Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság

A Fiatal Kutatók Akadémiája tagjai a kutatónők helyzetéről, valamint támogatásának hazai és nemzetközi jó gyakorlatairól publikáltak az Educatio folyóiratban

Az Educatio folyóirat "Fiatal oktató-kutatók" című különszáma szerkesztőinek felkérésére a Fiatal Kutatók Akadémiájának Kisgyermekesek és Kutatónők Helyzetével Foglalkozó Bizottságának jelenlegi és korábbi tagjai Kovács Karolina Eszter vezetésével, és Solymosi Katalin, Bizottságunk tagja részvételével publikációt készítettek a női kutatók helyzetéről, nehézségeiről, és az azok javítására szolgáló hatékony intézkedésekről.

TOVÁBB

Az MTA 199. Közgyűlése 9 női kutatót választott meg rendes taggá, 5 női kutatót pedig levelező taggá

Az MTA 199. Közgyűlésén, 2025. május 7-én, szavaztak az MTA közös akadémiai jelölőlistájáról. Ennek során 9 női kutató (Bollobás Enikő, Kovács Ilona, Csákiné Michéli Erika, Helyes Zsuzsanna, Sperlágh Beáta, Hohmann Judit, Buzás Edit Irén, Padisák Judit és Voszka Éva) vált rendes taggá, öten pedig levelező taggá (Bakró-Nagy Marianne, Várallyay Éva, Szegedi Andrea, Hangos Katalin és Maria Lugaro). Ezzel a női rendes tagok száma 25 főre (8%), a levelező tagok száma 12 főre (17%) emelkedett. Utóbbi szám megközelíti a női kutatók arányát az MTA doktora címmel rendelkezők körében.

TOVÁBB

Megjelent Kéri Katalin recenziója Bizottságunk legújabb könyvéről

A Neveléstudomány folyóiratban olvasható Kéri Katalin recenziója a Bizottságunk gondozásában 2024-ben megjelent, "Nők a tudomány fellegvárában. Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1-2." című kötetről. A publikáció a köteten túlmutatóan hasznos áttekintést ad a nőknek a tudománytörténetben betöltött szerepével, a női kutatók életpályájával és az általuk elért tudományos eredményekkel kapcsolatos nemzetközi és hazai szakirodalmakról is.

TOVÁBB

Bizottságunk nőtörténeti kötetei Mozambikba is eljutottak

Szilágyi Ágnes, az ELTE BTK Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszék vezetője közvetítésével Bizottságunk Pioneer Hungarian Women in Science and Education I. és II. című kötetei a maputoi Eduardo Mondlane Egyetem tanszéki és egyetemi könyvtáraiba és az Országos Történeti Levéltár könyvtárába is eljutottak.

TOVÁBB

Megjelent az Európai Unió statisztikai szolgálatának (Eurostat) a kutatónők helyzetéről szóló, 2024-es összefoglalója

Az Eurostat régiós és tagállami adatokat közöl többek között a nők arányáról a doktoranduszok, a különböző munkakörökben dolgozók, a vezető kutatók, az intézményvezetők, a szabadalmak benyújtói, a pályázati nyertesek körében, valamint a nemi esélyegyenlőségi tervek megvalósításáról is. A magyarországi helyzettel foglalkozó összefoglalóban hivatkoznak a Bizottságunkhoz kapcsolódó pozitív intézkedésekre és programokra is: Bizottságunk ajánlására az akadémiai szervezetek, bizottságok tagságának és vezetőségének összetételére, a Bizottságunk elnöke által is szervezett 2021-es ANSO konferenciára, és a Bizottságunk tagja által vezetett Nők a Tudományban Egyesület tevékenységeire. A ResearchProfessional News hírportálnak az adatsorok kapcsán Bizottságunk tagja, Solymosi Katalin nyilatkozott.

TOVÁBB

Kerekasztalbeszélgetés a Nők a tudomány fellegvárában – Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949-2021 című kötet kapcsán

Az ELTE Bölcsészettudományi Kar Nőtörténeti Kutatóközpontja és a Történelemtudományi Doktori Iskola közös szervezésében 2025. február 20-án kerekasztal-beszélgetés keretében mutatják be a Nők a tudomány fellegvárában – Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949-2021 című kétkötetes művet. A Bizottságunk gondozásában megjelent hiánypótló könyv három szerkesztőjével, Hay Dianával, Palasik Máriával és Schadt Máriával Bollobás Enikő és Varga Zsuzsanna fognak elbeszélgetni.

TOVÁBB

Magyar Tudomány cikk a nőknek az Akadémián elfoglalt helyzetéről

Bizottságunk két tagja, Acsády Judit és Gábor Csilla a nőknek az Akadémián elfoglalt helyzetéről írt cikket a Magyar Tudomány januári számába. A cikk bemutatja mind a női művelődés lehetőségeinek bővülését, mind a női akadémikusok számának alakulását a rendes, a levelező, valamint a külső és a tiszteleti tagok között.

TOVÁBB

Idén is kiírásra került az MTA kisgyermekes kutatókat segítő pályázata

Az MTA doktora cím megszerzéséhez szükséges értekezés megírásának, illetve a GYES-ről visszatérő kutatók tudományos publikálásának előmozdítása céljából 2024-ben is meghirdették a Magyar Tudományos Akadémia kisgyermeket nevelő kutatókat támogató kutatási pályázatát. A pályázatokat 2025. január 6-ig várják a kétféle pályázati kategóriában.

TOVÁBB
  • 64 találat
  • További