Magyar diákok kísérletei a világűrben
Bemutatták a Magyar Tudományos Akadémia székházában az Irány a Mennyei Palota! című, űrbéli tanóráról forgatott filmet, amely a kínai Tienkung (Tiangong) űrállomáson készült magyar diákok kérdései és kísérletei alapján.
A kínai–magyar edukációs és tudomány-népszerűsítő űrprojekt a Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetsége, a kínai űrügynökség, a Magyar Tudományos Akadémia és a Svábhegyi Csillagvizsgáló közreműködésével jöhetett létre. A projekt népszerűsítésében jelentős szerepet vállalt Osbáth Norbert (PamKutya), az egyik legismertebb hazai YouTube-csatorna egyik tagja is, aki az ünnepélyes díjátadón személyesen gratulált a diákoknak.
A magyar diákok egyik feladata az volt, hogy az űrkutatással és az űrbéli mindennapi élettel kapcsolatos kérdéseket tegyenek fel. A másik feladat egyszerű, de ötletes, az űrállomáson fellelhető eszközökkel megvalósítható demonstrációs kísérletek kitalálása volt a súlytalanságban látható jelenségek bemutatására.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló által meghirdetett pályázatra több mint 100 kérdés és 40 részletes kísérleti terv érkezett az ország minden régiójából, általános iskola felső tagozatos, középiskolás és főiskolás-egyetemista diákoktól. A beküldött ötletek között szerepelt például lebegő vízgömbök hangfrekvenciás gerjesztése, valamint a tömegközéppont vizsgálata súlytalanságban.
A beérkező pályázatokból a csillagvizsgálóból felkért szakmai zsűri válogatta ki a 15 legizgalmasabb kérdést és 3 kísérletet, majd továbbították őket a kínai űrügynökség szakértőihez, akik validálták és eljuttatták őket a Sencsou-20 (Shenzhou-20) legénységének.
Várhatóan szerdán indul a világűrbe az új magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor, aki közel két hétig tartózkodik majd a nemzetközi űrállomáson. A tudományos kísérletek mellett számos oktatási-ismeretterjesztési programot hajt végre magyar diákok bevonásával.
Az eseményről készült képgalériánkat itt lehet megtekinteni.