Podcast

Ködpiszkáló füvesember – beszélgetés Csupor Dezsővel

Hogyan élnek ma a köztudatban a gyógynövények? Mire jó a kakukkfű, a máriatövis, a kamilla, és van-e értelme a parlagfűkúrának? Milyen út vezet a növénytől a hatóanyagig? Az MTA Podcast új adásában Gilicze Bálint Csupor Dezsővel, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai Intézet kutatójával beszélget.

2020. május 15. Gilicze Bálint

Kövesse az adásokat!

A podcastra az alábbi címeken lehet feliratkozni

Hivatkozások, háttérinformációk

  • Csupor Dezső szakmai önéletrajza a Szegedi Tudományegyetem oldalán.
  • A felvételen említett Ködpiszkáló blog azóta a pirulakalauz.hu oldalra költözött, de a korábbi tartalmak továbbra is elérhetők.
  • Rápóti Jenő és Romváry Vilmos Gyógyító növények című könyve nagyon népszerű volt a maga idejében, de szó esett Maria Trebenről is, akinek az Egészség Isten patikájából című könyvét szintén sokan ismerik. Ha azonban jót akarunk magunknak, érdemes inkább a korszerű szakirodalmat böngészni, mert a gyógynövények tudománya az utóbbi évtizedekben hatalmas fejlődésen ment keresztül. A beszélgetésben Jörg Grünwald és Christoph Janicke Zöldpatika című könyve került elő, mint jó példa, de létezik egy modern, magyar mű is témában Szendrei Kálmán és Csupor Dezső szerkesztésében: a Gyógynövénytár. Ebben a könyvben a gyógynövények használatának története és ismert hatóanyagai mellett egyaránt szerepelnek az alkalmazás hagyományos módjai, valamint a preklinikai/klinikai kísérletekkel igazolt hatások.