„Nincsen ártatlan hang”: a budapesti szabadzene-szcéna – Videón az előadás
Mi a „szabad zene”? Hogyan és miből született meg? Milyen gazdag zeneelméleti-zenefilozófiai diskurzus bontakozik ki körülötte? A Tudományünnep+ idei első programján Bali János zeneszerző, furulyaművész kalauzolta el az érdeklődőket a (budapesti) szabadzenei-szcéna érzékeny ökoszisztémájának világába.
Az előadásból kiderült, mi a „szabad zene”, hogyan és miből született meg, mik a határterületei, milyen gazdag zeneelméleti-zenefilozófiai diskurzus bontakozik ki körötte, továbbá hogyan érkezett meg Budapestre, és miként van most itt jelen. Színhelyek, műfajok és szereplők meglepően nagy és gazdag, titokzatos világa mutatkozik meg – s látni fogjuk, hogy az egész olyan, mint egy érzékeny ökoszisztéma, mely virul, és éltet másokat is, de csak értő szemmel, óvatosan szabad közelíteni hozzá.
Az est házigazdája és az előadó beszélgetőtársa Dinyés Dániel zeneszerző volt.
Bali János Liszt Ferenc-díjas karnagy és furulyaművész, zeneszerző, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem és a Zeneakadémia tanára, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia címzetes tagja. Előadóművészként repertoárja a középkortól napjainkig terjed, improvizáló muzsikusként maga is aktív a szabad zenei szcénában. Zenetudományi tevékenysége elsősorban a reneszánsz és kortárs zene, valamint az organológia körébe esik.