hogy a kísérletek valóban előállítják.

17:00 A titokzatos sötét anyag és sötét energia
Csillagászati megfigyelések alapján a minket körülvevő Világegyetem túlnyomó része a világítani képes közönséges anyagtól különböző, mindeddig ismeretlen sötét anyag és sötét energia. Az előadásban elmagyarázzuk, hogy miért van szükség nem látható, sötét anyagra és még rejtélyesebb sötét energiára, és mi a különbség közöttük. Megbeszéljük, mit tudunk a sötét világ alkotóelemeinek mibenlétéről, és milyen jelenlegi és tervezett kísérletekkel keressük lehetséges összetevőit a föld alatt, a földön és a világűrben.

17:40 Beszélgetés a mikro- és makrovilágról, a kutatásról és oktatásról itthon és külföldön
Tedd fel a kérdéseket, amiket mindig is szerettél volna megtudni az asztro-, részecske és magfizikáról, az univerzum titkairól, a CERN-ről és sajátos kultúrájáról, kutatási infrastruktúrájáról, a fizikusok munkájáról…

Interaktív programok és bemutatók

14:00 - 18:00 Előzetes és helyszíni regisztrációval!

Online regisztráció: https://www.tickettailor.com/events/elte/1442294

  • Vesztegzár a laborban: tudományos szabadulószoba
  • Utazás a Naprendszer körül: planetáriumi előadás - 45 perc

Látogatások a Fizikai és Csillagászati Intézet laboratóriumaiban

  • Asztrofizikai vizualizáció 3D-ben + Hubble 3D kisfilm (-2 szint, lejárat a földszintről a 0.122-es irodával szemben) - gyülekező az alagsori -1.76 konferenciaterem előtt - 70 perc
  • Asztrofizikai vizualizáció 3D-ben (-2 szint, lejárat a földszintről a 0.122-es irodával szemben) - gyülekező az alagsori -1.76 konferenciaterem előtt - 30 perc
  • Atomerő-mikroszkóp (Alagsor, -1.61 szoba) - 30 perc
  • Kozmikus müon laboratórium (Alagsor, -1.93 (P11) szoba) - 15 perc
  • Magspektroszkópiai labor: gamma-sugárzás a természetben és a mindennapi életben (Alagsor, -1.91 szoba) - gyülekező az alagsori -1.76 konferenciaterem előtt - 40 perc
  • Megjelenik a kvantumvilág: a Compton-hatás vizsgálata a Korecz-laboratóriumban (Alagsor, -1.111 szoba) - 30 perc
  • Pásztázó elektronmikroszkóp (Alagsor, -1.109 szoba) - 40 perc
  • Radonkoncentráció-mérés vízben és levegőben (3. emelet, 3.99A szoba) - 30 perc
  • Röntgendiffrakció (4. emelet, 4.58 szoba) - 40 perc
  • Röntgenfluoreszcencia, avagy "nem minden arany, ami fénylik" (Alagsor, -1.102 szoba)
  • Szolitonok és eseményhorizontok a Kármán-laboratóriumban (6. emelet, 6.87 szoba)