Az MTA 199. közgyűlése

Kilencven százalékos támogatással fogadta el az MTA Közgyűlése az elnöki beszámolót

Kilencven százalékos támogatással fogadta el a Magyar Tudományos Akadémia 199., ünnepi közgyűlése május 6-án Freund Tamás elnöki beszámolóját. Az Akadémia elnöke az MTA elmúlt egy évét összegző beszédében kitért az akadémiai ingatlanvagyon eladásával kapcsolatos jogi vitákra is.

2025. május 8.

„Nemcsak okunk, de szükségünk is van erre a pozitív üzenetet hordozó eseménysorozatra. Kiváló alkalom és egyben kötelességünk is, hogy az országot-világot emlékeztessük a Magyar Tudományos Akadémia történelmi hagyományaira és nem kevésbé jelentős mai küldetésére, de ritka lehetőség ez saját tagságunk számára is, hogy a tudomány iránti elhivatottságban osztozva, ne valami ellen, hanem valami mellett kiállva tapasztaljuk meg a tudósközösség összetartozásának élményét” – mondta Freund Tamás elnöki beszámolójában az MTA alapításának 200. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségekről.

Az MTA 199., ünnepi közgyűlésén elmondott elnöki beszámoló teljes szövege ide kattintva olvasható.

Az Akadémiát ért kritikákról szólva a tudományos közösség közös érdekének nevezte, hogy felülemelkedve a korábbi sérelmeken, „…arra összpontosítsunk, amivel a jelen helyzetben a legtöbbet tudjuk tenni a magyar tudományosságért és az Akadémia jövőjéért.” A kívülről érkező támadások kapcsán azt mondta, hogy azok miatt kevéssé aggódik. „Nem először és nem is utoljára éri méltatlan kritika az Akadémiát és rajta keresztül a magyar tudomány eredményeit. Érdek, irigység vagy szimplán tudatlanság által vezérelve.”

Freund Tamás kitért a Magyar Tudományos Akadémia ingatlan-adásvételével kapcsolatos jogi vitákra is. Elmondta, hogy az MTA 2024 decemberében megtartott, 198., rendkívüli közgyűlésének döntése alapján elkezdődött és lényegében le is zárult az ingatlan-adásvétel előkészítése. Az Akadémia vezetése a szerződésekben sikerrel ragaszkodott minden olyan feltételhez, amelyet a Közgyűlés felhatalmazása megszabott számára, és amelyet a decemberben bemutatott szándéknyilatkozatban rögzítettek, tehát hogy például az ingatlanok eladása a HUN-REN-intézeteknek való átadás céljából történik. Mint mondta, a szerződés aláírásra kész, de az adásvételt egyelőre akadályozza az a kereset, amellyel a Közgyűlés egyik tagja, Radnóti Sándor akadémikus megtámadta a Közgyűlés döntését. Felperesként ő azonnali jogvédelmet is kért, ami azt jelenti, hogy – ha a bíróság helyt ad a kérelmének – akkor a pernek halasztó hatálya is van, azaz a közgyűlési határozat nem hajtható végre. Az érdemi tárgyalás még nem kezdődött el, a Törvényszék 3 hónap után úgy döntött, hogy a Közigazgatási Kollégium helyett a Polgári Kollégiumhoz helyezi át az ügyet, azaz polgári útra tereli. A döntés ellen a felperes fellebbezett. A bíróság nem döntött sem az azonnali jogvédelem, sem a perhez csatlakozók ügyében, és nincs döntés az áthelyezésről sem.

„Szeretném itt is hangsúlyozni, hogy a közgyűlési döntés a jogszabályoknak és saját szabályainknak is megfelelően született. A sajtóban megjelent különféle cikkekben legtöbbször vitatott elem, a vagyongazdálkodási szabályzatunk egyes elemei alóli felmentés a Közgyűlés ez irányú jogával élve szabályszerű és helyes volt, hiszen nem a szabályzat általános érvényű módosítására volt szükség, hanem egy nyilvánvalóan precedens nélküli, nem piaci alapú ügyletre szóló egyszeri kivétel elfogadására, amely állami forrásból építtetett vagy az állam által az MTA-nak juttatott kutatási épületekre vonatkozott” – mondta Freund Tamás. Hozzátette, hogy elnökként neki az a kötelessége, hogy a közgyűlési döntést végrehajtsa. „Ennek érdekében egyelőre annyit tehetünk, hogy dolgozunk a per mielőbbi, számunkra kedvező lezárásán, a szerződések aláírását pedig csak azzal a feltétellel vállalom, hogy az a per számunkra pozitív kimenetelét követően léphet csak hatályba. Az aláírás után így már csak a kormányon, illetve a HUN-REN-en múlik, hogy a sokszor megígért többletforrást biztosítja-e a kutatóintézetek és kutatók számára. A vételár kifizetése és a vagyon tulajdonváltása ugyanakkor csak a per lezárultával lesz lehetséges.”

