Vannak-e Mikulások? Az etorobotika nagy kérdései – Videón az előadás

A robotika talán 100 éves ígérete, hogy életünkhöz kapcsolódva mindenféle társat előállít majd. Hol tart ma ez az ígéret? És mi köze lehet mindennek az etológiához? Lehet, hogy éppen az állatok viselkedésével foglalkozó tudományterület lesz az, amely segít a robotikának olyan gépeket gyártani, amelyek akár az ember „barátai” is lehetnek – vagy valami hasonlók? A Tudományünnep+ esti programján Miklósi Ádám etológus kalauzolta el az érdeklődőket az etorobotika világába.

2024. november 18.

Az ember minden lényszerűben képes meglátni a társat. A robotika talán 100 éves ígérete, hogy életünkhöz kapcsolódva mindenféle társat előállít majd. Ebben az előadásban arra a kérdésre keressük a választ, hogy hol tart ma ez az ígéret a filmiparon kívül, az „igazi világban”. Mennyire kell most becsapni magunkat ahhoz, hogy elhiggyük: egyszer lesz majd egy négylábú robotkedvencünk, vagy majd lelkesen invitál egy finom vacsorára a kedvenc robotpincérem?

Az előadásról készített képgaléria a fotóra kattintva nézhető meg Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás

Talán éppen az állatok viselkedésével foglalkozó etológia lesz az a tudományterület, amely segít a robotikának olyan gépeket gyártani, amelyek akár az ember barátai is lehetnek – vagy valami hasonlók.

Miklósi Ádám etológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Széchenyi-díjas egyetemi tanára, az MTA rendes tagja. Az utóbbi 25 évben a kutyák problémamegoldó viselkedését és az emberrel való kapcsolatát kutatta munkatársaival. Az itt szerzett tapasztalatokat az ember-robot interakció vizsgálatában igyekezett kamatoztatni, és jelenleg is azon dolgozik, hogy az emberek számára jobban elfogadható robotok készüljenek, amelyek valódi segítséget képesek nyújtani speciális helyzetekben.