

Az Ökológiai Kutatóközpont állásfoglalása a “Vészhelyzet alatt a tűzifaigények biztosításához szükséges szabályok módosításáról” című kormányrendeletről
"A klímaváltozás enyhítése és az élővilág védelme szempontjából kulcsfontosságú a meglévő természetes élőhelyek fenntartása. Amellett, hogy a megnövekedett tűzifa igényre választ kell adni, ehhez nem az őshonos fafajú védett erdőket kell feláldozni" – fogalmaz az állásfoglalás.


Az Akadémia Elnökségének nyilatkozata
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége az alábbi nyilatkozatot fogadta el 2022. augusztus 4-ei határozatában.


Deák Ferencre emlékezik Hamza Gábor
A 2015-ben még Jubileumi megemlékezések címmel indított írások az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztályához tartozó tudományterületek (állam- és jogtudomány, közgazdaságtan, szociológia, politikatudomány, hadtudomány) jeles, nemzetközileg is elismert tagjait mutatják be.


Falus András és Vörös Imre a Hazám díj idei kitüntetettjei között
Az immunológus és jogtudós akadémikusok mellett Beck György üzletember, Cserhalmi György színész, Jávori Ferenc Fegya zenész, Koncz Zsuzsa előadóművész és Závada Pál író részesült a díjban idén.


Elhunyt Géczy Barnabás paleontológus, az MTA rendes tagja
Életének 97. évében, 2022. július 29-én elhunyt Géczy Barnabás, az MTA rendes tagja, Széchenyi-díjas magyar paleontológus, egyetemi tanár, professor emeritus.


A természeti katasztrófáktól az emberi mikroszennyezés okozta lappangó veszélyekig – a Környezet és Egészség Bizottság ülése
Hogyan lehet mérsékelni a természeti eredetű katasztrófák okozta károkat, és milyen antropogén szennyeződések nyomára bukkantak a kutatók például a Balatonban – erről is szó volt a Magyar Tudományos Akadémia Környezet és Egészség Osztályközi Állandó Bizottsága tudományos ülésén. Az esemény társszervezője a Nemzeti Népegészségügyi Központ, a Magyar Környezetvédelmi Egyesület és a Magyar Polgári Védelmi Szövetség volt.


Tudománnyal a világ körül – Forgács Gábor elméleti fizikus, biomérnök
A New York-i magyar főkonzulátus készítette azt a videóinterjú-sorozatot, amelyben olyan, az Egyesült Államokban dolgozó, kiemelkedő teljesítményt nyújtó kutatókat mutatnak be, akiknek az életútját az anyaországi széles közvélemény talán kevéssé ismeri. A sorozat második részében a New York-ban élő Forgács Gábor, az MTA doktora idézi fel élete és tudományos pályafutása meghatározó pillanatait.


Elhunyt Csizmadia Imre kémikus, az MTA külső tagja
Életének 90. évében, 2022. július 13-án elhunyt Csizmadia Imre, az MTA külső tagja, a kvantumkémia nemzetközi hírű professzora. A tanítványok és kollegák nevében Perczel András akadémikus, az MTA Kémiai Tudományok Osztályának elnöke búcsúzik tőle.


Gábor Dénes-díj – Felterjesztési felhívás
A NOVOFER Alapítvány Kuratóriuma idén is keresi a szakmailag ismert, kreatív, innovatív, jelenleg is tevékeny, az innovációt aktívan művelő szakembereket.


Tudománnyal a világ körül – Moravcsik Edit nyelvész
A New York-i magyar főkonzulátus készítette azt a videóinterjú-sorozatot, amelyben olyan, az Egyesült Államokban dolgozó, kiemelkedő teljesítményt nyújtó kutatókat mutatnak be, akiknek az életútját az anyaországi széles közvélemény talán kevéssé ismeri. A sorozat első részében a Milwaukeeban élő Moravcsik Edit nyelvész, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja idézi fel élete és tudományos pályafutása meghatározó pillanatait.
- 1036 találat