A kiberbiztonság esélyei – Tardos Gábor és Gyimóthy Tibor előadásai videón
Vajon a szoftverfejlesztők hibái, a felhasználók nemtörődömsége, esetleg egy teljesen váratlan matematikai módszer megjelenése jelenti a legnagyobb veszélyt számítógépes rendszereink biztonságára? Egy matematikus és egy informatikus esélylatolgatása tudományünnepi videónkon.
Az előadásokon készült képeink itt láthatókElektronikus levelezésünk, személyes adataink, sőt bankszámláink biztonságát is informatikai rendszerekre bízzuk, melyek – mint azt az utóbbi évek híreiből hallhatjuk – sérülékenyek lehetnek. Tardos Gábor tudományünnepi előadásában annak a kérdésnek járt utána, hogy egyáltalán miként határozható meg a biztonság fogalma, és van-e elvi akadálya annak, hogy tökéletesen vagy legalábbis elfogadhatóan biztonságos rendszereket tervezzenek. Milyen kihívásokat jelenthetnek az újszerű számítási eljárásokat lehetővé tévő kvantumszámítógépek vagy éppen az alapjaikban új algoritmusok?
Gyimóthy Tibor inkább a gyakorlat felől közelítette meg a kérdést: bemutatta, hogy mindennapi életünkre is mennyire komoly veszélyt jelentenek a rosszindulatú informatikai támadások. Sorra vette a leggyakoribb támadási típusokat és védekezési módszereket, de kitért a „dolgok internetének” biztonsági problémáira is, melyek – ahogy szaporodnak háztartásainkban az „okos” készülékek – egyre aktuálisabbak lesznek. Végül arról is szó esett, hogyan segíthet a mesterséges intelligencia a támadások gyors azonosításában.
Az előadásról tudósítást közölt az Index, Gyimóthy Tibor pedig az InfoRádió Szigma című adásában is beszélt a témáról.
Az előadókról
Tardos Gábor matematikus, az MTA doktora, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetben működő Kriptográfia Lendület-csoport vezetője. Gyimóthy Tibor informatikus, az MTA doktora, a Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztés Tanszék tanszékvezetője, az SZTE-MTA Mesterséges Intelligencia Kutatócsoport vezetője.
Tardos Gábor előadása itt látható:
Gyimóthy Tibor előadása videón:
Tardos Gábor és Gyimóthy Tibor előadása, valamint a kérdések és válaszok a Videotorium oldalán is elérhetők, itt egymás mellett látható a diasor és az előadó.