Ifjúsági nemzetközi konferencia pályázat - őszi forduló
Fiatal magyar kutatók külföldi tudományos rendezvényen való aktív részvételének támogatására
I. A támogatás célja
A Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: MTA) a tudományos kutatómunka elősegítése érdekében tett közérdekű felajánlás alapján és saját forrásból Ifjúsági Nemzetközi Konferencia Pályázatot alapított.
A Magyar Tudományos Akadémia - a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény (MTAtv.) 3. § (1) bekezdés j) pontja, valamint az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.), és az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező 368/2011. (XII.31.) Korm. rendelet alapján - 2016. január 1-jétől 2016. szeptember 30-ig terjedő időtartamra nyílt jellegű pályázatot hirdet fiatal kutatók külföldi tudományos rendezvényen (konferencián, szimpóziumon) való aktív részvételének támogatására.
Az MTA az Ifjúsági Nemzetközi Konferencia Pályázat (INKP) kiírásával azoknak a fiatal kutatóknak kívánja a nemzetközi tudományos konferenciákon való részvételét támogatni, akik jelentős tudományos eredményeket értek el, és az MTA irányítása alatt álló intézményekben dolgoznak.
II. A támogatásra jogosultak köre
Pályázatot nyújthatnak be azok az MTA irányítása alatt álló kutatóközpontok, önálló jogi személy kutatóintézetek vagy a Támogatott Kutatócsoportok Irodája (továbbiakban: intézmény) alkalmazásában álló, tudományos munkakörben (tudományos segédmunkatársként, tudományos munkatársként, tudományos főmunkatársként, fiatal kutatói álláshelyen, posztdoktorként) foglalkoztatott magyar állampolgárságú kutatók, akik külföldi tudományos rendezvényen kívánnak aktívan (egy- vagy első szerzős előadással vagy poszter-bemutatóval) részt venni, és még nem töltötték be a 40. életévüket. A 35 és 40 év közötti kutatók csak megszerzett PhD birtokában pályázhatnak. A korhatár a 10 éven aluli gyermeke(ke)t nevelő kutatónők esetében gyermekenként 2 évvel meghosszabbodik.
III. A támogatás megvalósulásának kizáró okai
Nem részesülhet támogatásban az, aki
a) a támogatási döntés tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis vagy megtévesztő adatot szolgáltatott vagy ilyen nyilatkozatot tett;
b) a támogatási szerződés megkötésének feltételeként a jelen pályázati kiírásban és a vonatkozó államháztartási jogszabályokban meghatározott nyilatkozatokat nem teszi meg, a szükséges dokumentumokat nem nyújtja be, vagy a megtett nyilatkozatát visszavonja.
IV. A pályázaton igényelhető támogatás formája és mértéke
A pályázat nyílt jellegű, a vissza nem térítendő támogatás folyósítására egy összegben kerülhet sor. Ugyanarra a konferencia-részvételre csak egyszer lehet támogatást elnyerni.
A nyertes pályázó a megítélt összeget kizárólag a megpályázott konferencián való részvételre veheti igénybe. Elszámoláskor csak a támogatási időszakra (a döntéstől számítva 2016. szeptember 30-ig) eső számlák fogadhatóak el.
A pályázati keret összege 2016. évre 10 000 000 Ft, a 2016. január 1-jétől 2016. szeptember 30-ig terjedő időszakra az irányadó összeg 5 M Ft.
A minimálisan kiosztható összeg személyenként bruttó 100 000 Ft. A maximális támogatás Európán belüli rendezvény esetén személyenként bruttó 300 000 Ft, más kontinensen megtartott program esetén személyenként bruttó 500 000 Ft.
V. A pályázat benyújtásának módja, helye és ideje
A pályázat menete
A pályázatokat 2015. szeptember 14-től október 19. éjfélig lehet benyújtani az INKP elektronikus pályázati rendszeren keresztül (https://palyazat.mta.hu/inkp).
A belépéshez az Akadémiai Adattár azonosítója szükséges.
