Mit tudunk az ukrajnai háború katonai eseményeiről és honnan tudjuk? – Rácz András tudományünnepi előadása videón
Mi történik Ukrajnában, és milyen forrásokat használ ennek feltárásához egy kutató? Erről beszélt a Magyar Tudomány Ünnepe megújult tudomány-népszerűsítő előadássorozata, a Tudományünnep+ első rendezvényén Rácz András Oroszország-szakértő, háborús elemző, a Német Külpolitikai Társaság munkatársa az Akadémia Székházában.
Rácz András előadásában részletesen bemutatta azokat a nyilvánosan hozzáférhető forrásokat, amelyekből az elemzők világszerte dolgoznak, hogy minél pontosabb képet kaphassanak az Ukrajnában zajló háborúról. Mint mondta, a kutatók dolgát jelentősen segítik a napról napra gyarapodó és hatalmas mennyiségben rendelkezésre álló felvételek. „Ez a háború az okostelefonok kamerái előtt zajlik” – fogalmazott. Hozzátette ugyanakkor, hogy a mindkét hadviselő fél által folytatott dezinformációs műveletek miatt a valós helyzet felvázolása nem könnyű feladat.
Szólt arról is, hogy a közösségi média mára fontos tudományos együttműködési platformmá vált. Jelentőségét elsősorban az adja, hogy minden korábbinál gyorsabb és átfogóbb információcserét tesz lehetővé kutatók, elemzők, újságírók és politikusok között.
Az előadásban szó volt a háború eleje óta folyamatosan változó orosz stratégiáról, az orosz és ukrán veszteségekről, az orosz gazdaság állapotáról, az oroszországi közhangulat szondázásának nehézségeiról, valamint arról is, hogy meddig tarthat a háború, és van-e realitása jelenleg a békéről beszélni.
Az ukrajnai háborút és várható következményeit vizsgálja majd az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya interdiszciplináris konferenciája is. Az előadók világpolitikai összefüggésben elemzik az ukrajnai háborút, s választ keresnek arra, hogy a háború miképpen érinti a jövő gazdaságát, a világ és hazánk biztonságpolitikai helyzetét, napjaink nemzetközi jogrendjét, továbbá megvitatják a háborús dezinformáció szerepét az ukrajnai konfliktusban, valamint a háborús cselekményekért való felelősségre vonás lehetőségeit.
Idén megújult a Magyar Tudomány Ünnepének tudomány-népszerűsítő előadássorozata, Tudományünnep+ néven. Az előadások a közvéleményt aktuálisan leginkább foglalkoztató témákat dolgozzák fel dinamikus stílusban, megújult környezetben. Az ukrajnai háborún kívül szól lesz még az energiaválságról és a klímaváltozásról, de olyan témák is terítékre kerülnek, mint a magyarok honfoglalás előtti történelme, a látás visszaállításának lehetőségei, az élővilág sokféleségének jelentősége vagy a laborhús mint a jövő élelmiszere.
A 30 perces előadások után az esték házigazdái az előadóval és a közönséggel együtt összegzik, értelmezik és fűzik tovább az elhangzott gondolatokat.
Még 10 alkalommal várjuk az érdeklődőket este 18.00 órai kezdettel.
Előadásismertetők és regisztráció
- November 7., hétfő 18.00, Díszterem: Magyar sugárzásmérő rendszer a Gateway űrállomás védelmében a Hold körül – Zábori Balázs
- November 8., kedd 18.00, Díszterem: Kvantuminformatikai kutatások – Zimborás Zoltán
- November 9., szerda 18.00, Díszterem: Feszítő kérdések az energetikában: ellátásbiztonság vagy dekarbonizáció? Vagy és? – Aszódi Attila
- November 10., csütörtök 18.00, Díszterem: A megújuló energiaforrásokról közérthetően: csodaszer vagy zsákutca? – Janáky Csaba
- November 11., péntek 18.00, Díszterem: Magyarok a honfoglalás előtt – Sudár Balázs
- November 14., hétfő 18.00, Díszterem: A látás helyreállításának és a látásvesztés lassításának lehetőségei – Roska Botond
- November 16., szerda 18.00, Díszterem: Vegahús és laborétel – Alternatív élelmiszerek – Popp József
- November 17., csütörtök 18.00, Díszterem: Az irodalomtudomány mint digitális bölcsészet – Kecskeméti Gábor
- November 21., hétfő 18.00, Díszterem: Fajkihalások: ott vagyunk a listán? – Báldi András
- November 22., kedd 18.00, Díszterem: A klímaváltozás hatásai a Kárpát-medencében – Lakatos Mónika