

Móricz Zsigmond hideg töltött káposztájától Taylor Swift forró popzenéjéig – Videókon a Középiskolai MTA Alumni program keretében tartott tudományos előadások
Csaknem kétszáz középiskolás vett részt a Magyar Tudományos Akadémia Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának tudománybemutató rendezvényén, melyen többek közt előadásokat hallgathattak arról, hogy miért gyakori Móricz Zsigmond írásaiban a lakoma, és milyen ételeket szeretett ő maga, hogyan lehet azonosítani az interneten vírusgyorsasággal száguldó álhíreket a nyelvtudomány segítségével, vagy mit mond a Taylor Swift-jelenség a 21. századi popkultúra működéséről, és kiszolgálta-e Mozart a közönsége ízlését úgy, mint napjaink legnépszerűbb popénekesnője. Cikkünkben megnézhetők az előadásokról készült felvételek.
TOVÁBB


Akadémiai „Ki nyer ma?”: Játék és muzsika ötven percben – Videón a 200 éves Akadémia komolyzenei játéka
A Magyar Rádió sikeres vetélkedőjének akadémiai változatát rendezte meg az MTA I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya az alapításának 200. évfordulóját ünneplő Magyar Tudományos Akadémia tiszteletére az MTA székházában. Az „Akadémiai »Ki nyer ma?«: Játék és muzsika ötven percben” című rendezvényen ifj. Bazsinka József tubaművész, a Magyar Rádió műsorvezetője és Vajda Gergely zeneszerző, karmester, a SZIMA tagja beszélgettek, és adták fel a 200 éves Akadémiához kapcsolódó zenei feladványokat a közönségnek. A műsor felvétele cikkünkben megtekinthető.
TOVÁBB


Kollár László az ATV Egyenes beszéd című műsorában - Videón a főtitkári interjú
A Magyar Tudományos Akadémiát érő politikai támadásokról, az egységes magyar alapkutatási hálózat megbontásának káros következményeiről, az akadémiai ingatlanvagyonnal kapcsolatos döntésről, valamint az MTA feladatairól is beszélt az Akadémia főtitkára. A vele készített interjú cikkünkben megnézhető.
TOVÁBB


Meg tudjuk mutatni, hogy hol és mikor verték át a nagymamát – interjú Németh T. Enikővel és Csendes Tiborral
Hogyan lehet korszerű nyelvészeti eszközökkel megkülönböztetni az interneten szélsebesen terjedő álhíreket a valódi, megbízható forrásokból származó információktól? Mit tud az MTA támogatásával fejlesztett Álhírdetektor applikáció? Magyar vagy kazah nyelven terjednek jobban az átverések? Az MTA Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Program (TMNYNP) Álhírek, áltudományos nézetek nyelvészeti azonosítása című alprogramjának két kutatójával beszélgettünk a csaknem ötmilliárd emberre komoly veszélyt jelentő online dezinformáció jelenségéről. A szegedi és debreceni egyetemen zajló közös kutatás eddigi eredményeiről is beszámolnak az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya pénteki tanácskozásán.
TOVÁBB


A továbblépés lehetőségei a magyar egészségügyben – Videón az MTA Elnöki Bizottság az Egészségért 3. vitaülése
Hogyan tudják a kormányok a fokozódó versenyhelyzetben a rendkívüli ütemben gyarapodó tudományos-technikai ismeretek gyakorlatba való átültetéséhez és az elöregedő társadalom jogos igényeinek kielégítéséhez szükséges forrásokat és a költséghatékony, igazságos felhasználásukat felügyelő ellátórendszert biztosítani? Ez korunk egészségügyének legfontosabb kérdése, amelyre a téma kiváló szakértői immár harmadik alkalommal keresték a választ az Akadémián. A tanácskozásról készült felvétel cikkünkben megtekinthető.
TOVÁBB


Az MTA Elnökségének állásfoglalása a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat egységének megbontásáról
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége 2025. június 24-ei ülésén egyhangúlag az alábbi állásfoglalást tette a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat egységének megbontásáról.
TOVÁBB


Nyelvek és népek a középkori Magyarországon – Videón az MTA I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya bicentenáriumi rendezvénye
Milyen etnikumok éltek és milyen nyelveket használtak a Kárpát-medencében a honfoglalás korában, illetve az azt követő évszázadokban? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a történettudomány, a régészet, az archeogenetika, valamint a szlavisztika, a turkológia és a magyar nyelvtörténet legújabb módszereinek és eredményeinek felhasználásával az MTA I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya által szervezett konferencián. Az előadásokról készült felvételek cikkünkben megtekinthetők.
TOVÁBB


Százötvenöt fiatal kutató nyerte el az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíját – A nyertesek névsora
A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma 2025. június 4-ei ülésén döntött az idei MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíjra benyújtott pályázatokról a szakértői értékelések és a kollégiumok javaslatai alapján. Cikkünkben ismertetjük a támogatásra javasolt kutatók névsorát.
TOVÁBB


A nemzeti emlékezet és a tudomány közös szolgálatában
Összekötni és még népszerűbbé tenni a tudomány és a nemzeti emlékezet kapcsolódási pontjait, ennek keretében megőrizni és megtartani a magyar tudomány múltjának felbecsülhetetlen kincseit a nemzeti emlékezetben – ez a fő célja annak a megállapodásnak, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Örökség Intézete kötött pénteken, Budapesten. Az erről szóló dokumentumot az MTA székházában írta alá Freund Tamás akadémiai elnök és Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója.
TOVÁBB


Búcsú Görög Sándor akadémikustól
A Magyar Tudományos Akadémia VII. Kémiai Tudományok Osztálya nevében, annak elnökeként, mély fájdalommal és tisztelettel búcsúzom Görög Sándor akadémikustól, aki életének 92. évében, az Osztály doyenjeként, rangidős tagjaként a napokban váratlan hirtelenséggel távozott közülünk. Halála olyan veszteség a hazai kémiai közösség számára, amelynek súlyát nehéz szavakba önteni. Még az elmúlt hetekben is korát meghazudtoló aktivitással írt, levelezett, véleményt formált szakmapolitikai és közéleti kérdésekről. Személyisége és életének példája arra taníthat bennünket, hogy az elkötelezett gondolkodás, a tudomány iránti hűség, a nyitottság és a szakmai elkötelezettség nem korhoz kötött emberi érték.
TOVÁBB
- 1396 találat