Elhunyt Fehér M. István filozófus, az MTA rendes tagja
2021. június 17-én, életének 72. évében elhunyt Fehér M. István Széchenyi-díjas filozófus, filozófiatörténész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Filozófiai Intézetének professor emeritusa.
Fehér M. István többször elmondott önéletrajzi anekdotája szerint egy bukásnak köszönhető, hogy az eredetileg angol és olasz szakos egyetemista végül a filozófusi pályát választotta: a többségében jeles jegyek mellett a kötelező filozófia tárgyból pótvizsgán kettessel ment át. Oktatói tevékenységét 1977-ben kezdte meg
az ELTE BTK Filozófiatörténeti Tanszékén, amelyhez élete végéig hű maradt (1990 és 1997 között tanszékvezető, 1992-től egyetemi tanár volt). Egyetemi diákjai tanúsíthatják, hogy lebilincselő tanítási és előadói módszere mélyén érződött, hogy a filozófiával kapcsolatban „első meghatározó és maradandó élménye [...] az értetlenség volt”, s később ugyanennek tudta be, hogy
a hermeneutikánál, az értelmezés ősi és a 20. századi kontinentális filozófiát forradalmasító tudományánál horgonyzott le.
Utóbbi önértelmezés azonban már a gondolkodói telosz felől tekint intellektuális útjára. Első tudományos fokozatát még egyetemi doktori fokozatként szerezte 1979-ben. Azt megelőzően is már több mint tíz írása látott napvilágot, teljes hivatalos publikációs listája napjainkig 737 elemet számlál. Ugyanebből az évből datálódik első könyve, amely Jean-Paul Sartre filozófiájáról jelent meg a Nyíri Kristóf által szerkesztett A polgári filozófia a XX. században sorozatban. Az évtized közepén szerezte kandidátusi fokozatát, amelynek tárgya már Martin Heidegger volt, az a német filozófus, akinek életműve Fehért – Hans-Georg Gadamer mellett – egész későbbi gondolkodói életútján végigkísérte. Az 1990-ben megvédett, Heidegger-tanulmányok című akadémiai doktori értekezésében pedig már a nemzetközi színtéren is jártas Heidegger-kutató áll előttünk. Nemzetközi szakmai jelenlétének korai csúcspontját jelentette, hogy 1987–88 során hosszabb időt töltött el Németországban a bochumi egyetem Hegel-archívumában. Ezeket a széles körű kapcsolatait kamatoztatta az 1989-ben Utak és tévutak címmel megrendezett nemzetközi Heidegger-konferencia alkalmából, ami kiemelkedő kordokumentuma volt a korabeli magyar és német filozófiai élet közti, legmagasabb színvonalú kapcsolatkeresésnek.
Fehért legelőször az évezredfordulón javasolták a Magyar Tudományos Akadémia tagjának, 2007-ben választották meg az Akadémia levelező, 2013-ban pedig rendes tagjának (ugyanebben az évben Széchenyi-díjban részesült), székfoglaló előadását 2014. június 5-én tartotta meg. Műveiből két alkalommal készült válogatott, illetve összkiadás, alig néhány mai magyar filozófus mondhatja el, hogy két Festschrift is köszöntötte 60. születésnapja alkalmából: az Idealizmus és hermeneutika Olay Csaba szerkesztésében (Budapest: L’Harmattan, 2010) és A másik igazsága Lengyel Zsuzsanna Mariann és Jani Anna szerkesztésében (Budapest: L’Harmattan, 2012).
A filozófián belül azonban Fehér megmaradt a megérteni akaró értetlenség radikális provokátorának, aki még Festschriftekben ünnepelt mesterként is képes volt folyóirat-vita hullámait verő kontroverziát kirobbantani kijelentésével, miszerint „[m]inden filozófia maga határozza meg az igaznak tartás mércéit”. Fehér már egy 1988-ban elhangzott előadásában lándzsát tört „a filozófiatörténetnek a filozófia (ill. a filozófiai elmélet) számára való relevanciája [...]” mellett, melynek értelmében „a múltbeli filozófiák valamilyen igazságigénnyel fordulnak felénk, és mi akkor nyílunk meg előttük, akkor visszük végbe a szó pregnáns értelmében vett megértést, ha az igazságigény szempontjából olvassuk őket”. Innen tekintve nem véletlen, hogy Fehért szakmai pályája során végigkísérték a fogalmi-filozófiai és biográfiai-történeti téttel egyszerre rendelkező értelmezési kihívások, mindenekelőtt
a Martin Heidegger politikai szerepvállalásának értelmezéséből fakadó kihívás. A magyar filozófiának nemcsak számos szerzőt és témát hagyott örökül – receptív gondolkodói útja maga is olyan egyszerre történeti és filozófiai téttel rendelkező életműként áll előttünk, amelynek felfejtése, igazságigényének kibontása immár jövőbeli feladataink egyikévé vált.
Olay Csaba – Varga Péter András
Fehér M. Istvánt a Magyar Tudományos Akadémia és az Eötvös Loránd Tudományegyetem saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek.