Nők a tudományban: tudományos pálya és gyermekvállalás – Videó a konferenciáról
Az MTA Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottsága arra törekszik, hogy feltárja a nők tudományos pályájának jellegzetességeit, és segítse előrehaladásukat az akadémiai szférában. A Magyar Tudomány Ünnepén hagyományosan minden évben megszervezett konferencia és kerekasztal-beszélgetés idén a gyermekvállalás és a tudományos karrier összeegyeztethetőségének kérdéskörét járta körül.
Az MTA Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottsága 2017-es megalakulása óta arra törekszik, hogy feltárja a nők tudományos pályájának jellegzetességeit, és segítse előrehaladásukat az akadémiai szférában. Így a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmával rendszeresen szervez kerekasztal-beszélgetést, amely a nők tudományos életpályájának különböző aspektusait tárgyalja.
Ebben az évben a szakma és a magánélet összeegyezetésének tág témakörén belül a gyermekvállalás és a tudományos karrier kérdése köré szerveződtek az előadások, amelyeknek során statisztikai elemzések, történeti áttekintés, ágazati vizsgálatok és interjús kutatások eredményeit ismertették a résztvevők, külön kitérve a határontúli kutatónői pályák egyes jellegzetességeire és a fiatal kutatónők helyzetére.
Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés zárta.
Program
Levezető elnök: Kurutzné Kovács Márta, az MTA rendes tagja
A termékenység és az iskolai végzettség összefüggései Magyarországon a 2000-es években
Makay Zsuzsanna PhD, tudományos főmunkatárs (Népességtudományi Kutatóintézet); Szabó Laura PhD, tudományos munkatárs (Népességtudományi Kutatóintézet)
Esélyegyenlőségi tervek és a gyermekvállalás. Adatok az agrár- és élettudományok területéről
Paksi Veronika PhD, tudományos munkatárs (HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont; SZTE Szociológiai Tanszék); Tardos Katalin PhD, tudományos főmunkatárs (HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont; International Business School)
Karrier és/vagy család? Tanult nők lehetőségei a 19–20. század fordulóján
Kéri Katalin, egyetemi tanár (Soproni Egyetem BPK; Selye János Egyetem TK)
A kutatói életpályákról szóló narratívák vizsgálata
Acsády Judit PhD, tudományos főmunkatárs (HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézet)
„Nem a sikerre hajtok, tudod? Inkább arra, hogy jól legyek, hogy megtaláljam a helyem.” Kutatónők portréi Erdélyben – egy női magazin tudósinterjúinak tanulságai
Gábor Csilla egyetemi tanár, az MTA külső tagja (BBTE Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalomtudományi Intézet)
A Fiatal Kutatók Akadémiája 2018-as és 2021-es felméréseinek eredményei és a Mother in Science mozgalom bemutatása
Solymosi Katalin (ELTE TTK; Young Academy of Europe)
Az egyes előadások összefoglalói itt érhetők el, a résztvevőkről pedig itt található információ.