1) Amennyiben a pályázó nem tagja az MTA köztestületének és nincs még Akadémiai Adattár azonosítója (AAT), regisztrálnia kell, és az alábbi útmutató segítségével kezdheti meg a pályázatának benyújtását. (útmutató 1)
2) Amennyiben a pályázónak van AAT-azonosítója (illetve a sikeres regisztrációt követően) az alábbi útmutató 3. pontjától kezdve töltheti ki az AAT-ben a kötelező mezőket. (útmutató 1)
3) Az AAT-ben való adatkitöltést követően léphet be a pályázó az INKP weboldalra. A pályázat kitöltését az alábbi útmutató segíti. (útmutató 2)
A pályázathoz kapcsolódóan kitöltendő adatok és benyújtandó dokumentumok:
1) Weboldalra való feltöltéssel:
A pályázati felületen szereplő adatok kitöltése, illetve a szükséges dokumentumok feltöltése:
1. a pályázó adatai (AAT-ből származó kötelező adatok: lásd útmutató);
2. a pályázat adatai (az INKP weboldalán töltendő ki);
3. a Mellékletek menüpont alá feltöltendő dokumentumok (pdf);
1. számú melléklet: rövid, maximum 2 oldalas szakmai-tudományos önéletrajz;
2. számú melléklet: a rendezvényre szóló meghívó másolata vagy a konferencia felhívása;
3. számú melléklet: amennyiben a tervezett előadást már elfogadták, a visszaigazolás másolata, illetve ha ilyen nem áll rendelkezésre, akkor helyette kb. 1 oldalas absztrakt és az absztrakt elfogadásának várható ideje;
4. számú melléklet: 10 éven aluli gyermeke(ek)t nevelő kutatónők esetében a 10 éves kor alatti gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonatának másolata(i).
2) Az alábbi dokumentumok eredeti példányát postán kérjük megküldeni az MTA Titkárság Kutatóintézeti Főosztálya részére (1051 Budapest, Nádor utca 7.):
1. nyilatkozat: a pályázati weboldal „Letöltés” menüpontja alól letölthető dokumentumot kérjük kitölteni.
2. munkajogviszony igazolása (aláírás, pecsét; az MTA kutatóközpont/intézet vagy az MTA Támogatott Kutatócsoportok Irodája állítja ki).
A postabélyegző legkésőbbi dátuma 2015. október 19. lehet. A borítékon fel kell tüntetni: "INKP 2016/1".
A pályázati anyagok lezárásának határideje 2015. október 19. éjfél.
VI. A pályázat vizsgálata, érvényessége
A pályázat befogadásáról a támogató a pályázat benyújtását követő 7. napig befogadó nyilatkozatot küld a pályázó részére, vagy érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a pályázatot.
A pályázat befogadása előtt vizsgálni kell (formai vizsgálat), hogy
1. a pályázó személye megfelel a kiírás feltételeinek, a pályázó a kiírásban meghatározott lehetséges támogatást igénylői körbe tartozik,
2. az igényelt támogatás összege nem haladja meg a maximálisan igényelhető mértéket és a támogatási arány nem haladja meg a kiírásban meghatározott maximális támogatási intenzitást,
3. a kiírásban előírt dokumentumok az előírt tartalommal, aláírva, határidőre beérkeztek,
4. a pályázóval szemben nem áll fenn kizáró ok.
Amennyiben a pályázat hibás, vagy hiányos, az MTA Titkárság Kutatóintézeti Főosztályának munkatársa hiánypótlásra szólítja fel a pályázót az általa megadott e-mail címen. Hiánypótlásra csak egy alkalommal van lehetőség, amelyre az értesítés kézhezvételét követő 3 munkanap áll a pályázó rendelkezésére.
Amennyiben a pályázó a hiánypótlást hibásan, hiányosan nyújtja be, vagy a hiányosságokat határidőn belül nem pótolja, a pályázat a továbbiakban érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül.
Érdemi vizsgálat nélkül elutasításra - hiánypótlás nélkül - kerülnek továbbá a pályázati felhívásban megjelölt határidő után benyújtott pályázatok, vagy ha pályázó személye nem felel meg a kiírás feltételeinek.
Az elutasítás okát a támogatónak meg kell jelölnie.
VII. A pályázat elbírálása, a támogatói döntés
A pályázatok szakmai bírálat alapján kerülnek értékelésre és rangsorolásra, amelynek főbb szempontjai a következők:
- a pályázó tudományos teljesítménye,
- a konferencia jelentősége,
- a konferencián bemutatni kívánt poszter vagy előadás témájának aktualitása,
- a konferencia remélt hatása a pályázó szakmai előrehaladásának érdekében.
A pályázati támogatás odaítéléséről az Ifjúsági Nemzetközi Konferencia Pályázat Kuratóriuma 2015 őszén dönt. A pályázók a döntést követő 10 munkanapon belül elektronikus levélben kapnak tájékoztatást az eredményről.
