Teleki Pál halála – dilemmák és hiedelmek
Hetvenöt évvel ezelőtt, 1941. április 2-ról 3-ra virradó éjszaka lett öngyilkos Teleki Pál miniszterelnök. Halála, mint oly sok magyar politikusé és közéleti szereplőé, folyamatos vitákat gerjeszt, gyanút táplál, és alkalmas rá, hogy elfedjen valós dilemmákat: Magyarország második világháborús szerepét és az oda vezető utat. Hol tart a tudományos kutatás halála körülményeivel kapcsolatban? A kérdésre Ablonczy Balázs történész foglalta össze a válaszokat az mta.hu-nak.
Teleki Pál öngyilkos lett.
Ha pszichotörténeti megközelítésben vizsgáljuk a halálát, egy sor körülmény mutat arra, hogy a miniszterelnök önkezével vetett véget életének:
- Legalább egy öngyilkossági kísérletéről és két idegösszeomlásáról tudunk a húszas–harmincas évekből.
- Teleki a húszas évek eleje óta súlyos beteg volt: az első világháborúban szerzett baja 1923 elején egyik veséjének eltávolításához vezetett. Emiatt éveken keresztül katétereznie kellett magát, ami nyilván nem használt a kedélyállapotának.
- 1941 kora tavaszán tudta meg, hogy imádott édesanyja és felesége is súlyos beteg. (Mindketten túlélték, egyikük néhány hónappal, másikuk bő egy évvel.) Egyes visszaemlékezések szerint a válságos március végi –április eleji napokban tudta meg, hogy felesége állapota visszafordíthatatlan: március végén be kellett feküdnie a Városmajor utcai János-szanatóriumba, ahol férje, amikor éppen Budapesten volt, hűségesen látogatta.
- Nem tudni, mennyire érintette súlyosan, de mindkét gyermekének ekkoriban bomlott fel az első házassága.
- Március végi, szatmári körútján szembesült azzal, hogy sokat propagált, viszonylag toleráns nemzetiségpolitikai elképzeléseit a helyi közigazgatás semmibe veszi.
- A Jugoszlávia körül kiéleződő háborús feszültség és az abban vállalt magyar szerep azt vetítette előre, hogy a magyar semlegesség (egészen pontosan az európai háborútól nem hadviselő félként való távolmaradás) végzetesen kompromittálódik.
- A miniszterelnököt nyomaszthatta a Bánságtól Tolnáig tervezett német ütközőállam, a Prinz Eugen Gau ötlete is. Keményfi Róbert közelmúltban megjelent tanulmányából azonban tudjuk: ilyen birodalmi terv sohasem létezett, itt legjobb esetben is egy jugoszláviai német közösségben született terv magyar újraírásáról és az ezzel kapcsolatos félelmekről szólt – hatása azonban volt a miniszterelnök pszichéjére.
A magára hagyott kormányfő
Ebben a politikai helyzetben Horthy Miklós magára hagyta miniszterelnökét, egyébként nem először: IV. Károly első visszatérési kísérlete kapcsán tanúsított antipolitikus magatartása Teleki 1921. áprilisi lemondásában is szerepet játszott. A kormányzó lelkesen egyezett bele a Jugoszlávia elleni támadással kapcsolatos német követelésekbe.
A Legfelső Honvédelmi Tanács 1941. április 1-i ülésén a magyar kormánytagok (köztük Teleki is) beleegyeztek abba, hogy a magyar honvédség társul a német akcióhoz, területét és infrastruktúráját kölcsönzi a Wehrmacht akciójához, ezt azonban feltételekhez kötötték: magyar seregtestek nem lépnek túl a történelmi magyar határokon, nem kerülnek német alárendeltségbe, és akcióba is csak akkor lépnek, ha Jugoszlávia már de jure felbomlott. A német–magyar tárgyalásokkal megbízott vezérkari főnök és honvédelmi miniszter döntéseinek felülbírálására pedig Horthyt kérték fel. Ez lett volna a biztosíték Teleki számára, amely azonban alig egy napig tartott ki. Április 2-án délután a kormányzó telefonon tájékoztatta miniszterelnökét, hogy a katonai akció során a Legfelső Honvédelmi Tanács határozatait részben figyelmen kívül fogja hagyni, és szabad utat enged a katonáknak. Teleki a fültanúk szerint hevesen tiltakozott. A búcsúlevél fordulatai („nem tartottalak vissza”) szintén erre a véleménykülönbségre utaltak.
Ezek a stresszfaktorok, párosulva más tényezőkkel (magas életkor, dohányzás, önértékelési zavarok, önvád, lőfegyver birtoklása stb.) együttesen vezettek el az ún. öngyilkosság előtti tünetcsoport kialakulásához és a dinamikus érzelmi beszűküléssel járó preszuicid állapothoz.
Hiedelmek kontra tények
Teleki búcsúleveleket is hagyott, amelyekben szót ejtett motívumairól. „Szószegők lettünk” – indít a kormányzónak írott levél, és hivatkozik a néhány hónappal korábbi barátsági szerződésre Magyarország és Jugoszlávia között; ezt a dokumentumot Teleki saját diplomáciai sikerének tudta be, összeomlását pedig a saját kudarcának. A levélben szól arról is, hogy a sajtó által széles körben pertraktált atrocitások a jugoszláviai kisebbségek ellen nem igazak – és ilyen módon hadba lépési motívumként sem használhatók fel. Márpedig a közvélemény felkészítéseként az 1938 utáni területszerzésekben ez a körülmény folyamatosan felbukkant, nemcsak Magyarországon, hanem szerte Európában is.
Mit szoktak felhozni a merényletpártiak?
