Színek, terek, berendezések – Videón a Magyar Tudományos Akadémia székházának rekonstrukciója
Eredeti pompájában, de korszerű gépészettel, hang- és világítástechnikával fogadja majd a május elejei jubileumi közgyűlést és az egymást követő bicentenáriumi ünnepségeket a tudomány palotájának díszterme. A munkák állásáról szóló videós összeállítás cikkünkben megnézhető.
A videó összességében jól mutatja a rekonstrukciós folyamat állását, de a munkák gyors előrehaladására tekintettel több esetben mégis egy korábbi, már meghaladott állapot látható.
A munkálatok pillanatnyi állása
Ma már bizonyos, hogy a május 5. és 7. között sorra kerülő jubileumi közgyűlésre ünnepi díszbe öltözik a Díszterem és eredeti pompájában, de korszerű gépészettel, hang- és világítástechnikával fogadja majd az egymást követő ünnepi eseményeket.

A III. emelet nyárra készül el teljesen. Várhatóan júliustól foglalhatják el dolgozószobáikat a Művészeti Gyűjtemény munkatársai, műkincseink pedig a III. emelet Akadémia utcai szárnyán kialakított raktárakban kapnak korszerű elhelyezést. Ugyancsak júliustól kezdődhetnek meg a rizalitszárnyban újjászületett Régi Képtárba és a dunai szárnyban kialakított Új Képtárba tervezett állandó és időszaki jubileumi kiállítások helyszíni előkészületei, hogy novembertől már látogatókat fogadhassanak. Márciusra újjászületik a II. emeleti Nagyterem, a Kisterem és a környezetük is.
Az esztétikai és műemléki helyreállítási folyamatok szakszerűségét, a színek, díszítőelemek, a restaurálás folyamatát a köztestületet képviselő, független művészettörténész és műemléki szakértőink, Lővei Pál és Mikó Árpád folyamatosan figyelemmel kísérték. Véleményezték, zsűrizték a színválasztást, a munkák minőségét, elfogadhatóságát, szakmailag jóváhagyták a döntéseket. A III. emeleti kiállítóterekkel kapcsolatos döntésekben Erdei Anna főtitkárhelyettes és Ugry Bálint, a Művészeti Gyűjtemény vezetője is részt vett.
Az ún. trezorszárny (az MTA Székháznak a könyvtárral közös épületrésze) és a dunai szárny egy részét az új gépészeti berendezések foglalják el. Az Akadémia utca felőli tetőtér épületgépészeti célú területeinek építészeti kialakítása megtörtént. November óta az itt elhelyezett gázkazánok szolgálják ki a székházat és a könyvtár épületét is. Megújultak az elhasználódott vezetékek egészen a pinceszintig, ahol már befejeződtek az épületgépészeti és épületvillamossági munkák.

Megújult a tetőszerkezet és palaborítása, már csak a rizalitszárny palafedése és üvegtetőinek visszaépítése van hátra. Elkészült a homlokzati oszlopsorok lábazatának egyedi kidolgozású rézlemez borítása, a hiányos hófogók korrekciója. Visszakerültek a homlokzatot díszítő oroszlánfejek, hamarosan kihelyezik a négy szfinxet, és már helyükön vannak a régóta hiányzó kandeláberek is.
A jelenleg folyó és még előttünk álló feladatok
A Díszteremben még ősszel helyükre kerültek a módosított tervek alapján restaurált nagyméretű nyílászárók. Sikeres volt a padlóba helyezett gépészeti és elektromos elemek próbaüzeme, a speciális betonozást követően lényegében már be is fejeződött a parkettázás, folyik a padlórácsok behelyezése. Elkészült a Lotz-szekkók restaurálása, portalanítása, befejezés előtt áll a falfestés és a szobrok teljes restaurálása is. Megkezdődött az egyik legkényesebb feladatsor, a világítás, a hangosítás, a vetítés és végül a pulpitus kialakítása, beállítása, valamint a függönyök és egyéb berendezési elemek elhelyezése.
A III. emelet munkálatai késésben vannak, de gyorsuló ütemben haladnak. A beruházás elkezdésének késedelme mellett ennek okai a műemléki jellegből fakadó előre fel nem tárható problémák, a szükségessé vált tervezői módosítások, valamint a gépészeti és elektromos megoldások kényszerű módosítása, ami részben azért vált szükségessé, hogy a nyári forróság közepette is megbízhatóan működjenek a klímaberendezések. A főlépcsőház feletti félköríves terem szerkezeti problémái, a Régi Képtár egyedi megoldású függesztett válaszfalainak műemléki értékű acél vázszerkezetei tervezési nehézségeket jelentettek, amelyeket csak késedelemmel sikerült tisztázni. A befejezést a kivitelezés során felmerült tűzvédelmi problémák is késleltették.

Az állványzat elbontása megkezdődött, az Akadémia utca és a Duna felőli részeken már be is fejeződött. A felvonulási terület úgy kerül visszaadásra, hogy lehetőség legyen az ünnepi előkészületekre és a Kollár László, az MTA főtitkára irányításával készülő jubileumi jel megépítésére, amit a kivitelező fog megvalósítani.
Külön eljárásban, három ajánlattevő közül kiválasztott beszállító bevonásával folyik és határidőre meg is valósul a szükséges mobíliák – székek, irodabútorok, kiállítási vitrinek, tárlók – beszerzése.
A teljes körű ablakrekonstrukció külön szerződés szerint, a beruházás I./c ütemében végzendő el, aminek a végső határideje 2027. július. Ennek az évfordulós eseményekre nincs hatása.
A beruházásról elnöki és főtitkári beszámolók keretében tájékoztatás hangzott el az MTA közgyűlésein. A beruházás felelősei rendszeresen beszámolnak az Elnökség, a Vagyonkezelő Testület és a Felügyelő Testület előtt. A beruházás költségeit az Akadémia saját forrásból állja. A tervezői költségbecslés a beruházás e részének (I./a és I./b ütem) – a tető, a III. emelet és a Díszterem rekonstrukciója nem teljes körű nyílászárócserével – költségét 9,45 milliárd forintban jelölte meg. Ehhez képest az eredeti szerződés szerinti vállalkozói vállalási díj 7,45 milliárd volt, a végül várható összes kiadás pedig 8,58 milliárd forint lesz. A költségek emelkedését elsősorban a Díszterem későbbre tervezett restaurálásának előrehozása és az építkezés során sérült, s így részben kivitelezői költségen helyreállított Nagyteremnek a korábbinál lényegesen igényesebb állapotot eredményező és ezért akadémiai kiegészítő forrást igénylő rekonstrukciója magyarázza.