VIII. A támogatási szerződés megkötése, a támogatás folyósítása, beszámolás
A sikeres pályázatot követően az MTA Titkárság a nyertes kutatót foglalkoztató intézmény részére biztosítja a megítélt támogatást. Az elnyert támogatási összeg rendelkezésre bocsátására a kutatót foglalkoztató intézményen keresztül kerül sor.
A nyertes pályázó köteles értesíteni az MTA Titkárság Kutatóintézeti Főosztályát, ha a megpályázott rendezvény szervezői mégsem fogadták el az absztraktot.
A fel nem használt vagy jogosulatlanul igénybe vett, valamint a támogatás jogszabálysértő vagy nem rendeltetésszerű felhasználása esetén az összeg - a vonatkozó külön jogszabályokban meghatározottak szerint - ügyleti kamattal növelt mértékben fizetendő vissza. A visszafizetés ütemezését külön megállapodás rögzíti.
A támogatást elnyert pályázó a rendezvény utolsó napjától számított egy hónapon belül köteles - számlákkal is alátámasztott - pénzügyi és szakmai beszámolót készíteni, és azt átadni az őt foglalkoztató intézménynek.
Költségként elszámolhatók a külföldön rendezett tudományos rendezvényen való részvétel költségei: útiköltség, biztosítás, szállás, részvételi (regisztrációs) díj, vízumdíj, napidíj, külföldi tömegközlekedés, repülőtéri transzfer. Az elszámolás részletes szabályait a támogató a támogatási szerződésben határozza meg.
IX. Jogorvoslat
A pályázat eredményéről szóló döntés ellen érdemi jogorvoslatnak helye nincs.
X. Tájékoztatás kifogás benyújtásának lehetőségéről
A pályázó az MTA elnökénél kifogást nyújthat be, ha a pályázati eljárásra, a támogatási döntés meghozatalára, a támogatási szerződés megkötésére, a támogatás folyósítására vagy visszakövetelésére vonatkozó eljárás véleménye szerint jogszabálysértő vagy a jelen pályázati felhívásban foglaltakkal ellentétes. A kifogás benyújtására a kifogásolt intézkedésről vagy mulasztásról szóló döntés kézbesítésétől számított 10 napon belül, egy alkalommal, az indokok megjelölésével, írásban van lehetőség. A kifogásban meg kell jelölni azokat az indokokat - a megsértett jogszabályban vagy felhívásban foglalt rendelkezést - melyekre tekintettel kéri a döntés felülvizsgálatát. Indokolás, pontos hivatkozás hiányában a kifogás érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül. A kifogás elbírálása során kizárólag a kifogásban vitatottak kivizsgálására kerül sor. A kifogás a beérkezéstől számított 15 napon belül kerül elbírálásra.
XI. Egyéb, pályázattal kapcsolatos információk:
- a támogatási intenzitás mértéke 10-100%, azaz egy adott pályázat esetén a megvalósítandó projekt ennyi százalékát fedezi az elnyert támogatás,
- a támogató saját forrás meglétét nem követeli meg,
- pályázati díj nincs.
Támogató tájékoztatja a pályázókat, hogy
a) a Kincstár monitoringrendszert működtet a költségvetési támogatásokról, és közreműködik a költségvetési támogatások felhasználásának összehangolásában. A Támogató a monitoringrendszerbe történő adatátadással gondoskodik a pályázati úton biztosított támogatás esetében a pályázati kiírás tárgyára vonatkozó adatoknak az e célra rendszeresített honlapon való közzétételéről,
b) a támogatás felhasználásához kapcsolódóan bekövetkezett vagy a Támogató által megállapított, a támogatási jogviszonyt érintő lényeges tényekre, körülményekre vonatkozó adatoknak az e célra rendszeresített honlapon való közzétételéről. A monitoringrendszerben kezelt adatok a támogatási döntés naptári évének utolsó napjától számított öt év elteltével törölhetők.
c) Közérdekből nyilvános a pályázati kiírást előkészítő, a pályázatot kiíró, a támogatási igényről meghozott döntést előkészítő és a döntéshozó személy, testület által a pályázattal, a pályázati eljárással, a támogatási döntéssel összefüggésben kezelt, közérdekű adatnak és különleges adatnak nem minősülő adat.
d) Támogató a támogatás felhasználását az Ávr.-ben meghatározott rendelkezések alapján, a támogatási szerződésben rögzítettek szerint ellenőrzi.
A pályázattal kapcsolatban további felvilágosítással az MTA Titkárság Kutatóintézeti Főosztályán Czinkos Tímea pályázati ügyintéző (tel.: 411-6204, e-mail: inkp [at] titkarsag [dot] mta [dot] hu) áll rendelkezésre.