Kosáry Domokos-díjat kapott Monok István, az MTA Könyvtár és Információs Központ főigazgatója

A kora újkori könyv- és olvasmánytörténet, valamint a magyar művelődéstörténet kutatásában elért hazai és nemzetközi eredményeiért, továbbá oktatói, szerkesztői, tudományszervezői és szakmai közéleti tevékenysége elismeréseként a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szenátusa a Kosáry Kuratórium javaslatára 2026-ban Monok Istvánnak adományozta a Kosáry Domokos-díjat.

2026. június 22.

Monok István a hazai és európai művelődéstörténeti kutatások meghatározó alakja, a könyvtörténet kiemelkedő kutatója, számos tudományos kötet és tanulmány szerzője. Tudományos munkássága mellett jelentős szerepet vállal a szakmai közösségek, konferenciák, akadémiai és szerkesztőbizottságok munkájában. Az Akadémia és Könyvtára 200 éves jubileumának előkészítésében is aktív szerepet játszott számos kiadvány és kiállítás kezdeményezőjeként.

Monok István a Kosáry Domokos-díj átvételekor Fotó: Snoj Péter / MATE Médiaközpont

Az MTA Könyvtár és Információs Központ főigazgatójaként elkötelezetten dolgozik a könyvtárak megújuló szerepének erősítéséért, a tudományos eredmények nyílt hozzáféréséért, a magyar nyelvű tudományos publikációk digitális megőrzéséért és a közösségi tudomány támogatásáért.

Kosáry Domokos-díj

A Magyar Tudományos Akadémia egykori elnökéről elnevezett díjat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem jogelőd intézményének Szenátusa alapította a tudós, könyvtárigazgató és tudományszervező Kosáry Domokos születésének 100. évfordulója alkalmából. Az elismerés célja, hogy ápolja és széles körben ismertté tegye a névadó szellemi örökségét, valamint azokat az időtálló értékeket, amelyeket Kosáry Domokos tudományos és közéleti munkássága képvisel.