Az emberhez méltó lét kérdései – „A Tíz hónap Babilon-ügy” az Akadémián

„Bennem él egy hit: naplómnak meg kell jelennie. Meg is jelenik majd, legfeljebb posztumusz kötetként” – nyilatkozta évtizedekkel ezelőtt Galló Olga, akinek lágernaplója teljes egészében idén látott először napvilágot „Tíz hónap Babilon” címmel. A naplóból az író unokája, Fullajtár Andrea színművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja készített színpadi változatot: az MTA 199., ünnepi közgyűlésének harmadik napján ez nyitotta a tudományos előadások sorát. Az előadásról készült felvétel részlete cikkünkben megtekinthető.

2025. május 16.

Részlet Fullajtár Andrea előadásából

„Csodálatos napom van. De azt, hogy 1944. október hanyadika, nem tudom megmondani. Auschwitz, C Láger, 32-es számú blokk. Negyedik hónapja ez a lakhelyem. A C Lágerben harminckétezer magyar nő van összezsúfolva.

Azért van csodálatos napom, mert négy hónap után végre ceruzát foghatok a kezemben”

– írja Galló Olga lágernaplójában. Ezekkel a szavakkal kezdődött Fullajtár Andrea színművésznő A Tíz hónap Babilon-ügy című előadása a Magyar Tudományos Akadémia 199., ünnepi közgyűlésének harmadik napján.

Fullajtár Andrea A Tíz hónap Babilon-ügy című előadáson (MTA Székház, 2025. május 7.)
Képgalériánk a tudományos előadásokról a fotóra kattintva nézhető meg
Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás

Fullajtár Andrea, Jászai Mari-díjas színművész a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja – és Galló Olga unokája. Nagymamáját 1944-ben deportálták: megjárta Auschwitzot, majd különböző más lágereket.

Ceruzacsonkokkal írt lágernaplója „a hallgatás és elhallgattatás évtizedei után” teljes egészében, cenzúrázatlanul most először látott napvilágot

a Magvető Kiadó Tények és Tanúk sorozatában Tíz hónap Babilon címmel. A naplóból készült színházi előadást előadást január 27-én, a holokauszt nemzetközi emléknapján mutatták be a Gólem Színházban, és elnyerte a Kortárs Magyar Dráma díj különdíját.

Fullajtár Andrea A Tíz hónap Babilon-ügy című előadáson (MTA Székház, 2025. május 7.) Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás

Az előadás változatát láthatták a jelenlévők a 200 éves Magyar Tudományos Akadémia közgyűlési tudományos előadásai között. Mert ahogy Erdei Anna az előadásokat felvezető köszöntőjében Kodály Zoltán akadémiai elnökként mondott szavait idézve mondta: „Nemcsak a tudomány különféle ágai tartoznak össze, és mindegyik megsínyli, ha túlságosan bezárkózik szakmája szűk körébe, hanem

a tudomány és a művészet sem lehet el egymás nélkül.” Különösen igaz ez akkor, ha „az emberhez méltó lét” kérdése kerül figyelmünk fókuszába.

Fullajtár Andrea színházi előadása „olyan témát érint, amely előtt megrendülten állunk” – mondta Erdei Anna. Galló Olga naplójában

elénk tárulnak a lágerlét borzalmai, a megalázottság és kiszolgáltatottság, de a sorok között „mindig felcsillan a túlélés iránti vágya, az életben maradásért tett küzdelmei, a szerelmére való szép emlékezések”

– mondta az Akadémia főtitkárhelyettese.

Erdei Anna Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás

„Hová fogok kerülni? Mindegy. Csak el ebből a pokolból. Félek, átjutok-e a selejtezésen, de lelkem legmélyén úgy érzem, átengednek. Nem lett belőlem csontváz, testem nem lett rühes, fiatal vagyok. Hiszem, hogy megmenekülök. Utoljára állok meztelenül, aztán oldalt kinyújtott karral, kezemben tartott ruhával elsétálok a szelektálók előtt” – írja Galló Olga lágernaplójában.

Fullajtár Andrea A Tíz hónap Babilon-ügy című előadáson, kezében nagymamája naplójának első, még cenzúrázott kiadásával (MTA Székház, 2025. május 7.) Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás

Az előadás után mondott összegzésében Erdei Anna így fogalmazott: „Nem könnyű megszólalni egy ilyen megrendítő előadás után. Azt gondolom, hogy a könyv egyes részeinek kötelező iskolai olvasmányoknak kellene lenniük. Egyszerűen azért,

hogy hiteles forrásból tudják meg a későbbi nemzedékek, mi minden történt.

Mert sajnos a történelmet ismerve tudjuk, hogy ismétli önmagát, és ez újra előfordulhat, ha nem teszünk meg mindent ez ellen.”

Az éves akadémiai közgyűléseken hagyomány, hogy az egyik délután tudományos előadások hangzanak el.
Az előadók mindig különböző tudományterületekről érkeznek, az egyik előadót pedig – tudomány és művészetek összetartozásának jegyében – évek óta a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagjai közül kéri fel az MTA vezetősége.

A Magyar Tudományos Akadémia 199., ünnepi közgyűlése harmadik napjának előadásai és előadói voltak:

1.
A Tíz hónap Babilon-ügy
Fullajtár Andrea színművész, a SZIMA Mozgókép- és Színházművészeti Osztály tagja

2.
Az Akadémia Magyar Nemzeti Helynévtár Programjáról: Mire jók a helynevek?Hoffmann István, az MTA levelező tagja

3.
A múlt tükre: Éghajlat-, környezetváltozás és civilizációk sorsa a holocénben
Magyari Enikő Katalin, az MTA levelező tagja

4.
Kiméráktól a szintetikus embriókig – Szép új világ?
Gócza Elen, az MTA levelező tagja