Hazai összkép az autizmussal élő személyek és családjaik helyzetéről, életminőségéről

Magyarországon először vizsgálta szisztematikus kutatás keretében az autizmussal élő gyermekek és felnőttek szüleinek életminőségét, pszichológiai jóllétét és az ezzel összefüggő tényezőket az MTA-ELTE Autizmus Szakmódszertani Kutatócsoport. A szakemberek létrehoztak egy az autizmussal élő kisiskolások befogadását elősegítő, az osztálytársak tudását formáló programot is, amelynek hatásait ugyancsak részletesen megvizsgálták.

2020. szeptember 29.

A Magyar Tudományos Akadémia Tantárgy-pedagógiai Kutatási Programjának támogatásával megvalósult kutatás eredményeit összegző kiadványukkal céljuk, hogy aktuális és hiteles információval lássák el mindazokat, akik részesei az autizmussal élő emberek és családjaik mindennapjainak, és sokat tehetnek életminőségük, helyzetük javításáért.

A Hazai összkép az autizmussal élő személyek és családjaik helyzetéről, életminőségéről szóló kiadvány a képre kattintva letölthető

Mint írják, a kutatás során igen sok adatot gyűjtöttek, így számos további eredmény áll a kutatócsoport rendelkezésére, amelyeket a későbbi tudományos közleményekben szintén részletesen ismertetnek majd.

A száraz adatok közlése mellett egyes területeken igyekeztek következtetéseket levonni, szakmai javaslatokat tenni és törekedtek arra is, hogy minél közvetlenebbül hallathassák hangjukat maguk az autizmussal élő emberek és családtagjaik. Gondolataikat interjúinkból nyert idézetekből ismerheti meg az olvasó.

A kutatók remélik, hogy a kutatás eredményei hatékonyan szolgálják a döntéshozók, intézmények, szakemberek, valamint az országos és helyi érdekvédelem munkáját, és hozzájárulnak a minőségi szolgáltatások fejlődéséhez.

A Hazai összkép az autizmussal élő személyek és családjaik helyzetéről, életminőségéről című kiadvány ide kattintva olvasható.

A CsIIP (Csillagbusz Inklúziós Intervenciós Program) alsó tagozatos gyerekeknek szól. Célja, hogy a többségi iskolába járó kisiskolások segítséget kapjanak integráltan tanuló, autizmussal élő osztálytársaik jobb megértéséhez és (nem csak az autizmus kapcsán hasznos) viselkedéses stratégiák elsajátításához. Az ország több vezető autizmus szakembere mellett gyakorló tanítók, szülők, gyógypedagógusok és egyetemi hallgatók is részt vettek a fejlesztési folyamatban.

A Csillagbusz Inklúziós Intervenciós Programot bemutató összeállítás ide kattintva olvasható.