Freund Tamás Forrás: mta.hu/Szigeti Tamás

Freund Tamás elnöki beszámolójában kitért számos egyéb, az Akadémia életében jelentős mérföldkőre. Kiemelte az MTA székházrekonstrukció első szakaszának sikeres lezárását, melynek eredményeképpen egyebek mellett teljes egészében megújult a Díszterem, ahova idén visszatérhetett a közgyűlés.

Öt év után, 2024-ben ismét Budapestre érkezett a World Science Forum (WSF), A rendezvény, amely az MTA kezdeményezésére indult több mint két évtizede, mára a nemzetközi tudománydiplomácia egyik fontos eseményévé vált. A 2024-es fórum fő témája „A tudomány és politika kapcsolata a globális átalakulások idején” volt, ezzel is jelezve a tudományos közösség és a döntéshozók közötti párbeszéd szükségességét. A fórumra 122 országból 1200 résztvevő regisztrált, és kiemelkedő szakmai elismerést aratott: Sir Peter Gluckman, az International Science Council elnöke a fórumot az eddigi legsikeresebbként értékelte.

A Magyar Tudomány Ünnepét (MTÜ) 2024-ben már 21. alkalommal rendezte meg az Akadémia, a World Science Forumhoz illeszkedő tematikával – a rendezvénysorozat mottója a „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” volt. A nyitóeseményre a Pécsi Tudományegyetemen került sor, a központi rendezvényeket a Humán Tudományok Kutatóházában, a zárókoncertet pedig a Vigadóban tartották. A rendezvénysorozat online elérése stabilan magas: 185 ezer néző kapcsolódott be az MTÜ programjaiba, köztük a határon túli szervezetek és a HUN-REN intézmények eseményeibe is. Az esemény kiváló alkalmat nyújtott többek között a poszt-COVID-jelenségek kutatási eredményeinek bemutatására, valamint a nemzeti programok (Tudomány a Magyar Nyelvért, Nemzeti Agykutatási Program, Fenntartható Fejlődés és Technológiák Program) első eredményeinek ismertetésére.

Fotó: mta.hu/Szigeti Tamás

Freund Tamás beszámolt arról is, hogy az Akadémia a Marie Skłodowska-Curie COFUND program keretében tavaly elnyert egy 5 millió euró összegű európai uniós pályázatot, amelyhez az MTA további 5 millió euró társfinanszírozást biztosít. A támogatás célja, hogy a Lendület-kutatócsoportokat posztdoktori ösztöndíjasokkal erősítse meg, így tovább növelve a magyar tudományos utánpótlás nemzetközi versenyképességét. A COFUND program jelentőségét mutatja, hogy jelenleg ez Magyarország legnagyobb összegű futó EU-s kutatási pályázata.

Az elnöki beszámolót követő vitában Radnóti Sándor akadémikus elmondta, hogy a pert azért indította, mert szerinte a korábbi közgyűlési döntés ellentmondásos, mivel felhatalmazta az MTA elnökét az adásvétel lebonyolításához szükséges dokumentumok aláírására, miközben határozati javaslatban fordult az Országgyűléshez, hogy a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatra vonatkozó törvényjavaslattal kapcsolatban a törvény ütemezését változtassa meg, tűzze ki a hatálybalépés dátumául 2026. január 1-et és bocsássa a törvényjavaslatot társadalmi vitára.
Válaszában Freund Tamás azt mondta: várható volt, hogy az Országgyűlés nem foglalkozik az akadémiai határozattal és így is történt.

Kertész János akadémikus azt kérdezte Freund Tamástól, hogy mi a szándéka azzal a záradékkal, amely szerint a szerződések aláírását csak azzal a feltétellel vállalja, hogy azok a pernek az MTA számára pozitív kimenetelét követően léphetnek hatályba. Válaszában Freund Tamás azt mondta, hogy ennek a feltételnek köszönhetően az aláírás után már csak a kormányon, illetve a HUN-REN-en múlik, hogy a sokszor megígért többletforrást biztosítja-e a kutatóintézetek és kutatók számára, hiszen az MTA így biztosítja őket szándékainak változatlanságáról.

A Közgyűlés kedd délelőtt megválasztotta az MTA Elnöksége három nem akadémikus közgyűlési képviselő tagját is.
Az MTA legfőbb döntéshozó testülete az illetékes tudományterületi szekciók jelölése és a jelölőbizottság előterjesztése alapján 2025. május 6. napjától 3 évre az Akadémia Elnökségének tagjául választotta

  • Bagi Katalint, az MTA doktorát (VI. Műszaki Tudományok Osztálya)
  • Fodor Nándort, az MTA doktorát (IV. Agrártudományok Osztálya)
  • és Balogh Margitot, az MTA doktorát (II. Filozófiai és Történettudományok Osztálya).

    A délelőtti ülés utolsó pontjaként a Közgyűlés megválasztotta a Jelölőbizottság elnökét:
  • Bollobás Enikőt, az MTA levelező tagját.

A 22 tagú jelölőbizottság Bollobás Enikő vezetésével készíti majd elő az MTA tisztségviselőinek, azaz az Akadémia elnökének, főtitkárának és főtitkárhelyettesének, valamint három alelnökének 2026-ban esedékes megválasztását.