

Szárnyaik nanoszerkezete árulkodik a boglárkalepkék származási helyéről
Biró László Péter és kutatótársai új fejlesztésű, roncsolásmentes módszerrel vizsgálták a múzeumi példányokat – így az ehhez hasonló kutatásokhoz nincs többé szükség újabb lepkék befogására. A Nature Scientific Reports folyóiratban nemrég publikált tanulmány az MTA Energiatudományi Kutatóközpont és a Magyar Természettudományi Múzeum együttműködésével született meg.


Félidőben: a Tantárgy-pedagógiai Kutatási Program eredményei
19 kutatócsoport, majdnem 700 résztvevő, köztük 325 tanár, 150 oktatási intézmény, 800 millió forint – az MTA Tantárgy-pedagógiai Kutatási Programja a számok tükrében. A 2016-os indulás óta a kutatási program keretében mások mellett egészségnevelési, a ritmikai készségek élményszerű, eredményes fejlesztését segítő, valamint a matematikai tehetségek felkutatását célzó programot is indítottak, továbbá tabletes nyelvi tananyagot fejlesztettek.


Véget ért az Opportunity marsjáró robot küldetése; a Mindszenty-ügy: a Szigma – a holnap világa 2019. február 19-i adása
Milyen eredményeket hozott az Opportunity marsjáró küldetése? Mit tud a történettudomány ma a Mindszenty József bíboros elleni eljárásról? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphattak a tudományos magazin hallgatói.


A káposztalégytől a NASA-ig: 11 példa akadémiai felfedező kutatások hasznosulására
Az alapkutatás esetében nem az a jó kérdés, hogy mi fog a kasszába kerülni a következő években, hanem az, hogy mi volt a hasznunk a korábbi alapkutatási eredményekből az elmúlt években. Bár az MTA kutatóintézet-hálózatában dolgozó kutatók elsősorban alapkutatással foglalkoznak, eredményeik alapján az elmúlt években is sok olyan alkalmazott kutatás indult el, amelyeknek köszönhetően új termék vagy alkalmazás született. Ezekből gyűjtött össze tizenegyet az mta.hu.


Háborúból békébe – a Trianon 100 Lendület-kutatócsoport új tanulmánykötete
Megvilágítani a trianoni évek olyan dimenzióit, amelyek eddig a kutatásban kevesebb figyelmet kaptak – ez volt a fő célja annak a történészekből, levéltárosokból és szociológusokból álló szerzőgárdának, amely az MTA Trianon 100 Lendület-kutatócsoport keretében a magyar társadalom első világháborút követő néhány évéről ad alapos képet. A világégés és a gazdasági mozgósítás hatásait az összeomlás és a területveszteségek következményeivel együtt vizsgáló tanulmánykötet írásait egy-egy rövid részlet ismertetésével mutatjuk be.


Az agy matematikája; a jégolvadás következményei: a Szigma – a holnap világa 2019. február 12-i adása
Miben különbözik agyunk matematikája és a mesterséges intelligencia? Milyen veszélyekkel jár a vízszintemelkedés mellett a jégolvadás? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphattak a tudományos magazin hallgatói.
Mi lenne velünk házi méhek nélkül?
A virágos növények túlnyomó része nem terem, ha elmarad a beporzás. A földeken főleg a házi méhekre bízzuk ezt a feladatot. De mi történne akkor, ha eltűnnének a házi méhek, vagyis mi szükséges ahhoz, hogy egy beporzó közösség csupán a vad rovarfajok segítségével is fennmaradjon? Kovács-Hostyánszki Anikó, az MTA Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa válaszol.


Barcelona főpolgármesterétől vette át az Európai Akadémia díját Lovász László
Barcelona Hypatia Európai Tudományos Díjat elsőként a Magyar Tudományos Akadémia elnökének ítélték oda.


Pókok vs. kabócák; visszafordíthatatlan a grönlandi jég olvadása: a Szigma – a holnap világa 2019. február 5-i adása
Fékezhetik-e pókok egy búzabetegség terjedését? Egyebek mellett erre a kérdésre is választ kaphattak a hallgatók a tudományos magazin e heti adásából. A műsor második felében a grönlandi jégolvadás helyzetéről és következményeiről esett szó.
- 579 találat