Gazdálkodástudományi Bizottság

Az újjáalakult Képzési Munkabizottság konferenciája

Válaszút előtt a doktori (PhD) képzés?

2025. január 21.

A rendszerváltás után, a felsőoktatási és akadémia törvények alapján új alapokra helyeződött a doktori képzés Magyarországon.

Az elmúlt 30 év tapasztalatai alapján érdemes számvetést készíteni és átgondolni, hogy merre tovább doktori képzés? Milyen új jogszabályok jelentek meg, amelyek új irányt szabhatnak a doktori képzésnek? Hogyan értékelhető a doktori képzés, a programban résztvevők tudományos eredményeinek társadalmi hasznosságát illetően? Mikor célszerű a doktori képzésbe bekapcsolódni? Az elmélet és a gyakorlat kapcsolatát milyen eszközökkel lehet fokozni? A doktori képzés nemzetközi versenyképessége hogyan ítélhető meg a minőségbiztosítás oldaláról? Meddig terjedjen a mester és a tanítvány kapcsolata?

Ilyen és ehhez hasonló kérdések megválaszolására vállalkozik a konferencia. A konferenciát vitafórumnak szánjuk, egyrészt makroszintről, az NFKK hagyományai szerint általánosan tekintünk a doktori képzésekre, megszólaltatva azokat, akik országos szinten foglalkoznak a témával. Az Országos Doktori Tanács, a Doktoranduszok Országos Szövetsége és a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság vezetői a szakterületeken felülemelkedve, egy-két témára fókuszálva osztják meg nézeteiket a résztvevőkkel és adnak lehetőséget a véleménycserére. Másrészt egy szakterületre, a gazdálkodás- és szervezéstudományokra koncentrálva, az MTA tudományfilozófiai szempontjait is figyelembe véve vizsgáljuk a kérdéskört, három doktori iskola (Budapesti Corvinus Egyetem, Budapesti Gazdasági Egyetem és Pannon Egyetem) vezetőinek interpretálásában.

A vizsgált doktori iskolák az életgörbe különböző szakaszaiban vannak és hallgatói körük is diverzifikált, eltérő elvárásokkal rendelkezik. Az Országos Doktori Tanács nyilvántartása szerint a 2023/24-es tanévben közel 10 000 volt az aktív doktori hallgatók száma. Ebből 1 113 fő tanult abban a 17 doktori iskolában, ahol a gazdálkodás- és szervezéstudományt is jegyzik. Ők állnak a konferencia tágabb fókuszában. Az ide beiratkozni vágyó hallgatókat érintheti az újonnan lehetővé váló un. DBA (Doctor of Business Administration) diploma megszerzése. A Nemzeti Felsőoktatási Törvény 2024-es módosítása szerint a kooperatív doktori képzésben érintett területek (matematika, természettudományi, műszaki, informatikai, agrártudományi, művészeti) kiegészülnek a gazdálkodás-és szervezéstudományi területtel.

Egy-egy szekció 3-3, egyenként 15-20 perces előadásból áll, amit 30 perces vita követ.

További információ a programfüzetben található.