Heuréka! – kiállítás a modern kor magyar kutatóinak felfedezéseiről
„A magyar géniuszok példáját idézve a magyar társadalomban, a nemzetben fel kell élesztenünk a megbecsülést és a felelősségérzetet a magyar tehetségek, tudósok és a tudományművelés iránt, valamint a tettvágyat is elismerésükre, támogatásukra” – mondta Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a Várkert Bazárban nyílt kiállítás megnyitóünnepségén. A tárlat a tavaly orvosi-élettani, illetve fizikai Nobel-díjat elnyert két magyar kutató, Karikó Katalin és Krausz Ferenc elismerésének apropóján ad ízelítőt azokból a korszakalkotó felfedezésekből, amelyek magyar kutatók nevéhez köthetők, kiállták az idő próbáját, és hozzájárultak jelen világunk alakulásához.
Freund Tamás a kiállítást méltatva azt mondta, hogy az azért is különösen időszerű, mert közeledik a Magyar Tudományos Akadémia alapításának kétszáz éves évfordulója, ami felhívja a figyelmet arra, hogy a nemzeti önállóság, a népesség jóléte és az ország fejlődése elválaszthatatlanul összefonódik a magyar nyelv művelésével és a magyar tudományossággal. Ezért arra készül az Országgyűlés, hogy 2025-öt és 2026-ot a Magyar Tudomány Évévé nyilvánítsa.
„A törvényhozók ezzel a döntésükkel lehetővé teszik a magyar tudományos közösség és a magyar nemzet tagjainak egymásra találását. A közös ünneplés alkalom arra is, hogy a kutatók és a döntéshozók kölcsönösen tudatosítsák, hogy az előttünk álló kihívásoknak egymást kellően ismerve, tisztelve és együttműködve tudnak megfelelni. A kiállítás létrehozói mintha ezt megsejtették volna, és amit itt megteremtettek, az mindennek előhírnöke, az előttünk álló nemzeti ünnepségsorozat előkészítője lehet.”
Freund Tamás az Akadémia egykori elnökét, báró Eötvös Józsefet is idézte, aki azt írta, hogy „a cél, mely Akadémiánknak kitűzetett, nem tisztán nemzeti. Hivatása, hogy a közös munkában részt vegyen, mellyel az emberiség az ismeret útján a boldogság után törekszik.” Freund Tamás szerint a magyar géniuszok nagysága abban is megmutatkozik, hogy eredményeik a magyar nemzetet és az egész emberiséget egyaránt gazdagították.
A kiállítás 2024. november végéig látogatható. További részletek ide kattintva olvashatók.