

Nyelvek és népek a középkori Magyarországon - Videókon az MTA I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya bicentenáriumi rendezvénye
Milyen etnikumok éltek és milyen nyelveket használtak a Kárpát-medencében a Honfoglalás korában, illetve az azt követő évszázadokban? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a történettudomány, a régészet, az archeogenetika, valamint a szlavisztika, a turkológia és a magyar nyelvtörténet legújabb módszereinek és eredményeinek felhasználásával az MTA I. Nyelv és irodalomtudományok Osztálya által szervezett konferencián. Az előadásokról készült felvételek cikkünkben megnézhetők.
TOVÁBB


Százötvenöt fiatal kutató nyerte el az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíját – a nyertesek névsora
A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma 2025. június 4-ei ülésén döntött az idei MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíjra benyújtott pályázatokról a szakértői értékelések és a kollégiumok javaslatai alapján. Cikkünkben ismertetjük a támogatásra javasolt kutatók névsorát.
TOVÁBB


A nemzeti emlékezet és a tudomány közös szolgálatában
Összekötni és még népszerűbbé tenni a tudomány és a nemzeti emlékezet kapcsolódási pontjait, ennek keretében megőrizni és megtartani a magyar tudomány múltjának felbecsülhetetlen kincseit a nemzeti emlékezetben – ez a fő célja annak a megállapodásnak, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Örökség Intézete kötött pénteken, Budapesten. Az erről szóló dokumentumot az MTA székházában írta alá Freund Tamás akadémiai elnök és Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója.
TOVÁBB


Elhunyt Görög Sándor kémikus, gyógyszerkutató, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja
Életének 92. évében, 2025. június 18-án elhunyt Görög Sándor Széchenyi-díjas kémikus, gyógyszerkutató, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Görög Sándor a gyógyszer-analitika, ezen belül a szteroidok kémiájának és analitikájának nemzetközileg elismert kutatója volt.
TOVÁBB


Akadémiai bizottság állásfoglalását is felhasználta az Alkotmánybíróság a klímavédelemről szóló törvénnyel kapcsolatos határozatában
"Nincs olyan vizsgált terület – a légkörtől a vizekig, a talajtól az élővilágig, beleértve az emberi egészséget is –, ahol ne lennének kimutathatók a klimatikus változások, amelyek egyértelműen negatív irányúak." Az MTA szakmai álláspontját a Klímatörvényről egy ad hoc elnöki bizottság fogalmazta meg, az Alkotmánybíróság megkeresésének eleget téve.
TOVÁBB


Akadémiai Lyukasóra - Videón a Sokszínű tudomány júniusi programsorozatának rendezvénye
Különleges esemény debütált az MTA I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya júniusi programsorozatának keretében a Magyar Tudományos Akadémia Székházában: az első Akadémiai Lyukasóra. A korábbi nagysikerű tv-sorozathoz hasonlóan ezúttal is különböző versek szövegét adták föl egymásnak a résztvevők, s a többieknek kellett kitalálniuk a szerzőt. A különbség csupán az, hogy most minden idézet a Magyar Tudományos Akadémia 200 éves történetéhez kapcsolódott. A rendhagyó Lyukasóráról készült felvétel cikkünkben megnézhető.
TOVÁBB


Megkezdődött a magyarországi kutatók helyzetének felmérése
Egyéves előkészítő munka után a Magyar Tudományos Akadémia és a Fiatal Kutatók Akadémiája több mint 40 ezer magyarországi vagy Magyarországhoz kötődő kutatónak küldte meg azt a kérdőívet, amellyel a kutatók helyzetét, elégedettségét és problémáit szeretnék felmérni. Freund Tamás, az MTA elnöke felkérő levelében azt írta, a kérdésekre nincsenek jó vagy rossz válaszok, az őszinte véleményekre kíváncsi az Akadémia.
TOVÁBB


Átadták a Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjakat
Miként befolyásolja a Balaton környékének intenzív városiasodása és környezeti terhelése a kockás siklók életét? Mi tudható meg a hazai nagyvárosok fenntarthatósági és klímastratégiai célkitűzéseinek elemzéséből? Hogyan hatnak a mezőgazdasági tájakon létrehozott vadvirágos parcellák a megporzó rovarokra? Többek között ezekre a kérdésekre keresik a válaszokat pályamunkájukban azok a fiatal kutatók, akiknek az eredményeit Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjjal ismerte el idén a Magyar Tudományos Akadémia.
TOVÁBB


A történetíró, a tudománypolitikus és az ember – Videón Romsics Ignác akadémikus Kosáry Domokosról írt könyvének bemutatója
Az egykori akadémiai elnök hagyatékát feldolgozva Romsics Ignác az életét intenzíven élő magánembert is közel hozza az olvasóhoz, miközben – eddigi könyveihez hasonlóan – újabb perspektívát kínál a korszak megértéséhez. A kötet bemutatóján készült felvétel cikkünkben megnézhető.
TOVÁBB
- 1390 találat