

„A sikeres alapkutatás előfeltétele a sikeres alkalmazott kutatásnak” – nyugati magyar professzorok levele Lovász Lászlónak
Az alapkutatások és az innováció támogatása a legtöbb nyugati országban világosan elválik egymástól, az innováció csak a bevétel elenyésző hányadát fedezi, az alapkutatás döntéshozói a tudósok, az alapkutatók megítélésében nem játszik számottevő szerepet a szabadalmaik száma – íme néhány, a levélben megjelenő legfontosabb gondolatok közül. A levél aláírói amerikai és svájci egyetemi professzorok, többen közülük startup-vállalkozások alapítói.
Kik és hogyan igényelhetik a Széchenyi-díjjal elismert személyek tudományos alkotói járadékát?
Elérhetők a Széchenyi-díjjal elismert személyek tudományos alkotói járadékával kapcsolatos dokumentumok.


Az Akadémiát támogató levelek és nyilatkozatok
Az elmúlt napokban rengeteg intézményi és egyéni támogató levél érkezett a Magyar Tudományos Akadémia Titkárságára. A támogatók névsorát az alábbiakban közöljük, kiemelve a nagyobb intézmények, csoportok nyilatkozatait. A lista folyamatosan frissül.


Elhunyt Tandori Dezső költő
Életének 81. évében, február 13-án elhunyt Tandori Dezső a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és József Attila-díjas költő, író, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja, 1993 óta a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja.


Az Aranycsapathoz hasonlóan kell felépíteni a magyar tudományt, azaz miért lenne értelmetlen szétszedni az MTA kutatóhálózatát
Nem érdemes szétszedni egy olyan csapatot, amellyel Bajnokok Ligáját is nyerhetünk, inkább köré kell szervezni a válogatottat. Cikkünkben futballhasonlattal magyarázzuk el, mire büszkék az akadémiai kutatóhálózat tagjai.
Az MTA Elnökségének 2019. február 12-ei határozata
Az MTA Elnökségének 2019. február 12-ei határozata, amelyet a testület többségi igen szavazattal fogadott el.


Átadták az Akadémiai Ifjúsági Díjat
Tizennyolc fiatal kutató vehette át Lovász Lászlótól, az MTA elnökétől a kitüntetést 2019. február 7-én az Akadémia Székházában. A bölcsészet- és társadalomtudományok, a matematikai és természettudományok, valamint az élettudományok területéről egyaránt hat-hat díjazottat hirdettek.


Az MTA és a tudomány
Mivel foglalkozik, és hogyan működik a Magyar Tudományos Akadémia? Melyek az MTA legfontosabb közfeladatai? Kik az akadémikusok? Milyen felfedezések születnek az Akadémia több ezer embert foglalkoztató kutatóhálózatában?


Akadémiai Dolgozók Fóruma
Honlapot indított az akadémiai kutatóhálózatban foglalkoztatottak alulról szerveződő mozgalma, az Akadémiai Dolgozók Fóruma. A fórum fő céljai között van az MTA egysége és autonómiája melletti kiállás, valamint az MTA elnökének, vezetőinek, Elnökségének támogatása a Közgyűlés legutóbbi döntéseinek mentén. Az MTA kutatóhálózatában közel 5000 ember, köztük 3000 kutató dolgozik.


Elhunyt Roy Jay Glauber Nobel-díjas fizikus, az MTA tiszteleti tagja
Az 1925. szeptember 1-jén született tudós 2005-ben megosztva fizikai Nobel-díjat kapott. 93 évesen, 2018. december 26-án érte a halál. A Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagjára Csörgő Tamás fizikus emlékezik.
- 519 találat