Emlékdíj a száz éve született Stefanovits Pál emlékére
Az elismeréssel a talajtani szakmai közösség javaslatára olyan szakember tüntethető ki, aki a talajtan oktatása, kutatása és gyakorlati alkalmazása területén hosszú időn át, elmélyült, magas színvonalú munkát végzett.
100 éve született Stefanovits Pál az MTA rendes tagja, a Szent István Egyetem (SZIE) professor emeritusa, a Magyar Talajtani Társaság (MTT) örökös elnöke.
Munkássága főként a talajosztályozás, talajtérképezés, a talajképződési folyamatok és a mezőgazdasági környezetvédelem területeihez kapcsolódott.
A mai talajtani szakemberek jelentős része az általa írt, Talajtan című tankönyvön és más, általa alkotott térképeken és irányelveken nőtt fel.
Tiszteletére az MTA, a SZIE és az MTT Stefanovits Pál-emlékdíjat alapított.
Az emlékdíjjal a talajtani szakmai közösség javaslatára olyan szakember tüntethető ki, aki a talajtan oktatása, kutatása és gyakorlati alkalmazása területén hosszú időn át, elmélyült, magas színvonalú munkát végzett. Az évente odaítélhető díj nyerteséről a díjat alapító intézmények mindenkori vezetőiből álló kuratórium dönt.
Javaslatokat a díjazandó személyekre a kuratórium titkárának, Bakacsi Zsófiának lehet küldeni, a
címre 2021. január 15-ig (a határidő a járványügyi helyzet miatt meghosszabítva).A maximum 2 oldalas jelölésnek a következőket kell tartalmaznia: A jelölt neve, születési ideje, szakmai pályafutásának leírása, mely a díj odaítélését indokolja, a javaslattevő(k) neve, aláírása.
Stefanovits Pál 1920. november 24-én született Kassán. Vegyészmérnöki tanulmányai után, 1942-ben a Magyar Állami Földtani Intézetben kezdett dolgozni, majd 1949-ben átkerült az MTA Talajtani és Agrokémiai Intézetébe. Mindkét munkahelyén jelentősen hozzájárult hazánk talajainak térképezési munkálataihoz.
A Szent István Egyetem Egyetem jogelődjének, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Talajtani Tanszékének egyetemi tanárává és tanszékvezetőjévé 1965-ben nevezték ki. Népszerű, szuggesztív előadóként, továbbá a talajtani szakmérnöki és környezetvédelmi szakmérnöki szak megalapításával és vezetésével nagyon sok fiatal szakembert vonzott a talajtan és talajvédelem területére. Számos kiadásban megjelent tankönyve, a Talajtan valamennyi hazai agrár-felsőoktatási intézményben évtizedekig meghatározó tananyag volt,
és ma is alapja a modernizált tananyagoknak.
Stefanovits Pál megfogalmazta „A talajvédelem tízparancsolatá”-t, amely
a talajtanos körökön kívül is ismert tudatformáló eszközzé vált.
Szakterületének, a talajosztályozásnak és a talajtérképezésnek meghatározó hazai és nemzetközi hírű képviselője. Ennek elismeréseként a Magyar Tudományos Akadémia mellett számos külföldi Akadémiának is tagja volt.
Hazai munkásságát egyebek mellet Treitz Péter-emlékéremmel (1973),
a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével (1996), Akadémiai Aranyéremmel (1999) és Eötvös József-díjjal (2007) ismerték el.