Az alábbiakban néhány olyan markáns szempontot vetek fel, amelyeket a gyilkosság hívei rendszeresen hangoztatni szoktak:
- „A búcsúleveleket nem Teleki írta.” Ez tévedés: igazságügyi írásszakértő állapította meg, és néhány száz, Teleki kezével lejegyzett levél elolvasása után magam is megerősíthetem, hogy a búcsúlevelek Teleki Pál kezétől származnak. Azok, akik egy állítólag létező, „pszichografológia” nevű tudomány nevében értekeznek arról, hogy Teleki a leveleket kényszer hatására írta, benne szándékos jeleket küldött, és sorain igazából „rendíthetetlen nyugalom” érződött, teljességgel tévúton, illetve a sarlatánság hímes mezején járnak. A miniszterelnök által használt és a merényletpártiak által sokszor felhozott kifejezések („legpocsékabb nemzet”, „hullarablók”) már csak azért is teljesen beleillenek a Telekiről alkotott képbe, mert nemcsak hogy ennél sokkal cifrábbakat is megengedett magának, akár írásban is, de utolsó heteinek-hónapjainak nyilvános beszédeiből sem hiányoznak a nemzeti áldozatvállalást, kötelességtudat-hiányt, felelősséget felvető, erősebb hangú szónoki fordulatok.
- „A katolikus egyház nem temet el öngyilkosokat.” De, eltemet. A kánonjognak megvannak azok a gumiparagrafusai, amelyek ilyesmire lehetőséget adnak, kiváltképp, ha miniszterelnökről van szó. A mi esetünkben az 1917-től érvényes egyházi törvénykönyv 1203–1242-es artikulusai nyújtanak elég kibúvót. Ugyanakkor nem véletlen, hogy Telekit nem Serédi Jusztinián prímás, esztergomi érsek búcsúztatta, hanem saját lelkiatyja, a Bazilika plébánosa, Witz Béla.
- „Láttak németeket bemenni a Sándor-palotába.” Soha senki nem mondta, hogy saját szemével látott volna németeket bemenni a miniszterelnökségre az ominózus éjjelen. E kijelentések forrásai szinte mindig másod-harmadkézből hallott, évtizedekkel később lejegyzett információk. Nagyrészt ilyenekre támaszkodik a merényletelméletek legtöbbet forgatott kompendiuma, Zakar András közelmúltban ismét kiadott munkája is. A németeknek nem volt szükségük Teleki megölésére, hisz láttuk, 1941. április 1-jén Teleki beleegyezett a Jugoszlávia elleni támadásba, és nem annak ténye, hanem módja miatt voltak aggályai.
- „Miért Bakay Lajos agnoszkálta a holttestet, aki nem is volt a törvényszéki orvostan szakértője?” Bár ez a körülmény mint kifogás irreleváns, Bakay orvosprofesszor, a II. Sz. Sebészeti Klinika vezetőjének gyanúba hozása nonszensz. Bakay legalább két évtizede ismerte Telekit, hosszú évek óta volt személyes kezelőorvosa. A holttest azonosításában részt vevő másik orvos, Leviczky Károly évtizedekkel később is megerősítette, hogy Teleki igenis önkezével vetett véget életének.
- A leginkább érdekeltek: Teleki családtagjai (menye, fia, veje) soha nem vonták kétségbe az öngyilkosság tényét.
- Soha nem került elő levéltári dokumentum arra vonatkozóan, hogy a náci Németország (vagy más) megszervezte volna a miniszterelnök meggyilkolását. Nincs nyom arra vonatkozóan, hogy a magyar királyi kormány 1940 tavasza után is komolyan napirenden tartotta volna egy emigráns kormány létrehozását Nyugat-Európában vagy a tengerentúlon, és ezzel kiváltotta volna Teleki meggyilkolását. (Mint ahogy ezt egy közelmúltban megjelent munka igyekszik sugallni.) Sőt, akik az ellenkormány tervében részt vettek, ezt egyértelműen cáfolták.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a történettudománynak ne lehetnének feladatai az 1939 és 1941 közti magyar történelem tekintetében. Bár ez az időszak a 20. századi magyar történelem egyik legalaposabban feltárt időszaka (Trianon és az 1956-os forradalom mellett), de főleg külpolitikai értelemben az: Juhász Gyula könyvének 1964-es megjelenésétől máig számtalan könyv és tanulmány foglalkozott a korszak magyar politikájával. Ezek azonban főleg a korszak diplomáciatörténetére, a magyar mozgástér szűkülésére koncentráltak: monografikus feldolgozás például a korszak magyar belpolitikájáról csak elvétve született.
Teleki halálának kutatásával kapcsolatban is van még feladat: a mai napig nem kerültek elő a hivatalos eljárás iratai, a halottszemle jegyzőkönyve, a boncjegyzőkönyv, a hatósági eljárás más iratai, az ekkor készített fényképek. Mindösszesen egy pár soros, a sajtó számára készített nyilatkozattal rendelkezünk a két eljáró orvostól. Van tehát teendő bőven.
Bár egy korábbi végrendeletében Teleki a lehető legegyszerűbb temetést kérte, a kormányzat ezt, stallumára való tekintettel, nem vette figyelembe. A temetési menet április 7-én a Parlament elől indult, a halottas hintó a Kerepesi úti temetőig tartó útján cserkészek sorfala között haladt, és a temetési menetben ott volt a kormány és számos közméltóság. A menet ideje alatt megszólaltak a légvédelmi szirénák: előző napon megindultak a németek Jugoszlávia elleni hadműveletei, és több jugoszláv gép repült a magyar légtérbe. A veszély hírére Horthy kormányzó elhagyta a menetet, és visszatért a budai Várba.