Eseménynaptár

Harangi Szabolcs: Jobban megérteni a vulkánokat: a kőzettani vulkanológia szerepe

Székfoglaló előadás

Időpont

2025. szeptember 10., 14:00 óra

Helyszín

MTA Székház, Felolvasóterem
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.

Részletek

A vulkánok működésének jobb megértése a 21. században minden korábbinál fontosabbá vált. A Föld népessége rohamosan nő, és már több mint 800 millió ember él potenciális vulkáni veszélyben. Ráadásul egy nagyobb, az éghajlatot globálisan befolyásoló vulkánkitörés hatása ennél is több embert érinthet – egy ilyen esemény bekövetkezésének esélye ebben az évszázadban nem elhanyagolható. A gyarapodó tudományos eredmények egyértelműen jelzik, hogy egyes vulkánkitörések jelentősen befolyásolták a múlt társadalmainak életét, fennmaradását, sőt történelemformáló szerepet töltöttek be. A Kárpát-medence lakóira is hatással voltak olyan kitörések, amelyek több ezer kilométerre történtek. Ilyen eseményekre már „békeidőben” fel kell készülni, figyelembe véve különösen a modern társadalmak újfajta sebezhetőségét.

A vulkánok körében alábecsült veszélyt jelentenek a hosszan szunnyadó tűzhányók, amelyek látszólag inaktívak, ezért kevesebb figyelem irányul rájuk. Előadásomban hangsúlyozom, hogy a vulkáni működés megértéséhez elengedhetetlen a magmaképződés és a magmatározókban zajló folyamatok feltárása. A múlt ismerete kulcsfontosságú a jelen megértéséhez és a jövő előrejelzéséhez: vizsgálni kell a korábbi kitörések képződményeit, hogy rekonstruálhassuk a vulkán kitöréstörténetét, beleértve a szunnyadási időszakok hosszát, azaz lássuk a vulkánkitörések gyakoriságát és a kitörések okait, az ahhoz vezető folyamatokat, a vulkánkitörések lefolyását meghatározó tényezőket.

A székelyföldi Csomád példáján keresztül mutatom be a kőzettani vulkanológia szerepét a hosszan szunnyadó vulkánok működésének megértésében, a kitöréseket kiváltó magmás folyamatok és azok időbeliségének feltárásában. Rámutatok arra is, hogy a földkéregben lévő magma nem jelent feltétlenül közvetlen veszélyt – ez a Föld természetes állapota a vulkáni térségekben. Ugyanakkor a tudás, a tudomány szerepe meghatározó a potenciális veszélyek felismerésében és a hiteles, megfigyeléseken és adatokon alapuló tájékoztatásban.


A rendezvényről kép- és hangfelvétel készül, részvételével egyben hozzájárul nyilvános publikálásukhoz. A felvétel megtekinthető lesz az MTA YouTube-csatornáján.

Szervező

MTA Földtudományok Osztálya

Kapcsolattartó

Burján Balázs (telefon: 36-1-4116350)