A Magyar Tudomány Évének nyilvánította az Országgyűlés 2025-öt és 2026-ot

Az Országgyűlés – tisztelettel adózva a magyar tudósok és kutatók vitathatatlan szerepének a világ tudományos és technológiai előrehaladásában, valamint a Magyar Tudományos Akadémia a magyar nemzet és tudományosság érdekében tett két évszázados szolgálatának – támogatja a magyar tudomány és a magyar tudósok évszázados sikereinek, valamint az MTA és Könyvtára megalapítása 200 éves évfordulójának méltó megünneplését, és ezek tiszteletére a 2025. és 2026. évet a Magyar Tudomány Évévé nyilvánítja. Egyebek mellett ezt tartalmazza az a határozat, amelyet az Országgyűlés 159 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadott el.

2024. november 5.

Az országgyűlési határozat szövege:

1. Az Országgyűlés – tisztelettel adózva a magyar tudósok és kutatók vitathatatlan szerepének a világ tudományos és technológiai előrehaladásában, valamint a Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: MTA) a magyar nemzet és tudományosság érdekében tett két évszázados szolgálatának – támogatja a magyar tudomány és a magyar tudósok évszázados sikereinek, valamint az MTA és Könyvtára megalapítása 200 éves évfordulójának (a továbbiakban: bicentenárium) méltó megünneplését, és ezek tiszteletére a 2025. és 2026. évet a Magyar Tudomány Évévé nyilvánítja.

2. Az Országgyűlés támogatja és szorgalmazza olyan események szervezését, tudományos és művészeti alkotások, oktatási anyagok elkészítését, amelyek alkalmasak a magyar tudományos és innovációs eredmények, a Magyar Kutatási Hálózat (a továbbiakban: HUN-REN), valamint a felsőoktatási intézmények tudományos, kutatási és innovációs tevékenységének, továbbá az MTA történetének és tevékenységének bemutatására, a tudomány szépségének, hitelességének és – társadalmi, valamint gazdasági – hasznosságának hangsúlyozására, a tudományos kutatói és innovatív vállalkozói életpálya népszerűsítésére, valamint az MTA küldetésével összhangban a tudománybarát társadalom erősítésére.

3. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy az 1. és 2. pontban foglaltak figyelembevételével – a HUN-REN Központ, az MTA, a felsőoktatási intézmények, valamint a közgyűjtemények bevonásával – tegye meg a szükséges intézkedéseket a Magyar Tudomány Évéhez kapcsolódó programterv kidolgozására és a programok megszervezésének koordinálására a Magyar Tudomány Éve programsorozat, valamint a bicentenáriumi megemlékezés megvalósítása érdekében.

4. Az Országgyűlés felkéri az MTA-t a bicentenáriumi megemlékezés és eseménysorozat megszervezésére.

5. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.


Általános indokolás

A Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: MTA) és Könyvtára megalapításának bicentenáriuma kiváló lehetőség arra, hogy Magyarország részéről megmutassuk nemzetközi téren a magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma kiemelkedő eredményeit, népszerűsítve a magyar kutatást és innovációt a nemzetközi térben. Ennek keretében kiemelt cél, hogy a tudománypolitikáért felelős Kulturális és Innovációs Minisztérium stratégiai vezetőként, a Magyar Kutatási Hálózat (a továbbiakban: HUN-REN), a felsőoktatási intézmények és az MTA közreműködésével, a hazai és külhoni tudományos közösség bevonásával számba vegye és bemutassa a hazai kutatás-fejlesztés múltbeli és jelenkori sikereit, népszerűsítse eredményeit, hangsúlyozza jelentőségét, és ezzel az akadémiai ünnepet kibővítve a 2025. és 2026. évet a Magyar Tudomány Évévé avassa.

Az ünnepségsorozat célja a magyar tudományosság, kutatás és innováció, valamint az MTA elmúlt 200 évének feldolgozása, bemutatása, a magyar tudomány, kutatás és innováció mindennapi életünkben is megmutatkozó szerepének múltbéli és jelenlegi társadalmi szerepvállalásának, a tudomány szépségének, hitelességének és hasznosságának (társadalmi hatás), valamint az innovációs eredmények gazdasági hatásának hangsúlyozása.

A Magyar Tudomány Éve programsorozat a hazai és külhoni magyar tudományos intézmények, kutatóintézetek, egyetemek, középiskolák és állami, kormányzati, önkormányzati intézmények bevonását célozza. A javasolt programban a tudományos intézmények kezdeményezései mellett kiemelt cél a lakóhelyhez közeli események felkarolása, amely lehetőséget teremt arra, hogy a falvak, kisebb vidéki városok lakói is bekapcsolódhassanak a tudományos rendezvények szervezésébe. A program része a külhoni tudományos műhelyek értékteremtő és -megtartó tevékenységének bemutatása történelmi távlatokban és jelenkori tudományos eredményeiken keresztül egyaránt.

Az évfordulót méltó tudományos kiadványokkal, a HUN-REN kutatóintézetek és az egyetemi kutatási és innovációs képességek és tevékenységek ismertetésével, az MTA egyedülálló művészeti és könyvtári gyűjteményének új szemléletű feldolgozásával és bemutatásával és számos, a szakmai és a széles közönségnek szóló rendezvénnyel, élményközpontú tudomány-népszerűsítő programmal indokolt megünnepelni itthon és határainkon túl.