Kutatás és innováció az Európai Unióban: sikerek és kudarcok – Videón a konferencia
A Fiatal Kutatók Akadémiája által szervezett konferencia Magyarország 20 éves uniós tagsága és soros elnöksége kapcsán azt járta körül, hogy milyen sikerek és kudarcok jellemzik a hazai kutatási és fejlesztési szféra helyzetét az Európai Unió kutatási stratégiai rendszerén belül.
A Fiatal Kutatók Akadémiája Magyarország 20 éves uniós tagsága és soros elnöksége kapcsán négy előadás és egy kerekasztal-beszélgetés segítségével azt vizsgálta, hogyan integrálódott a hazai K+F szféra az EU kutatási stratégiájába.
A fiatal kutatói sikertörténetek mellett a fiatal kutatók bemutatták januárban készült felmérésük eredményeit is, amelyben arra keresték a választ, miként hatott a hazai kutatási és felsőoktatási társadalomra az Európai Bizottság 2022/2506 végrehajtási határozata, amellyel felfüggesztette az alapítványi fenntartású egyetemek polgárai számára az Erasmus és a Horizont programokban való részvételt.
„Csak minden oldalú vizsgálat által lelhetni fel az igazságot” – idézte Széchenyi Istvánt a konferencia résztvevőit köszöntve Erdei Anna, az MTA főtitkárhelyettese. Mint mondta, az erre való törekvés látszik abban, hogy a fórumon elhangzó előadások nem csak a sikerek, hanem a kudarcok oldaláról is megközelítik a hazai kutatási és fejlesztési szféra helyzetét az Európai Unió kutatási stratégiai rendszerén belül.
„Az, ha sikereinkről tudunk, reális önbecsülést és bizalmat ad a folytatáshoz. Az, ha kudarcainkkal szembenézünk, abban segít, hogy tudjunk változni és változtatni. Önök a mai konferenciájukhoz fontos és időszerű témát választottak – és nem csupán 20 éves uniós tagságunk és soros elnökségünk kapcsán. Témaválasztásuk azt jelzi, hogy széles horizonton vizsgálódva és a realitás talaján állva képzelik el a magyar tudományosság jelenét és jövőjét” – mondta Erdei Anna.
Erdei Anna köszöntője ide kattintva olvasható.
Program
Levezető elnök: Kun Bernadette, az FKA vezetőségi tagja
9.30–9.45: Megnyitó
Erdei Anna, az MTA főtitkárhelyettese
9.45–10.05: Európai szintű kutatási hálózatépítés: A COST Action kutatási konzorciumok lehetőségei és kihívásai
Földvári Gábor tudományos főmunkatárs (HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Evolúciótudományi Intézet)
10.05–10.25: Az uniós kutatási források felfüggesztésének hatása a fiatal kutatókra
Lengyel Balázs tudományos főmunkatárs (HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézet)
10.25–10.45: A határokon átnyúló műkincs-kereskedelem és az EU jogi szabályozása
Vadász Vanda tudományos segédmunkatárs (HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézet)
10.45–11.05: Navigálás a külföldi kutatásfinanszírozás útvesztőjében: kihívások, lehetőségek és a kutatói túlélés művészete
Vokony István egyetemi docens (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Villamos Energetika Tanszék)
11.10–11.50: Kerekasztal-beszélgetés
Moderátor: Hartmann Bálint tudományos főmunkatárs (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Villamos Energetika Tanszék)
11.50–11.55: Zárszó
Szentgáli-Tóth Boldizsár, az FKA társelnöke
Az előadások összefoglalói itt érhetők el.