Kosáry Domokos-díjat kapott Monok István, az MTA Könyvtár és Információs Központ főigazgatója
A kora újkori könyv- és olvasmánytörténet, valamint a magyar művelődéstörténet kutatásában elért hazai és nemzetközi eredményeiért, továbbá oktatói, szerkesztői, tudományszervezői és szakmai közéleti tevékenysége elismeréseként a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szenátusa a Kosáry Kuratórium javaslatára 2026-ban Monok Istvánnak adományozta a Kosáry Domokos-díjat.
TOVÁBB
Elhunyt Nász István orvos, az MTA rendes tagja
2026. június 16-án, életének 100. évében elhunyt Nász István, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Semmelweis Egyetem professor emeritusa, a hazai orvosi mikrobiológia és víruskutatás kiemelkedő egyénisége. Szabó Dóra, az Orvosi Mikrobiológiai Intézet igazgatója idézi fel életútját.
TOVÁBB
Lovász Lászlót Helmholtz-éremmel tüntették ki
A Helmholtz-érem a Berlin–Brandenburgi Tudományos Akadémia legmagasabb tudományos kitüntetése, amelyet kifejezetten életművek és kivételes tudományos teljesítmények elismerésére tartanak fenn a humán tudományoktól a matematikán és a természettudományokon át a műszaki tudományokig.
TOVÁBB
Az MTA mint brand értéket jelent – Interjú Kamarás Katalinnal
Az MTA doktora cím a magyar tudományosság egyik legfontosabb minőségi mércéje. A megszerzésére vonatkozó eljárás szakmai, ügyrendi és tudományetikai felügyeletét ellátó Doktori Tanács leköszönő elnöke szerint az elmúlt időszak eredménye, hogy az eljárási idő rövidebb, mint korábban. Kamarás Katalin akadémikus az mta.hu-nak adott interjújában beszélt a tudományterületek különbségéből adódó eltérésekről is.
TOVÁBB
A 2026-ban Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat nyert kutatók névsora
A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma 2026. június 3-ai ülésén döntött az idei MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíj-pályázatokról a szakértői értékelések és a kollégiumok javaslatai alapján. Cikkünkben ismertetjük a támogatást elnyert kutatók névsorát.
TOVÁBB
Megkezdődött a kutatóhálózat jövőjéről való egyeztetés az Akadémián
Pósfai Mihály, az MTA elnöke és Tanács Zoltán tudományos-technológiai miniszter június 11-ére hívta össze azt a kerekasztalt, amelynek résztvevői az Akadémiától 2019-ben elcsatolt kutatóhálózat (HUN-REN) jövőjéről egyeztettek.
TOVÁBB
"Legyünk végre szolidárisak egymással!"
Pósfai Mihály, az MTA elnökének első videóüzenete a 20 ezer fős akadémiai köztestülethez, amelynek tagjai először a köztestületi hírlevélből érhették el a felvételt június 9-én.
TOVÁBB
Könyvbemutatóval, kiállítással és tudományos szimpóziummal kezdődött az MTA Orvosi Tudományok Osztálya egy hónapos rendezvénysorozata
Az orvosdiagnosztikai szakmák magyarországi fejlődéséről szóló könyv bemutatójával és a korszerű betegellátás tudományos hátterét adó diagnosztikai területekkel foglalkozó tudományos szimpóziummal nyílt meg a Magyar Tudományos Akadémia bicentenáriumi programsorozatának részeként az MTA V. Orvosi Tudományok Osztályának hónapja. Megnyílt az a kiállítás is, amely azokat az orvostudomány területén kiemelkedő teljesítményű tudósokat mutatja be, akik magyar gyökerekből indulva tudományos eredményeikkel az egész emberiség hasznára voltak. A júniusi rendezvényeken szakmai tanácskozásokkal, nemzetközi tudományos üléssel, lakossági fórummal és a szélesebb közönségnek szóló programokkal várják az érdeklődőket.
TOVÁBB
Egy 203 éves platán lett a Tudomány Fája a Margitszigeten
Az 1825-ben gróf Széchenyi István által alapított Magyar Tudományos Akadémiával nagyjából egykorú az az idős platán, amely Budapest Főváros Önkormányzata és a Magyar Tudományos Akadémia közös kezdeményezésére mától „a Tudomány Fája” címet viseli.
TOVÁBB
- 1590 találat