Elhunyt Erdős Tibor közgazdász, az MTA rendes tagja
Életének 95. évében, szeptember 6-án elhunyt Erdős Tibor akadémikus, Széchenyi-díjas közgazdász, az infláció és a gazdasági növekedés kérdésének neves kutatója. A tanítványok és kutatótársak nevében Csaba László akadémikus búcsúzik tőle.
Erdős Tibor emlékezete
2022 szeptemberében ment el Erdős Tibor. 95 esztendőt élt, ami egyebek mellett azt is jelenti, hogy hét évtizedet töltött a tudomány területén. Egy időben mindnyájan az ő tanítványai voltunk, később csak az igazán fontos kérdések iránt érdeklődők dolgozták fel vaskos köteteit.
Igazi tanáregyéniség volt, akinek legfontosabb vonása a szakmai igényesség, az aprólékosságig menő alaposság, a részletekbe menő bizonyítási kényszer. Bár – kortársainak és vitapartnereinek jó részétől eltérően – nem tette magáévá a matematikai formalizmust, amit sokszor öncélúnak vélt, sosem jutott olyan következtetésre, ami a látszatok, a divatok vagy épp a felszíni jelenségek elfogadásán alapult volna. Fontosnak tartotta, hogy akár előképzettség nélküli diák vagy nem szakmabeli is el tudja fogadni azokat a felismeréseket, amelyek – különösen első látásra-hallásra – nem kézenfekvőek, de hosszabb távon igazak. A főárammá váló neoklasszikus szintézis távol állt tőle, pedig az 1980-as évektől ennek révén lehetett nyugati meghívásokhoz, katedrákhoz és publikálási lehetőségekhez jutni.
Erdős érdeklődésének középpontjában a változó valóság változó megítélése állt. Mindennél fontosabbnak tartotta azon kérdések mélyebb megértését és az alapjukul szolgáló összefüggések feltárását, amelyek a magyar társadalom számára egy-egy időszakban sorsdöntőnek számítottak, és amelyekre általában – politikai alapú – közhelyes válaszokat adtak, itthon és külföldön egyaránt.
Nem ismétlem meg e helyütt munkásságának részletes áttekintését, amit a Közgazdasági Szemle idén októberi számában megtettem. Az azonban az akadémiai közösségre tartozik, hogy voltak olyan kutatók, akik számára „az Akadémia a nemzet tanácsadója” megfogalmazás nem puszta szólam vagy ünnepi kitétel volt, hanem egész életük vezérmotívuma. Igen, az 1952-ben végző és 70 évvel később elhunyt professzor, akinek élete a magyar sorsfordulók lenyomata, sosem kereste a rivaldafényt, a talmi elismeréseket, a gyors és múlékony közéleti sikereket. Nem írta meg blogokban ötleteit, pedig már a 90-es évek közepén főleg a világhálóról tájékozódott – igaz, ott is főleg a megfizethetetlen árú tudományos könyveket és cikkeket bújta, élete utolsó pillanatáig.
Erdős klasszikus közgazdász volt, akit tudományágunk hagyományos – és talán ezért megoldatlan – kérdései foglalkoztattak. Kiemelkedő ezek közül a gazdasági növekedés kérdése, mind önmagában, mind a világgazdasági feltételek összefüggésében. Elsőként mutatott rá arra a hazai szakirodalomban, hogy a növekedési ütemet nem a beruházási ráta és nem is a kormányzat bölcsessége határozza meg, hanem az végső fokon a technológiai fejlődés függvénye. Ez utóbbit pedig nem egy szereplő – még a némely felállásban eleve túlsúlyos államhatalom sem – képes és hivatott kialakítani, hanem számos szereplő sokoldalú egymásra hatásának eredményeképp, végső fokon nem tervezhető módon alakul. A némelyek által napjainkban unortodoxiaként felfedezett, a győztesek előre kiválasztásával élő iparpolitika már egy fél évszázada is meghaladott s egyben megvalósíthatatlan volt – ezt akkoriban csak az amerikai közgazdászok, Robert Solow és Kenneth Arrow hirdették, és ők kaptak érte Nobel-díjat. Erdős erről több könyvet is írt – az elsőt 1966-ban, az utolsót négy évtizedre rá, mégis koherensen, önmagához és az igazsághoz hűen.
Hasonlóan kiemelt fontosságú volt számára az infláció kérdése, amit egy évtizeden át meghaladottnak véltek – tévesen, bár szerte a világban. Erdős számára az infláció nemcsak a szegények adója, de a gazdasági kalkuláció szétzilálója és a növekedés akadálya. Ezt egy olyan korban írta, amikor jeles szerzők szerint az infláció eltűrése a tartós növekedéshez jó, sőt szükséges elemnek számít(ott). Még egy elterjedt tévhit, amiben az idő őt igazolta.
Végül kiemelkedően fontos az, hogy a közgazdászok között szinte egyedül emlékeztetett a környezeti és a társadalmi fenntarthatóság kiemelt jelentőségére – másfél évtizeddel azelőtt, hogy ez az EU-szintű politika középpontjába került volna.
Olyan ember távozott közülünk, aki soha nem vált a magyar közéletet és az Akadémiát is fertőző klikkszellem áldozatává, aki olyanokat is támogatott, akikkel szakmai vagy személyi okokból nem értett egyet. Csak a minőség! – mondogatta, s ezért korszerűtlennek vélték. Pedig ebben is igaza volt.
Csaba László, az MTA rendes tagja