Meghívó a GTB két albizottságának közös rendezvényére
Az MTA GTB Fenntarthatóság és Gazdaságinformatika Albizottsága tisztelettel meghívja Önt „A mesterséges intelligencia és a fenntarthatóság kapcsolódási pontjai” című közös rendezvényére. Időpont: 2025. május 9. (péntek), 14.00-17.30
A mesterséges intelligencia rohamos fejlődése és a fenntarthatósági kérdések előtérbe kerülése számos új, izgalmas kutatási kérdést vet fel. A két terület összefüggései új kutatási irányokat jelölnek ki, ugyanakkor az ipari, vállalati szervezés-vezetés területeire is hatással vannak.
A mesterséges intelligencia hozzájárulhat a fenntartható ellátási láncok kialakításához a logisztika optimalizálásával, a hulladék csökkentésével és az erőforrások felelősségteljes felhasználásának biztosításával. Segít nyomon követni a termékek útját, lehetővé téve az ellátási lánc átláthatóságát, biztosítva a termékek fenntartható beszerzését és szállítását. A mesterséges intelligencia kulcsfontosságú a megújuló energiát (nap- és szélenergia) hasznosító technológiák fejlesztésében. A mesterséges intelligencia alkalmazások képesek többek között a napelemek vagy turbinák helyzetének valós idejű módosításával optimalizálni az energiatermelést, javítva ezzel hatékonyságukat. A mesterséges intelligencia rendszerek befolyásolhatják az emberi viselkedést úgy, hogy fenntartható alternatívákat ajánlanak különböző kontextusokban, például a közlekedésben (elektromos járművek vagy tömegközlekedés támogatása) vagy a fogyasztásban (fenntartható termékek ajánlása). A mesterséges intelligencia olyan alkalmazásokban vagy digitális platformokban is alkalmazható, amelyek fenntartható választásokat ösztönöznek. A felsőoktatásnak szintén reagálnia kell ezekre az új kihívásokra, a hallgatók és az oktatók felkészítésével, az oktatási tartalmak megújításával.
Ezeken az alkalmazásokon keresztül a mesterséges intelligencia jelentős támogatást nyújt a fenntarthatósági célok eléréséhez, segítve mind a vállalkozásokat, mind a társadalmakat környezeti hatásuk csökkentésében, miközben javítja a hatékonyságot és az innovációt. Kritikai hangok is felmerülnek az MI alkalmazásával kapcsolatban, hiszen az MI tette lehetővé, hogy olyan új üzleti modellek terjedjenek el, mint pl. az ultra gyors divat és a Shein jelenség, amely a termékek lecserélését radikálisan felgyorsította, a hulladékok mennyiségét megnövelte. Sokszor felmerülő kérdés az MI-nek a munkaerőpiacra gyakorolt hatása: hozzájárul a munkaerőhiány csökkentéséhez, vagy állásokat vesz el. Fontos tehát, hogy a feltörekvő új technológiák által hozott változásokat értékeljük és irányítsuk, a fenntarthatóság irányába tereljük.
Rendezvényünk a fenntarthatóság és a mesterséges intelligencia fenti kapcsolódási területeire fókuszál, négy előadás és egy azt követő kerekasztalbeszélgetés keretében.
A rendezvényre szeretettel várjuk az Albizottságok tagjait, vállalati partnereinket, az érdeklődő kollégákat, diákokat.