ALICE csodaországban – beszélgetés Barnaföldi Gergely Gábor részecskefizikussal
Hogyan segítheti az ősi univerzum megismerését egy huszonhét kilométer hosszú alagút? Mit látnak a kutatók, amikor két, közel fénysebességgel száguldó atommag egymásnak csapódik? Hogyan vizsgáljunk színes részecskéket grafikus kártyákkal? Gilicze Bálint az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatójával, Barnaföldi Gergely Gáborral beszélget az MTA Podcast új adásában.
Barnaföldi Gergely Gáborral még márciusban ültünk le beszélgetni az ELTE lágymányosi kampuszán, épp akkortájt, amikor kiemelték a Nagy Hadronütköztető főként nehézion-ütközésekre specializált ALICE detektorának gigantikus időprojekciós kamráját.
A merész hallgatót annyival biztathatom, hogy a beszélgetés végére ez a mondat már biztosan nem fog idegenül csengeni. Ha pedig egy kicsit odafigyel, minden bizonnyal el tudja majd magyarázni egy kedélyes esti beszélgetésen a barátainak, hogy mik azok a színes vonalak a CERN által kiadott képeken, és gémer haverjait is elkápráztathatja tudásával, hogy mi mindenre használják még a gépükben ketyegő bivalyerős hardvert.
Ugyanakkor az sem titok, hogy nem jutott idő minden ösvény és mellékutca bejárására, a fehér foltok kiszínezésére alkalmasak lehetnek a lenti háttéranyagok.
Hivatkozások, háttérinformációk
- Barnaföldi Gergely Gábor profiloldala at MTA Wigner FK honlapján.
- Az ALICE detektor oldala a CERN-nél.
- Képek az időprojekciós kamráról.
- Így néz ki egy ólom-ólom ütközés felvétele.
- Timothy Ferris: A vörös határ című könyvének ajánlóoldala a moly.hu-n.
- Rengeteg ismeretterjesztő előadás a fizikáról "az atomoktól a csillagokig", egyebek mellett Barnaföldi Gergely Gábortól (a részletesen linkekre kattintva háttéranyagok, videofelvételek érhetők el).
- A Wigner GPU Lab honlapja.
A nyitószignál forrása: Freesound.org/X3nus – CC-BY 3.0
Az átvezető zene forrása: Soundcloud/PeriTune – CC-BY 3.0