MTA Székház, Díszterem 1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.
Részletek
Mi is az ember? Mi alkotja az emberi szervezetet? Egyszerű kérdésnek hangzik, de a válasz meglepő és bonyolult. Mindannyiunk saját sejtjei mellett az emberi szervezet felépítésében és működésében rengeteg mikroorganizmus vesz részt, túlélésünk nélkülük elképzelhetetlen volna.
Vértessy G. Beáta előadásának középpontjában a mikroorganizmusok állnak, amelyek nemcsak bennünk és minden soksejtű élőlényben, de a környezetben, vízben, talajban, sziklákon, hőforrásokban és a sarkvidéken is megtalálhatók. A mikrobák sokszínűsége az evolúciós kincsestár meghatározó része, megismerésük és kihasználásuk napjaink kiemelkedő célja az orvosbiológia és a biotechnológia területén egyaránt.
No de hogyan ismerjük meg ezeket a hasznosítható sejteket? Erre való a metagenomika – részletek Vértessy Beáta előadásában!
Névjegy
Vértessy G. Beáta molekuláris biológus,a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyész- és Biomérnöki Karának tanszékvezető egyetemi tanára, az MTA Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének csoportvezető tudományos tanácsadója a hazai és nemzetközi szerkezeti biológia elismert, fontos szereplője. Szűkebb szakterülete a szerkezeti és molekuláris biológia. Kiemelkedőek felfedezései a genomi integritásban kulcsfontosságú dUTPáz enzimcsalád működéséről, mely fontos célpont a tumorellenes kemoterápiában.